So glasovi stranke DeSUS za demografski sklad že zagotovljeni, kot to ocenjujejo v koaliciji? Ljubo Jasnič odgovarja ...

09.08.2021 16:12
Prihodnji torek bosta zasedala izvršni odbor in svet upokojenske stranke. Predsednik stranke Ljubo Jasnič bo na obeh organih preveril podporo svojim stališčem. Še pred tem pa je komentiral morebitne kadrovske spremembe in odgovoril, ali so glasovi DeSUS za vladni predlog o demografskem skladu res zagotovljeni, kot je nedavno v Večeru dejal vodja poslancev NSi Jožef Horvat.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Stranko DeSUS po parlamentarnih počitnicah čakajo nova razčiščevanja. Že v prihodnjem tednu pa se bodo v torek sestali na izvršnem odboru in svetu stranke. Po napovedih bo prišlo do zamenjave na mestu generalne sekretarke, kjer bo na predlog predsednika stranke Ljuba Jasniča dozdajšnjo generalno sekretarko Lidijo Štruc nasledila dolgoletna članica DeSUS Marija Pukl, med drugim državna sekretarka pri Gorazdu Žmavcu, ki je bil v vladi Mira Cerarja minister za Slovence v zamejstvu in po svetu. Ali načrtuje še kakšne druge kadrovske spremembe, smo vprašali Jasniča, ki nam je pojasnil, da "zaenkrat ne". 

S poslanci na septembrski klavzuri 

Po besedah predsednika sveta stranke Antona Urha so na dnevnem redu seje sveta stranke sicer potrditev zapisnika prejšnjih sej, aktualne politične in kadrovske zadeve. Tudi tokrat na organih stranke ni pričakovati udeležbe strankinih poslancev, čemur pa predsednik stranke Jasnič ne pripisuje posebnosti, saj da so parlamentarne počitnice, poslanci pa na dopustu. Ali se bodo organov stranke udeležili, smo vprašali tudi vodjo poslancev Franca Juršo, vendar odgovora do tega trenutka nismo prejeli. Jasno je namreč, da med poslanci in vodstvom stranke ostajajo nerešena vprašanja, ki pa jih bodo naslavljali na klavzuri, predvideni za začetek septembra. Po Jasničevih napovedih bodo takrat odprli več vsebinskih sklopov, od položaja stranke v slovenskem prostoru, do odnosa poslanske skupine s stranko in razprave "vseh odgovornih ljudi v DeSUS" do občinskega nivoja, in sicer v povezavi z volitvami za leto 2022.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. 
Robert Balen

Najbolj pereče vsebinsko vprašanje znotraj stranke ostaja vladni predlog o demografskem skladu, odločanje o katerem je državni zbor na predlog vladne koalicije odložil. O tem je s predsednikom vlade Janezem Janšo spregovoril tudi Jasnič, smo poročali že konec julija. Takrat je prvi mož upokojenske stranke pojasnil, da takšnega zakona, kot je pripravljen zdaj, DeSUS ne bo podprla; stranka si bo namreč prizadevala za predlog, podoben DeSUS-ovemu iz leta 2018. 

Pretekli teden je medtem v intervjuju za Večer vodja poslancev koalicjiske NSi Jožef Horvat povedal, da z zakonom o nacionalnem demografskem skladu ni zamujenega nič in da bo po njegovem sprejet. "Prepričan sem, da so glasovi Desusa zagotovljeni, saj je bil demografski sklad že od oblikovanja koalicijske pogodbe eden njihovih ključnih projektov," je Horvat ob tem poudaril. "V to je prepričan on, jaz pa nisem," pa je danes za Večer odvrnil Jasnič in opomnil, da je stališče kot predsednik stranke glede demografskega sklada že izrazil. V zvezi z besedami vodje poslancev NSi je dejal še: "To je pač njegova ocena. Jaz se v njihovo stranko ne spuščam in ne govorim, v kaj sem prepričan in v kaj nisem, bi pa prosil tudi njega, da se ne." 

Preveril bo podporo svojim stališčem 

Julija je sicer že napovedal, da bo treba potegniti "druge stvari", če bodo poslanci v primeru demografskega sklada delovali v nasprotju s stranko. "Jaz bom to, kar sem že zapisal (v pismu poslancem, v katerem jih je pozval k premisleku o ustreznosti vladnega zakonskega predloga, ki po njegovem mnenju ni to, za kar se zavzema DeSUS, op.p.), preveril na seji izvršnega odbora in na svetu stranke. V kolikor bo stališče takšno, kot je moje, se bo treba dogovoriti, kako in kaj naprej," je dejal predsednik DeSUS in dodal, da bodo o vseh nadaljnjih korakih odločali organi stranke.

Jasnič je  v javnosti tudi že pojasnil, da organi stranke poslancem sicer res ne morejo zapovedovati, kako naj ravnajo, saj so izvoljeni od ljudstva in lahko glasujejo po svoji vesti. Vendar je hkrati dodal še, da če pa stranke nikoli ne upoštevajo, "je nekaj zelo narobe, ali s stranko ali pa s poslanci".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.