Energetska samozadostnost, trajnostni razvoj in zmanjševanje stroškov, to poglavitne prednosti lokalnih sončnih skupnosti, trdijo v GEN-I, prepričani, da lokalne sončne skupnosti v časih, ko energetski trg pretresajo številne spremembe, prinašajo tako cenovne kot regulatorne, povsem novo rešitev obvladovanja stroškov električne energije. Med drugim so na dogodku na Bledu, kjer so zainteresiranim predstavnikom občin in javnih organizacij predstavila energetski koncept lokalnih sončnih skupnosti, izmenjali tudi dragocene izkušnje, pridobljene po zagonu prve skupnosti v Ajdovščini.
Sončne elektrarne lahko pomembno prispevajo k bolj predvidljivemu obvladovanju stroškov, žal pa marsikdo nima pogojev, da bi si postavil lasten vir elektrike iz sonca. In to je priložnost za lokalne sončne skupnosti, prek katerih lahko občine za delovanje občinskih stavb, lokalnih organizacij, pa tudi okoliških prebivalcev izkoristijo vse prednosti sončnih elektrarn.
Skupina GEN-I in Občina Ajdovščina sta pionirja na področju razvoja sončnih skupnosti v Sloveniji. Konec leta 2020 sta v vasi Budanje na strehi tamkajšnje osnovne šole postavili prvo skupnostno sončno elektrarno, namenjeno samooskrbi lokalnih prebivalcev v sedmih stanovanjskih hišah. S pozitivnimi izkušnjami tega pilotnega projekta so spomladi letos zgradili pravo lokalno sončno skupnost, ki združuje sončne elektrarne v skupni površini 5432 m2 na kar petih objektih v lasti Občine Ajdovščina. V vsakem letu obratovanja bodo te sončne elektrarne proizvedle 873.000 kWh električne energije, kar je 510 ton prihranka CO2 na leto. S tem bodo prispevali k še večji proizvodnji zelene energije in trajnostnemu razvoju Občine.
So pa prav na primeru uspešno vzpostavljene lokalne Sončne skupnosti Ajdovščina strokovnjaki podelili praktične izkušnje in nasvete, kako s pomočjo lokalne sončne skupnosti zmanjšati stroške za energijo z učinkovitejšim upravljanjem in uporabo sončne energije, zmanjšati odvisnost od energetskih tržnih nihanj, omogočiti zeleni preboj in postati zgled trajnostnega razvoja ter zagotoviti vzpostavitev lokalne sončne skupnosti na ključ od financiranja, postavitve elektrarn, registracije do upravljanja.
"Lokalne sončne skupnosti predstavljajo svet, kjer ima vsak posameznik in vsako podjetje dostop do čiste, obnovljive energije. Ne glede na to, ali gre za občino, zavod, veliko podjetje ali majhno gospodinjstvo, vsi lahko sodelujejo in izkoriščajo prednosti lokalno pridobljene energije. Občinske strehe pridobijo dodano vrednost, saj postanejo vir energije, ki je vedno cenejša od kupljene na trgu. Ker gre za deljenje elektrike znotraj ožjega geografskega področja, so nižji tudi stroški omrežnine. Obenem pa se lahko v skupnosti vključijo tudi tisti, ki nimajo ustreznih lastnih površin, niso dobili soglasja za postavitev lastne elektrarne ali pa je investicija zanje finančno prezahtevna. V skupnosti torej zmagujejo vsi," je pojasnil glavne prednosti lokalnih sončnih skupnosti član uprave družbe GEN-I Sandi Kavalič.
Za lokalne sončne skupnosti velja, da je pomembno že pred izgradnjo elektrarn čim bolj natančno predvideti proizvodnjo in porabo električne energije. Zahvaljujoč številnim raznolikim odjemalcem, povezanim v isto skupnost, je ob pravilnem načrtovanju namreč možno optimizirati sončno skupnost po obsegu in moči tako, da bo razhajanj med proizvodnjo in porabo čim manj. Tako je energija iz elektrarne lahko porazdeljena na več odjemalcev, kjer je optimizirana, hkrati pa končni odjemalec nima pretiranih viškov ali mankov.
Nenazadnje pomagajo lokalne energetske skupnosti tudi pri uresničevanju ciljev Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) in so dejanski "motor" trajnostnega razvoja. Proizvodnja energije na lokalni ravni je bistvenega pomena za spodbujanje energije iz obnovljivih virov energije, širjenja demokracije na področju energije in zmanjšanja energetske revščine.