Kako ocenjujete dosežke in napake severnoatlantskega zavezništva v 70 letih njegovega obstoja?
"Na uspehe je najlažje pogledati skozi rast in širitve zavezništva, ki govorijo o napredkih od leta 1949, ko je bila podpisana Washingtonska pogodba o ustanovitvi Nata. Po koncu druge svetovne vojne je bila Evropa zelo drugačna od predvojnega obdobja. Ko je dvanajst podpisnic z obeh strani Atlantika prišlo na podpis pogodbe v Washington, so iskali izrazito drugačen pristop k zagotavljanju svoje lastne varnosti, saj je bila za njimi brutalna izkušnja druge svetovne vojne. Nato je doživel veliko širitev od davnega marca 1949. Če bi naši stari starši tedaj lahko investirali v 'delnico vrednot', ki jih uteleša zveza Nato, bi naredili zelo dober donos za svoje potomce do današnjih dni, saj je število članic v 70 letih zraslo z dvanajst na 29. Kot pomemben dosežek v razvoju zavezništva, ki govori o krepitvi skupnih vrednot držav članic, vidim soglasje vseh kot način sprejemanja odločitev. Govorimo o političnem soglasju, saj je zveza Nato civilna organizacija z zelo močno vojaško ali obrambno komponento. Tukaj so še informacijska, diplomatska in ekonomska komponenta ter vsi ostali vidiki družbenega življenja v posameznih državah članicah predstavljajo prispevek v skupno Natovo škatlo z orodjem."
Kdo je Lawrence Chalmer
Lawrence Chalmer je upokojeni letalski častnik ameriških zračnih sil in dolgoletni politični svetovalec različnih ameriških vladnih služb. Kot uslužbenec ameriške administracije je delal za zunanje ministrstvo in za Pentagon v šestnajstih različnih evropskih državah. Je tudi zaslužni profesor ameriške univerze za nacionalno obrambo v Washingtonu. Po vsem svetu predava o mednarodni varnosti in obrambnih zadevah. V Sloveniji se je mudil ob 70. obletnici zveze Nato in 15. obletnici slovenske vključitve v severnoatlantsko zavezništvo.
Napad na Afganistan po terorističnih napadih 11. septembra 2001 je bil izraz "solidarnosti vseh držav, ki so bile v tistem trenutku članice zveze Nato"