(SPREMLJAMO) Vse več okužb tudi v domovih starejših na Goriškem. Gorenjska sicer najbolj prizadeta regija

Gr.G., STA
01.11.2020 10:49

V soboto okužbo odkrili pri 1342 ljudeh, umrlo je 25 bolnikov, Gorenjska ostaja najbolj prizadeta regija. Delež pozitivnih testiranih znaša 28 odstotkov. V UKC Ljubljana zaradi vse več covidnih bolnikov dodatne namestitve.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Na severnem Primorskem je bilo v soboto potrjenih 65 okužb z novim koronavirusom, najbolj na udaru pa so domovi starejših, je sporočil regijski štab civilne zaščite. V enoti Petrovo Brdo je okužena večina stanovalcev, število okuženih pa raste tudi v Domu upokojencev v Podsabotinu in v domu v Renčah, kjer poteka institucionalno varstvo starejših. V enoti doma upokojencev Petrovo Brdo je stanje zelo resno, saj je okužena velika večina od 93 stanovalcev. Na udaru pa so tudi zaposleni, saj se okužbe vrstijo tudi pri njih.

"In ker gre na Petrovem Brdu za posebno enoto Doma upokojencev Podbrdo, saj varstvo zagotavljajo odraslim osebam s posebnimi potrebami in ne le starostnikom, je položaj še zahtevnejši. Vodstvo doma je tudi v stalnem stiku z tolminskim zdravstvenim domom, tolminsko občino in tamkajšnjim štabom civilne zaščite," so zapisali. Okužbe se po potrjenem prvem primeru v četrtek širijo tudi v domu v Renčah. Po zadnjem testiranju je pozitivnih 10 stanovalcev in osem zaposlenih. Vsi so že bili in ostajajo v samoizolaciji.

Robert Balen

Vse več okužb pa je tudi v enoti novogoriškega Doma upokojencev v Podsabotinu. V soboto so namreč potrdili še štiri nove primere pri oskrbovancih in eno pri zaposlenih. Skupno je tako v tej enoti potrjenih 11 okužb (devet med oskrbovanci in dva med zaposlenimi). V centralni enoti v Novi Gorici pa je bil zabeležen še en primer, tako da je skupno število okuženih pet, in sicer štirje starostniki in en zaposleni.

V soboto okužbo odkrili pri 1342 ljudeh, umrlo je 25 bolnikov

Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je sporočil, da so včeraj okužbo odkrili pri 1342 ljudeh, opravljenih testiranj pa je bilo 4807. Delež pozitivnih testiranih tako znaša 28 odstotkov. V bolnišnicah je trenutno 821 ljudi, 131 od teh na intenzivni negi, dodaja Kacin. V domačo nego je bilo odpuščenih 34 ljudi, umrlo pa je 25 pacientov s covidom-19. Kacin dodaja, da 14 dnevna incidenca raste, a počasneje, Gorenjska pa še naprej ostaja najbolj prizadeta regija.

Po zadnjih podatkih Sledilnika za covid-19 je v državi trenutno skupno 22.501 oseb z aktivno okužbo. Pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh je pri 1074. Doslej je bilo v Sloveniji potrjenih 35.649 primerov okužb, umrlo je 363 bolnikov s covidom-19.

Univerzitetni klinični center Ljubljana je v zadnjih 24 urah sprejel 21 novih pacientov s covidom-19, skupaj pa je pri njih trenutno 209 takšnih bolnikov, kar je dvakrat toliko kot jih je bilo na vrhuncu prvega vala v vseh bolnišnicah hkrati, so zapisali na Twitterju.

V mariborskem univerzitetnem kliničnem centru pa so vzpostavili telefonsko številko za informacije svojcem glede bolnikov na Covid enoti za intenzivno terapijo. Kot so sporočili prek Twitterja prosijo svojce, da pošljejo sporočilo na 031 762 896, zaposleni na enoti pa jim bodo vrnili klic.

V UKC Ljubljana zaradi vse več covidnih bolnikov dodatne namestitve

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer zaradi vse več covidnih bolnikov odpirajo nove lokacije za njihovo namestitev, so danes dozdajšnjim mestom dodali klinični oddelek za gastroenterologijo. Ta se je pridružil mestom na infekcijski, ortopedski, stari in novi pediatrični kliniki ter v bolnici Petra Držaja.

Janez Poklukar
Robert Balen

Generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar je danes povedal, da aktivno pripravljajo tudi nove lokacije, tako da zdaj intenzivno potekajo dela na teh deloviščih. Uspešno pa napredujejo tudi dela tam, kjer pripravljalo več postelj s centralnim nadzorom, tako da bodo lahko tudi v primeru neslutenih razsežnosti epidemije lahko poskrbeli za bolnike, je dejal v izjavi, ki so jo poslali z UKC Ljubljana.

Slovenski vojski in Slovenskim železnicam pa se je zahvalil, saj so z njihovo pomočjo v soboto v nekaj urah premestili rentgensko napravo iz bolnišnice Role 2 pred infekcijsko kliniko, kjer že potekajo inštalacijska dela. Tako računajo, da bodo že v ponedeljek začeli delati s to rentgensko napravo in omogočili bolj varno obravnavo bolnikov na infekcijski kliniki.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta