Čez teden dni bo v vrtcih in šolah že bolj živahno, v igralnice in šolske klopi se namreč vrača vsaj nekaj otrok. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v petek pozno popoldne izobraževalnim ustanovam končno poslalo okrožnico in priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ter navodila Zavoda RS za šolstvo. Obširna navodila pa vzbujajo kar nekaj vprašanj, ki si jih zastavljajo tako zaposleni v šolah kot starši.
V vrtcih imajo izkušnje z epidemijami
"Največ odprtih vprašanj je pri normativnem številu otrok v vrtcu. Trenutno še nimamo popolnega zagotovila za to, da tisti otroci, ki bodo ostali doma, ne bodo plačali nič in da se pripravi obračun samo za tiste, ki pridejo v vrtec. Da bo tako, smo se pogovarjali, a ker zagotovila še ni, starši zelo kolebajo. Jasna odločitev nam bi zelo pomagala, verjetno bi se še veliko staršev odločilo, da obdržijo otroka v domačem varstvu," pravi predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj. Šele ko se bodo starši odločili in sporočili, ali bodo otroci obiskovali vrtec, bodo poznali točne številke in oblikovali oddelke. Osem otrok bo lahko v skupinah prvega starostnega obdobja, deset v drugem starostnem obdobju, kar pa je precej malo in ravnatelji se bojijo, da bo take oddelke zaradi prostorskih omejitev težko oblikovati, izpostavi sogovornica.
Otroci pridejo v šolo po dolgem obdobju osamitve, brez družbe in drugih otrok
Vprašanje, ali bo dovolj učiteljev
Tudi v šolah imajo največ težav s tem, koliko otrok bo sploh prišlo k pouku. "Od tega je odvisno, koliko skupin bomo imeli in koliko strokovnih delavcev bomo potrebovali," pravi ravnateljica mariborske OŠ Toneta Čufarja Špela Drstvenšek. Nekateri zaposleni zaradi tega, ker spadajo v rizično skupino, namreč ne bodo poučevali in zato bi znale nastati težave. "Otroke moramo deliti v skupine, to pri našem številu otrok pomeni na vsak oddelek dve skupini in dvakrat več strokovnih delavcev že za obvezni program. Tu je potem še razširjen program, torej jutranje in popoldansko varstvo," razloži sogovornica. Pričakujejo, da jim bodo starši danes sporočili, kateri otroci zaradi objektivnih okoliščin ne bodo prišli v šolo, kdaj bodo prihajali v šolo in kako dolgo bodo tam. Šele potem bodo lahko oblikovali oddelke, v prvi triadi naj bi bilo v razredu deset otrok.
"Mi bomo že napisali, a to je mladina"
Še najbolj so z navodili zadovoljni v srednjih šolah, saj so upoštevali veliko pripomb, ki so jih podali ravnatelji, pravi predsednica društva ravnateljev srednjih šol Nives Počkar. V razredu bo lahko 15 dijakov, kar je enak standard, kot velja za maturo. Dosegli so tudi to, da bodo maturanti lahko odložili masko med pisanjem izpitov. "Skrbi me, ali bodo dovolj zgodaj dostavili dovolj mask, kar nam ministrstvo obljublja. Kar naenkrat ne vemo, kakšna naj bi bila maska, omenjajo se tudi rute," pove sogovornica in dodaja, da morajo ob organizirani malici poskrbeti za dve maski, eno pred malico, drugo po njej. "Kar me najbolj skrbi, je zagotavljanje socialne distance. Mi bomo že napisali, da jo morajo, a to je mladina. Stopili bodo z avtobusa, ko bodo šli proti šoli, sem prepričana, da ne bo nobene socialne distance." Sicer pa tudi Počkarjevo skrbi, koliko zaposlenih se bo vrnilo v šole, saj ne le, da lahko ostanejo doma rizične osebe, temveč tudi tisti, ki živijo v gospodinjstvu z rizično osebo. Rizičnost zaposlenega morajo določiti strokovnjaki medicine dela in v šolah se bojijo, da bodo stroške teh pregledov morali nositi sami.
Kdo bo poskrbel za maske in razkužila
Da je bila učiteljem in zaposlenim zapovedana nošnja mask oziroma zaščitne opreme, a še nimajo odgovora, kdo bo poskrbel za to, pravi ravnatelj OŠ Domžale Uroš Govc. Šole sredstev za to nimajo, občina se temu vprašanju izogiba, čeprav je civilna iniciativa del nje, ministrstvo jih usmerja na občino, našteje sogovornik. "Kdo bo priskrbel maske za devetošolce in kdo za zaposlene, oboji naj bi jih menjali na dve uri. Prav tako nimam odgovora, ali razkužila spadajo med zaščitno opremo," pravi Govc, ravnatelj ene največjih slovenskih šol, kjer bo razkužilo velik strošek.
Ob tem, ko so na njihovi šoli med zaprtjem začeli prenovo jedilnice, ki ni končana, sogovornik poudari, da so šole v zelo različnih situacijah, ki pa običajno nikogar ne zanimajo, se tudi pri njih ukvarjajo z vprašanjem, koliko otrok in koliko učiteljev se bo vrnilo v učilnice. Kljub temu da točnih številk še nimajo in imajo za pridobitev teh zelo malo časa, že vedo, da bodo imeli "kadrovski primanjkljaj". "Niti nimamo časa posvetovati se z drugimi šolami, kako rešujejo situacijo, ker se vsak ukvarja s svojo šolo. Ob tem pa se lahko v četrtek vse spremeni, če bo ministrica izdala sklep, da pouka ne bo. Tudi to se lahko zgodi in v tem primeru bi bilo delo zadnjega tedna zaman."