V uredništvu smo prejeli precej primerov strank Nove KBM, ki so imele zaradi težav pri prehodu na novi informacijski sistem banke nevšečnosti pa tudi stroške. Samostojna podjetnica je na primer poročala o prepozni izvršitvi avtomatskega nakazila prispevkov za socialno varnost, zaradi česar je prejela opomin Fursa in bo morala plačati zamudne obresti. Izvedeli smo tudi za primer, ko je stranki zaradi neizvedenega prenakazila na račun zapadlo plačilo obroka lizinga za osebni avtomobil. Neki drug komitent nam je sporočil, da izpiski stanja v mobilni aplikaciji banke nepravilno prikazujejo odtegljaje, zaradi česar nima pregleda nad stanjem na računu in nad prihodnjimi obveznostmi. Stanka, ki je je opazila dva neznana odtegljaja na dan, ko informacijski sistem sploh ni deloval, o čemer smo poročali prejšnji teden, pa nam je sporočila, da odgovora banke na vprašanje po elektronski pošti še vedno ni prejela.
Nova KBM brez konkretnega odgovora
Na Novo KBM smo zato naslovili vprašanje, ali bodo svojim strankam, ki se ubadajo s takšnimi in podobnimi težavami, povrnili stroške ali se jim oddolžili z na primer odpisom stroškov vodenja računa. Odgovorili so zgolj: "Nova KBM prejema in obravnava reklamacije po ustaljenem postopku. Čas reševanja je približno štiri dni. Nekaj reklamacij smo že pozitivno rešili."
Pritožbo naslovite na Združenje bank Slovenije
Če se potrošnik z odločitvijo banke o pritožbi ne strinja ali če v 15 dneh ne prejme odgovora banke na pritožbo, ima pravico dati pobudo za zunajsodno rešitev spora, po pošti na naslov Združenje bank Slovenije - GIZ, Šubičeva ulica 2, 1000 Ljubljana, po telefonu, ali po elektronski pošti. Postopek je za potrošnike brezplačen, pojasnjujejo pri ZPS. Pisna pobuda za začetek postopka mora vsebovati osebno ime, naslov prebivališča, elektronski naslov, podatke o banki, dokazila, da je potrošnik predhodno vložil pritožbo pri banki, in morebiten odgovor banke, izjavo, da o zadevi ne teče upravni ali sodni postopek ali postopek pri drugem izvajalcu IRPS, dejstva v zvezi z domnevnimi kršitvami in predloge dokazov, na katere opira pobudo. Skrajna možnost je seveda tožba na sodišču, vendar je treba upoštevati, da bo to še dodatno finančno obremenilo potrošnika.
"Potrošniki naj hranijo vsa potrdila o opravljenih transakcijah ter pozorno spremljajo svoje bančne račune"