Zunanjepolitični odbor državnega zbora (OZP) se je včeraj seznanil s posodobljeno strategijo slovenske zunanje politike. Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Gašper Dovžan je ob predstavitvi dejal, da je strategija največ sprememb doživela v opisu mednarodnega okolja. Krepi se tudi poudarek na vlogi Evropske unije kot osrednjega političnega, gospodarskega, pravnega in vrednostnega okolja za slovensko državo, je pojasnil. Državni sekretar je ob tem še dejal, da ne gre za nov dokument in da še vedno ostaja v veljavi deklaracija o zunanji politiki Slovenije iz leta 2015, za katero na MZZ ocenjujejo, da za zdaj ni potrebna sprememb. Po njegovih besedah zunanjepolitični koncept ostaja enak in ustrezen, so pa bili zaradi sprememb v mednarodnem okolju potrebni "določeni nekoliko drugačni poudarki", ki so zajeti v prenovljeni zunanjepolitični strategiji.
Toda opozicija in strokovna javnost imata ob tem številne pomisleke, saj v besedilu ni več opredeljeno, da je Slovenija del jedrne EU, pa tudi javne razprave o dokumentu ni bilo. Profesorica katedre za mednarodne odnose na FDV in članica Centra za mednarodne odnose Ana Bojinović Fenko pa je za STA opozorila, da je v novi strategiji med drugim jasno zapisano, da je EU organizacija, ki deluje samo na tistih področjih, kjer država ne more delovati dovolj učinkovito, kar je velika sprememba razumevanja EU in po njeni oceni zelo slaba in problematična. S tem se po njeni oceni kaže tudi odnos do vladavine prava v EU, ki omenja zavezo k skrbnemu ločevanju med politični in pravnimi vidiki tega načela. Gre za notranjepolitično interpretacijo odnosa Slovenije do načela vladavine prava, saj to ni povezano z nobenimi spremembami v EU, z nobenim novim sprejetim dokumentom, je opozorila. "Posodobljena strategija zelo slabo izraža potrebo za spremembo slovenske zunanjepolitične strategije, ki izhaja iz mednarodnega okolja. Mnogo več prevladujejo dejavniki, ki izhajajo iz notranjepolitične ideologije in vrednot političnih strank v sedanji slovenski vladi," je še dejala Ana Bojinović Fenko.
Strategija je vladni dokument, s katerim se državni zbor samo seznani, medtem ko so leta 2015 deklaracijo o zunanji politiki poslanci sprejeli z glasovanjem. (vb)