Minister za zdravje Tomaž Gantar je poudaril, da imamo trenutno velike težave s posameznimi žarišči, največje med njimi je Hrastnik. "Prikrivanje stikov ni na mestu in nam kot družbi škoduje. Nekateri se še vedno obnašajo, kot da jih v preteklih štirih mesecih ni bilo v Sloveniji, ponovno se čudijo ob ukrepih in navodilih, ki so bila sprejeta že pred časom," je opozoril.
V Hrastniku je trenutno na voljo okoli pet dodatnih medicinskih sester in bolničarjev, vodstvo doma pa si je po Gantarjevih besedah onemogočilo možnost, da bi jim ob tem pomagali še študenti. "Zaradi nesporazuma v dogovoru o načinu dela so jih zapustili," je spomnil. Čeprav je situacija v Hrastniku trenutno stabilizirana, Gantar poudarja, da so razmere kljub temu zelo zaskrbljujoče. "Spomnite se moje izjave, ko sem rekel, da ta dom sploh ne bi smel delovati, in sicer zaradi kadra." Gre namreč za dom, ki ima prostorsko nižji standard, je pojasnil; dom je potreben temeljitega čiščenja in razkuževanja.
Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je nadalje poudaril, da nas je prvi val epidemije v smislu opreme, financ in kadrov ujel nepripravljene. "V drugem valu pa smo - ali pa bomo - bolje pripravljeni," je izpostavil ter nadalje razmišljal o domovih za ostarele: "Bistveno je, da tiste, ki so v domovih pozitivni, v prvih 24 urah umaknemo v bolnišnice. Vse zavode, ki izvajajo institucionalno varstvo, smo večkrat pozvali k temu, naj dosledno spoštujejo vse preventivne ukrepe. Zahvalil pa se je vsem domovom, ki so tistim v stiski ponudili pomoč, ali pa jim jo še bodo." Obenem je minister napovedal tudi podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo do konca avgusta.
V Hrastniku za zdaj brez izolacije
Hrastnik, v katerem je z novim koronavirusom okuženih 59 ljudi, sta danes obiskala ministra za zdravje in za delo Tomaž Gantar in Janez Cigler Kralj. Gantar je po obisku tamkajšnjega doma starejših ocenil, da ukrep izolacije občine ni potreben. Takšna zagotovila je župan Marko Funkl dobil tudi z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Gantar je ocenil, da je bilo v zadnjih 10 dneh v domu, kjer je z novim koronavirusom okuženih 29 oskrbovancev in 10 zaposlenih, opravljenega veliko dela.
"S primernim načinom dela in organizacijo je možno tudi v težkih pogojih bolezen zajeziti in omejiti. Ekipa hrastniškega doma je izurjena, s covidom-19 pa se bomo še naprej soočali," je še dejal Gantar.
Direktor doma Drago Kopušar je napovedal, da bodo do petka uredili rdečo, sivo in belo cono v domu. Ministroma pa je na današnjem sestanku predstavil vse aktivnosti, ki jih je dom izvedel, da bi ublažili posledice okužbe. Dejal je tudi, da bodo v soboto ponovno odvzeli brise vsem oskrbovancem in zaposlenimi.
Glede kadrov je dejal, da so se razmere nekoliko izboljšale, saj jim je na pomoč priskočilo nekaj zaposlenih iz drugih domov za starejše po državi.
Minister za delo Janez Cigler Kralj je ob tem spomnil, da je področje skrbi za starejše že več kot desetletje kadrovsko podhranjeno. Zato ministrstvo pripravlja uredbo o konkretni razdelitvi 30 milijonov evrov za kadrovske okrepitve domov za starejše. Dodal je še, da se z vodstvom hrastniške občine in Domom starejših Hrastnik pogovarja o gradnji novega doma. Obstoječega so namreč leta 1994 uredili iz takratnega dijaškega doma.
Cigler Kralj je danes ocenil še, da ima dom dovolj zaščitne opreme, danes je prispela nova pošiljka, oprema pa se mora pravilno uporabljati.