V Centru starejših Pristan Vipava okuženi štirje stanovalci in pet zaposlenih

A.L., STA
05.07.2020 08:23
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Profimedia

V Centru starejših Pristan v Vipavi so imeli danes do 8. ure potrjenih devet okužb z novim koronavirusom, od tega so okuženi štirje stanovalci in pet zaposlenih. V centru, ki je do nadaljnjega zaprt za vse obiskovalce, so sprejeli dodatne ukrepe za zajezitev prenosa okužb, so davi objavili na spletni strani Centra starejših Pristan Vipava.
Kot je v soboto zvečer za TV Slovenija dejal direktor centra starejših Martin Kopatin, vir okužbe v domu še ni znan. Sprejeli so vse zaščitne ukrepe, poteka pa tudi testiranje vseh v domu, ki so bili v stiku z okuženimi zaposlenimi. "Vsi zaposleni so v karanteni, eden od okuženih stanovalcev je že premeščen na infekcijsko kliniko, drugi, ki so tudi okuženi, bodo v kratkem," je pojasnil direktor. Predhodno so imeli pripravljen načrt za takšno situacijo, ki so ga zdaj začeli izvajati.
V petek so v Sloveniji opravili 1456 testiranj in potrdili 30 okužb, kar je največ po 16. aprilu. Direktor NIJZ Milan Krek je dejal, da kljub porastu številk še ni potrebe po vnovični razglasitvi epidemije. Zatrdil je, da bolnišnice, druge zdravstvene strukture in epidemiologi položaj še vedno "zelo dobro" obvladujejo, je poročala TV Slovenija.
Danes zjutraj se je na Twitterju oglasil tudi nekdanji premier Marjan Šarec in zapisal: "2. val je očitno tukaj, vsaj tako pravi stroka. Okužbe so bile, tako kot pri 1. valu, vnešene iz tujine. Le kdo bo zdaj kriv, da se je pokvarila 'najboljša epidemiološka slika'? Prepoved obiskov v DSO-jih je pa prepuščeno ustanovam samim, recimo."
{twitter}https://twitter.com/sarecmarjan/status/1279679143483973632{/twitter}

Sicer pa smo včeraj poročali, da se bo lahko strokovni skupini in tudi vladi ob nadaljevanju bolj neugodne epidemiološke slike zastavilo vprašanje, kako naprej. Dilema po besedah Bojane Beović je, ali počakati na učinke nedavno sprejetih ukrepov ali pa jih že sedaj spreminjati.
Predvsem pa jih moti in skrbi, da se predpisani ukrepi ne izvajajo: "Neprestana so poročila, kako na mejah ni dosledne kontrole, neprestana so poročila o tem, kako poteka življenje denimo po gostinskih lokalih." Če se bo število okužb povečevalo in ukrepov ne bomo dosledno izvajali, nas lahko doleti vnovično zapiranje najbolj tveganih gospodarskih panog, je še opozorila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta