Poslanec DeSUS Robert Polnar je nasprotoval noveli zakona o dohodnine.
Potem ko so se poslanci Desus še enkrat zoperstavili ideji predsednika Karla Erjavca, da bi zapustili vladno koalicijo in se pod njegovim mandatarstvom pridružili Koaliciji ustavnega loka (KUL), se politična preigravanja nadaljujejo. Erjavec se je včeraj sestal z liderji LMŠ, SAB, SD in Levice, nato so se ti srečali še z drugim mandatarskim kandidatom Jožetom P. Damijanom.
"Imeli smo zelo dober sestanek. Atmosfera je dobra, novi predsednik Desusa pa bo pokazal, ali mu bo uspelo zbrati potrebne glasove za mandatarja," je povedala predsednica SD Tanja Fajon po sestanku z Erjavcem. Pojasnila je, da se pogovarjajo z Damijanom in Erjavcem, tisti, ki bo zbral več glasov, bo dobil njihovo podporo. Je pa ocenila, da ima več možnosti, da glasove nabere, novi predsednik Desusa. Scenarija, po katerem bi lahko že v prihodnjem tednu vložili konstruktivno nezaupnico, tudi če ne bi imeli vnaprej zagotovljenih 46 glasov, ni komentirala: "Želja je, da imamo dovolj glasov, ker je tudi želja, da projekt uspe. Vsak drugačen poskus bi nam mogoče škodil. Časa imamo še nekaj. Če to ne bo december, je lahko začetek januarja, si pa želimo, da to izpeljemo čim prej, kot je mogoče." Neuradno v krogu snovalcev KUL zagotavljajo, da konstruktivne nezaupnice ne bodo vložili brez vnaprej zagotovljenih glasov, pa tudi, da bodo to storili do božiča. Na vprašanje, ali si sploh še lahko obetajo glasove Erjavčevih poslancev pa je Fajonova odgovorila, da je to vprašanje zanj: "Bi me pa presenetilo, če nazadnje, ko bi prišlo do glasovanja, ne bi izrekli podpore svojemu predsedniku."
Hvalica: Mogoče z bolj kredibilno osebnostjo
"Politika je umetnost možnega, in kar danes ni verjetno, je lahko jutri. Moja prognoza pa je, da Koalicija ustavnega loka v nekem doglednem času ne bo uspela. Mogoče lahko uspe samo z neko bolj kredibilno osebnostjo, ki ni niti Jože P. Damijan niti Karl Erjavec. Potem ko je ta zdrsnil na bananinem olupku v lastni poslanski skupini, gre vse skupaj proti neki drugi rešitvi. Če bi konstruktivno nezaupnico vložili, če magične številke 46 ne bi imeli, pa bi bilo to skrajno neodgovorno," komentira nekdanji politik in poslanec SDS Ivo Hvalica.
Stališče poslancev Desusa je včeraj intenziviral Robert Polnar, ki je povedal, da bo poslanska skupina z izjemo Jurija Lepa še naprej podpirala vlado Janeza Janše. Sestanek z Erjavcem je Polnar označil kot "kak nemški nadrealistični film", v katerem glavni junak ne ve, ali je to, kar se dogaja, resnično ali pa sanja: "Včeraj (v četrtek, op. p.) smo namreč izvedeli, da je Karl Erjavec po svojem prepričanju in tudi po prepričanju voditeljev strank KUL edini politik v Sloveniji, ki lahko Slovenijo odreši Janeza Janše." Nadalje je povedal še, da je Erjavec po njegovem razumevanju ambicije po mandatarstvu "utemeljil predvsem z izjemno hudo frustracijo glede na mandat 2004-2008, ki jo čuti do aktualnega predsednika vlade. To se mi zdi, da je njegov osnovni motiv, da se je lotil te fantazije, ki se ji reče KUL." S poslanci Francem Juršo, Brankom Simonovičem in Ivanom Hršakom so po Polnarjevih navedbah enotni, da tovrstnih "političnih norosti" ne bodo podpirali. Za skrajni primer, če jih vodstvo pri svojih odločitvah ne bi upoštevalo, so sklenili, da bi izstopili iz poslanske skupine in oblikovali poslansko skupino nepovezanih poslancev. Je pa iz poslanskih vrst že slišati, da s Hršakom, Juršo in Simonovičem Polnarjevo ostro stališče ni bilo usklajeno. Nam pa hkrati pravijo, da brez sklepov organov stranke in prepričljive argumentacije za odhod, tudi v strahu pred predčasnimi volitvami, Janše ne nameravajo zapustiti.
Janša: Industrije Slovenija ne bo ustavljala
Ožja vladna zasedba bo še danes s predstavniki zdravstva in gospodarstva tehtala protikoronske ukrepe, potem ko na zadnji seji ni ugodila niti zdravstvenemu ministru Tomažu Gantarju, ki si prizadeva za dodatno zaostrovanje, niti gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, ki zagovarja postopno odpiranje gospodarstva. V nobenem taboru možnih odločitev niso napovedovali, je pa premier Janez Janša včeraj v Bruslju poudaril, da Slovenija industrije ne bo ustavljala. Izpostavil je še, da se bodo držali načrta v petih stopnjah, pri čemer je edina niša za manevrski prostor možnost sproščanja v posameznih statističnih regijah. (sta, žv)
Že v ponedeljek se bosta sicer o sodelovanju poslanskih skupin SMC in Desus pogovarjali njuni vodji, Jurša in Janja Sluga. Slednja je včeraj povedala, da so že zdaj neformalno sodelovali: "Zdaj pa pričakujem, da bomo to dorekli in spravili na višji nivo." O možnostih za to, da bi del njihovih poslancev Erjavca podprl za mandatarja, pa je povedala, da je to trenutno "račun brez krčmarja", saj se o tem še niso pogovarjali.