Študija: Poživitveni odmerek sedmih cepiv proti covidu-19 sprožil močan imunski odziv

STA, S. M.
03.12.2021 17:04

Sedem cepiv proti covidu-19, ki so jih znanstveniki uporabili za poživitveni odmerek, je večinoma sprožilo močan imunski odziv, izhaja iz izsledkov študije, ki je bila danes objavljena v strokovni reviji The Lancet. Rezultati so se razlikovali glede na kombinacijo cepiv.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V študiji je sodelovalo približno 3000 ljudi. Raziskovalci iz Velike Britanije so primerjali imunski odziv udeležencev ob cepljenju z poživitvenim odmerkom različnih cepiv proti covidu-19.

Sodelujoči v študiji so tretji odmerek cepiva prejeli vsaj dva meseca po polnem cepljenju s cepivom proizvajalcev Pfizer/BioNTech oziroma tri mesece po polnem cepljenju s cepivom AstraZenece. Tretji odmerek so predstavljala cepiva Pfizer/BionTech, AstraZeneca, Moderna, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac, Novavax in Valneva. Del udeležencev je prejel placebo.

Maribor - Univerzitetni klinični center - UKC - Ilustracije - Zdravje - Epidemije - Pandemije - Epidemija - Pandemija - bolezen - virusna obolenja - širjenje bolezni - Zaščita - Varnost - Cepljenje proti novem koronavirusu - Zdravje - Epidemije - Pandemije - novi koronavirus - Covid-19 - Sars-Cov2 - Ilustracija - Tematika - cepiva - cepivo - -
Andrej Petelinsek

Študija merila le imunske odzive

Pri skoraj vseh, razen pri tistih, ki so prejeli placebo, se je po cepljenju s tretjim odmerkom povečalo tvorjenje protiteles. Izjema so bili le sodelujoči, ki so bili najprej polno cepljeni s cepivom Pfizer/BioNTech in nato s poživitvenim odmerkom cepiva Valneva.

Študija je sicer imela več omejitev. Sodelujoči so bili s tretjim odmerkom cepljeni kmalu po tem, ko so bili polno cepljeni. Včasih je med drugim in tretjim odmerkom minilo manj časa kot med prvim in drugim odmerkom, kar bi lahko zmanjšalo odpornost, poroča AFP.

Še pomembneje pa je, da so v študiji merili zgolj imunske odzive udeležencev, niso pa preverjali dejanske učinkovitosti cepiv proti okužbi z novim koronavirusom ali resnosti bolezni.

Študija je analizirala tudi neželene učinke cepljenja. Rezultati kažejo, da so bili ti glede na različne kombinacije različno močni, vendar so bili vedno sprejemljivi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta