Turizem bo v prihodnosti videti nekoliko drugače, je povedal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc. "Prednost, ki jo ima slovenski turizem, pa je v tem, da smo se že pred leti odločili, da gremo v smeri butičnega turizma. Varnega, zelenega turizma, kjer poudarjamo čistost, pristen stik in ne masovnega turizma," je poudaril.
Zelo pomembno je, da ponujamo lokalno in da se ponudniki turističnih storitev, gostinci, kmetje in ostali, ki sodelujejo v tej verigi, povežejo in gostu ponudijo tisto, kar bo v tem času še posebej cenil. "To pa je lokalno," poudarja Zajc.
Ponudniki nastanitev, ki imajo na voljo kapacitete do 30 sob, lahko goste začnejo sprejemati od 18. maja dalje. Dodatni standardi, ki bodo morali biti pri tem zagotovljeni, poleg že objavljenih, bodo najpozneje objavljeni jutri. "Pričakujem, da večjih težav ponudniki ne bodo imeli," je dodal. Zdravilišča in wellnesi so med izjemami, saj standardi za te še niso določeni, zato za zdaj ostajajo zaprti.
Pod pogoji lahko vrata odprejo tudi planinske koče in hostli. Problem v planinskih kočah je, da je v posameznih sobah veliko število ležišč, pravi Zajc in dodaja, da bosta lahko ob odprtju teh nastanitev v posamezni sobi največ dve osebi. Izjemoma jih je lahko več, če gre za družino iz istega gospodinjstva.
Napovedi, da bi lahko večje hotele odprli s 1. junijem, Zajc ni mogel uradno potrditi, je pa izrazil pričakovanje, da bodo standardi za večje hotele usklajeni v prihodnjem tednu. "Takoj, ko bodo ti standardi usklajeni in objavljeni, ni več ovir, da se hotelov ne bi odprlo," je dodal.
Poudaril je tudi, da je za državo, kot je Slovenija, zelo pomembno, da se čim prej odpre meje, saj je njen turizem odvisen od tujih gostov.
S ponedeljkom bodo lahko lokali gostom stregli tudi v notranjih prostorih, natančne smernice pa bodo znane najpozneje jutri, je še dodal Zajc. Na vprašanje, kdaj bodo lahko ljudje ležali na plaži, pa je odgovoril, da ta odlok pripravlja notranje ministrstvo. "Mi si seveda želimo, da se to zgodi za dobro turizma čim prej," je poudaril.
Turistične kmetije po omilitvi ukrepov spet čakajo goste
Turistične kmetije so kmetije, ki se poleg kmetijstva ukvarjajo tudi s turizmom. V Sloveniji jih je približno 900, od tega jih blizu 500 ponuja prenočišča, nekaj več kot polovica je izletniških kmetij, približno 100 je vinotočev in nekaj osmic. Najti jih je mogoče po vsej državi. Tem kmetijam turizem predstavlja levji delež prihodkov, zato so jih vladni ukrepi ob epidemiji močno prizadeli, je povedal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič.
Kmetije, ki imajo terase, so vrata za goste spet odprle po prvomajskih praznikih, tiste s prenočišči pa je razveselila v sredo sprejeta odredba vlade, da se v ponedeljek lahko spet odprejo manjši nastanitveni obrati. V Združenju turističnih kmetij Slovenije zato goste - ti so lani na kmetijah ustvarili skupaj 252.625 nočitev - spet vabijo na obisk.
Predsednik združenja Matija Vimpolšek je poudaril, da je preživljanje časa na kmetijah bolj varno, saj imajo manjše nastanitvene zmogljivosti, zato tam ni gneče in je lažje ohranjati socialno distanco ter izvajati druge varnostne ukrepe za primer, da bi se epidemija zavlekla v jesen.
"To področje turizma je že pred krizo imelo veliko perspektivo," pa je o preživljanju počitnic na kmetiji menila kmetijska ministrica. Gre za turistični produkt, ki odraža vse tisto, kar Slovenija v svojih strateških dokumentih oglaša kot cilje svojega turizma, to je zeleno, naravno, aktivno in zdravo, je dodala.
"Eden od glavnih motivov turistov je zagotovo doživljanje narave in narava je ena ključnih prednosti turističnih kmetij," se je strinjala strokovna sodelavka Združenja turističnih kmetij Slovenije Renata Kosi. Za nekoga, ki pride iz mesta, je obisk na kmetiji pravo doživetje, je zagotovila. (STA)