"Z ministrstva smo danes, v petek, prejeli dopis, ki pa je take narave, da ta trenutek še ne vem, kako se bomo organizirali, saj so opredelili, da v tem primeru delavcev migrantov ne gre za množično prostovoljno testiranje, ampak da naj se to organizira kot tržna dejavnost. Nas pa ljudje kličejo in prihajajo, a žal ne vemo niti, koliko ljudi bi se testiralo, kdaj bi potrebovali potrdila in podobno. Danes smo sicer opravili 87 hitrih testov za delavce migrante na množičnem prostovoljnem testiranju in jim nato na njihovo željo izdali potrdilo," je dejal direktor Zdravstvenega doma Ravne Stanislav Pušnik. Če bo to dejansko tržna dejavnost, bo za to potrebno plačilo, a cena storitve še ni določena.
In kaj to pomeni za prihodnji teden, saj Avstrija ukrep uvaja s sredo, 10. februarja? "V ponedeljek od 11. do 13. ure bomo, ne glede na to, da je praznik, opravljali redno obvezno testiranje in dajemo ta termin na razpolago, medtem ko bomo to prostovoljno testiranje preučili s tržnega vidika, ko bomo videli, kak je interes, koliko jih je in kdaj bi se želeli testirati. Ne moremo pa kar na pamet organizirati testiranja, na primer ob nedeljah od 14. do 18. ure, pa potem ljudje ne bi ne hodili ne plačevali, saj lahko to opravijo tudi v Avstriji, skratka, veliko je še nedorečenosti. Mi imamo ekipe tako ali tako zasedene zaradi šolnikov, kličejo že zaradi trgovin, kadrovskih rezerv pa nimamo. Že ko nam en človek manjka, se nam podre sistem," je še dejal Pušnik, a da se bodo potrudili, ko bo znanega kaj več. Dodal je še, da kolikor ve, še niti Avstrijci niso natančno definirali, ali bo negativen test potreben za prehod čez mejo ali v podjetje. Ljudje pa sprašujejo tudi župana.
MZ: Storitev je samoplačniška
"Če zdravstveni domovi razpolagate s prostimi zmogljivostmi, priporočamo, da testiranje slovenskih državljanov, zaposlenih v Avstriji, organizirate kot tržno dejavnost, pri čemer v celoti sami opredelite termine izvajanja testiranja in morebitne dodatne storitve (izdaja potrdil ipd.). Za tovrstno testiranje sredstva Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenje oziroma proračuna Republike Slovenije niso zagotovljena, ampak je storitev samoplačniška", je zapisano v priporočilu ministrstva, ki ga je podpisala državna sekretarka Marija Magajne, naslovljeno pa je na zdravstvene domove in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.