Lovro Šturm
Zjutraj je v 84. letu umrl nekdanji ustavni sodnik in nato minister dr. Lovro Šturm. Bil je v močni prvi posadki ustavnega sodišča takoj ob osamosvojitvi Slovenije, v letih 1997 in 1998 je ustavno sodišče tudi vodil. Leta 2000 je bil v vladi Andreja Bajuka minister za šolstvo, v prvi vladi Janeza Janše od 2004 do 2008, ko je, ob koncu tega mandata, Slovenija tudi prvič predsedovala Svetu EU, pa zelo aktivni minister za pravosodje iz kvote NSi. Pozneje je bil nekaj časa tudi predsednik Zbora za republiko.
Zaslužni profesor, strokovnjak za upravno pravo, ljubljanske Pravne fakultete je tudi nosilec srebrnega reda Republike Slovenije za zasluge. Bil je profesor in tudi dekan Fakultete za pravo in poslovne vede pri Katoliškem inštitutu v Ljubljani pa zaslužni profesor Nove univerze.
Uredil je in bil glavni avtor velike knjige - Komentarja Ustave Republike Slovenije (2002 in 2011). Podpisan je pod neštete tekste o slovenskototalitarnem kršenju človekovih pravic. Dal je miselni okvir zakonu o verski svobodi.
V času Šturma pravosodnega ministra je nastala pravna podlaga za sojenje v razumnem roku pod pritiskom neverjetnih sodnih zaostankov in za to, da se je Slovenija začela umikati z neslavne liste sistematičnih kršiteljic pravice do pravočasnega sojenja, ko je bila redno obsojana pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Nastal je načrt za novo sodno palačo v Ljubljani (še vedno je ni), Maribor je dobil sodobno novo stavbo za okrajno sodišče ... Na koncu štiriletnega mandata se je Lovro Šturm leta 2008 pohvalil tudi z razpolovitvijo notarske tarife. V tistem času smo dobili strožji kazenski zakonik. Vlada pa je ustanovila Študijski center za narodno spravo.
"Zgled varovanja človekovih pravic in dostojanstva"
"Bil je minister, ki je izhajal iz izkušenj in zgodovine. (...) Imel je izjemen občutek za zgodovinske krivice in njihovo popravo," so ob smrti Lovra Šturma zapisali na ministrstvu za pravosodje. Kot velik mož se je znal tudi opravičiti - tudi osebam, ki so se jim zgodile kršitve človekovih pravic, in je te kršitve pravnomočno ugotovilo sodstvo. "Trudil se je za vzpon slovenskega pravosodja, zlasti preko projekta Lukenda, ki se je začel v njegovem mandatu ministra. Zastopal je stališče, da mora biti kot minister za pravosodje tudi 'strelovod za slovensko pravosodje', kadar je kritizirano, kritike pa morajo biti premišljene in ne splošne," so spomnili. "Njegovo razgledanost in zmožnost dolgoročnega ter premišljenega razmišljanja bomo pogrešali. Njegovi prispevki k razvoju pravne države in človekovih pravic v Republiki Sloveniji, ter prispevki s področja poprave preteklih krivic, ne bodo pozabljeni."
Predsednik NSi Matej Tonin je na twitterju zapisal, da je bil Lovro Šturm "neutruden borec za dosledno uveljavljanje načel pravne države in vrednot slovenske osamosvojitve". "S svojim delom je predstavljal zgled varovanja človekovih pravic in dostojanstva."
Premier Janez Janša je spomnil, da je bil Šturm tudi med ustanovnimi člani Demosa v času zorenja slovenske pomladi in osamosvajanja Slovenije, predsednik ustavnega sodišča in Zbora za republiko, sicer pa velik domoljub, intelektualec in bojevnik za človekove pravice.
Kot Janša in Tonin je sožalje družini pokojnega izrazil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je Šturma odlikoval s srebrnim redom za zasluge za izjemen prispevek pri uveljavljanju pravne države, ustavnosti in ustavne znanosti.
Sožalje so izrekli tudi slovenski škofje, hvaležni "Bogu za njegovo življenjsko poslanstvo, še posebej na področju verske svobode slovenskih kristjanov". Kot so zapisali v skupni izjavi Akademskega društva Pravnik in Slovenske škofovske konference, je Šturm s svojim pedagoškim in znanstvenoraziskovalnim delom pomembno prispeval k razvoju pravnega študija in slovenske pravne misli. Pomembno je prispeval k razumevanju narave prava in zlorab prava v nedemokratični ureditvi, kot sodnik in predsednik ustavnega sodišča pa je pomembno prispeval k oblikovanju doktrine svobodne in demokratične družbe, pravnih načel vladavine prava, načela sorazmernosti, predpostavk pravne države, pravne omejitve oblasti, varstva zasebne lastnine in posameznikove svobode. Izjemen čut za pravičnost ga je v vlogi ministra za pravosodje denimo vodil pri oblikovanju programa sodnih zaostankov, so izpostavili.
"Profesor Šturm je kot eden vodilnih teoretikov slovenske pravne misli s svojimi pogledi in z razlago Ustave RS pustil sledi generacijam študentov prava. Z neusahljivo energijo je bil predan delu in izzivom v številnih pravniških, pedagoških in znanstvenoraziskovalnih krogih. Izjemnega pomena je tudi njegova založniška dejavnost, v okviru katere je v naš prostor prinašal nove ideje, ki so bile vse zakoreninjene v klasični evropski demokratični in pravni misli," je še zapisano v izjavi. (STA)