Nastanitveni obrati po vsej državi lahko danes znova sprejmejo goste, vendar je država določila omejitev, da lahko ne glede na velikost odprejo največ 30 sob. Oseba mora za koriščenje nastanitve predložiti negativen test na okužbo z novim koronavirusom ali pa dokazilo o prebolelosti oziroma cepljenju, mogoče pa je tudi znova koristiti turistične bone. Zaradi prej omenjene omejitve pri številu sob sicer mnogi ponudniki razmišljajo, ali se jim sploh splača odpirati. Predvsem številni gorenjski hoteli bodo tako zaenkrat še ostali zaprti, je v nedeljo poročala STA, izpostavili so predvsem težavo v omejitvah glede strežbe hrane, saj je za strežbo na terasah marsikje še prehladno.
Bon upravičenec lahko unovči pri ponudniku storitev na področju turizma, ki je poslovni subjekt, v letu 2020 vpisan v Poslovni register Slovenije in v register nastanitvenih obratov: hoteli in drugi podobni nastanitveni obrati, počitniški domovi in letovišča, turistične kmetije s sobami, zasebne sobe, ki jih ponudnik oddaja gostom, planinski domovi in mladinska prenočišča, druge nastanitve za krajši čas in avtokampi ter tabori.
Zaradi negotovih razmer se ljudje za rezervacijo potovanj odločajo precej pozneje kot običajno.
Hotelirje pa je strah tudi, da bodo ljudje turistične bone koristili v manjši meri kot lani, saj si mnogi dopusta ne bodo mogli privoščiti. Za številne državljane ugotavljajo, da kljub bonom še posebej poleti ne nameravajo dopustovati v Sloveniji, medtem ko so organizatorji počitnic optimistični, saj veliko ljudi turističnih bonov še vedno ni izkoristilo, zanimanje za počitnice v Sloveniji je po njihovem prepričanju veliko.
Kako lahko unovčim turistični bon?
Turistični bon je mogoče vnovčiti na lokaciji turističnega objekta z identifikacijskim dokumentom, pri receptorju je potrebno izpolniti ali mu oddati ustrezen obrazec, ki je sicer dostopen tudi na spletni strani FURS. Dobroimetje vodi Finančna uprava v sistemu eDavki, bona državljani niso prejeli v fizični obliki. Če želi bon vnovčiti tretja oseba (v primeru dopustovanje otroka s starimi starši, sosedi, športnimi klubi) ali prenašanja bona med sorodniki (na primer med starimi starši in vnuki) je treba že pred obiskom turističnega objekta imeti s seboj podpisana pooblastila.
Če želite informacijo o tem ali ste upravičeni do turističnega bona, vnesite v iskalnik na spletni strani eDavki svojo davčno številko in kliknite gumb poišči. Podroben vpogled v unovčene turistične bone (znesek dodeljenega bona, že izkoriščen znesek in še neizkoriščen znesek) pa je mogoče najti v zaprtem delu portala eDavki, v zavihku Vpogledi (TB-Unovcenje). Potrebujete digitalno potrdilo, ki ga lahko brezplačno pridobite na lokalnem uradu.
V kolikor nimate digitalnega potrdila lahko stanje, koliko dobroimetja vam je še preostalo, preverite tudi preko mobilne aplikacije za pametni mobilnik. Naložiti si boste morali aplikacijo na Android ali iOS, se s pomočjo osebnih podatkov, telefonske številke, e-poštnega naslova in davčne številke registrirati, po uspešni prijavi pa bo aplikacija kar na začetku sama ponudila vpogled v stanje dobroimetja vašega turističnega bona.
Turistične bone je mogoče unovčiti le kot dobroimetje pri turističnih ponudnikih v Sloveniji in niso izplačljivi. Unovčiti jih je mogoče do 31. decembra 2021 in sicer za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom. Znesek je deljiv in se lahko unovči v večkratnem znesku, razen v primeru, če ste turistični bon prejeli od družinskih članov. Tega morate izkoristiti v enkratnem znesku.
FURS je na spletu zbral nekaj najpogostejših vprašanj na temo turističnih bonov.