Minister za obrambo Matej Tonin je danes pokomentiral poročilo o nabavah in razdeljevanju zaščitne in druge opreme, potrebne v epidemiji, ki so ga ministrstva pripravila za obravnavo na vladi. Poudaril, je, da ministrstvo za obrambo nima kaj skrivati, pa tudi da je pri nabavah sodelovalo veliko ljudi, velika večina od teh v korist Slovenije. Tonin je na novinarski konferenci, ob robu predstavitve ocene pripravljenosti Slovenske vojske predsedniku republike Borutu Pahorju, izpostavil, da so zaposleni, ki so sodelovali pri dobavah nujno potrebne zaščitne opreme, potrebne v epidemiji novega koronavirusa, utrujeni in žalostni, ker se po razkritjih o dobavah opreme vse meče v isti koš.
Pahor o očitkih glede dobav zaščitne opreme: Čim prej naj se ugotovi, kaj je res in kaj ne
Predsednik republike Borut Pahor je prepričan, da je v najširšem interesu, da se glede očitkov o nepravilnostih pri dobavi opreme, potrebne v epidemiji novega koronavirusa, čim prej ugotovi, kaj je res ali kaj ne in da v primeru potrditve nepravilnosti odgovorni odgovarjajo. To je pomembno za vrnitev zaupanja v ravnanje politike, je dejal. "Mislim, da govorim v imenu velike večine ljudi, ko si želim, da bi pristojne institucije politične in zlasti pravne narave čim prej opravile svoje delo, raziskale sume, da bi se čim prej potrdilo, da je bilo kaj narobe in bi odgovorni za napake odgovarjali, ali da ni bilo nič narobe," je dejal Pahor.
"Mislim, da se je v prvem mesecu in pol politika kot reprezentanca odlično odrezala, ti sumi pa so vrgli senco na to, sicer vzorno oceno. Če želimo, da bomo kot politična reprezentanca reševali nadaljevanje zdravstvene krize pa tudi gospodarsko in socialno stisko in politična negotovost, ki se napovedujejo po tem, je v splošnem interesu, da se čim prej ugotovi, kaj je res ali kaj ne in da v primeru potrditve sumov odgovorni tudi odgovarjajo," je dejal predsednik.
Določene pogodbe sklenjene pred oblikovanjem skupine
Ob tem je navedel, da je od 59 pogodb, ki jih je sklenil zavod za blagovne rezerve, približno polovica takih, ki "imajo kljukice" medresorske skupine, oziroma približno polovica poslov ni imela odobritve medresorske delovne skupine. Hkrati je medresorska skupina odobrila tudi 13 ponudnikov, s katerimi pogodbe niso bile sklenjene.
Med razlogi za to je navedel, da so se določene pogodbe sklepale pred oblikovanjem skupine, "drugi razlog pa je, da so se še vedno sklenile pogodbe, kjer ni bilo teh kljukic". V nekem trenutku je skupina nehala delovati, ker je bilo na "zalogi" več ponudnikov, ki so ustrezali pogojem, a blagovne rezerve niso sklepale pogodb, je dodal. "Glede tega pa morajo oni povedati, zakaj jih niso sklepali, ali niso imeli več finančnih virov ali kaj drugega," je dodal.
Pod črto pa je Tonin izpostavil, da je pomembno to, da je bilo Sloveniji zagotovljene dovolj opreme, dobesedno v vojnem stanju. Vsi pa so s svoje funkcije delovali za to, da se pospeši postopke nabav. "Tudi Ivan Gale je pošiljal na medresorsko skupino sporočila, da naj se določeni postopki pospešijo. Pa mu ne moremo očitati, da je lobiral," je dejal Tonin. Kot je dodal, razume tudi ljudi na blagovnih rezervah, da so izgoreli.
Po njegovem prepričanju je treba izpostaviti tiste, ki so vojni dobičkarji, ki so se v teh zgodbah neupravičeno okoristili ali drugemu omogočili neupravičeno korist.