Stranka, katere ime hranimo v uredništvu, je na svojem transakcijskem računu pri NKBM zabeležila dve nepojasnjeni transakciji, s katerima so ji trgali zneska v višini 38 in 11 evrov, in to celo na dan 31. 8., ko informacijski sistem zaradi prenove sploh ni deloval. Kot namen plačila je bila navedena nerazumljiva šifra, prejemnik denarja pa kar NKBM. Stranka se je z elektronsko pošto obrnila na banko po pojasnilo, a odgovora več kot 24 ur pozneje še ni prejela.
Težave prinašajo poslovno škodo
O težavah sicer poročajo predvsem podjetja, ki lahko zaradi zapletov pri poravnavanju svojih obveznosti utrpijo tudi poslovno škodo. Neko podjetje tako na primer tri dni ni moglo poslovati s kreditno kartico, zaradi česar niso mogli pravočasno rezervirati storitev v tujini. Izvedeli smo tudi za primer stranke, ki je nenadoma preko svoje spletne banke dobila vpogled v transakcije svoje žene, kar bi lahko pomenilo kršenje pravice do zasebnosti. Nekdo se je pritožil, da je nakazilo fizični osebi v tujino trajalo več ur, zaradi česar je imel težave prejemnik denarja, saj je moral nujno nekaj kupiti. Težave so bile tudi pri plačevanju položnic preko spletne banke.
Razvpita Sigma odnesla šefa NLB Voljča
S prenovo informacijskega sistema se je najbolj opekla NLB. Šlo je za tako imenovani projekt Sigma, ki so ga uvedli ob začetku tisočletja. Uprava NLB pod vodstvom Marka Voljča je konec devetdesetih let zasnovala ambiciozen projekt prenove informacijskega sistema, za izvedbo katerega je najela dokaj neznano avstralsko podjetje in plačala po ocenah takrat astronomskih 20 milijard tolarjev. Sistem ni deloval po načrtih, zaradi česar so morali uslužbenci začeti transakcije v računalnike vnašati ročno, pred poslovalnicami NLB pa so se vile dolge vrste razburjenih komitentov. Na koncu so projekt ustavili, predsednik uprave Voljč pa je moral odstopiti. Takrat je posredovala tudi Banka Slovenije, guverner Mitja Gaspari je od NLB zahteval "absolutno zaščito" komitentov, tudi na stroške banke same.
Prosijo, da se obrnejo na klicni center
"Drži pa, da so imeli nekateri uporabniki težave pri vstopu v spletno ali mobilno banko oziroma pri določenih funkcionalnostih v spletni banki (2-3 odstotki uporabnikov spletne banke). Težavo z dostopom je večina odpravila, potem ko je posodobila svojo mobilno aplikacijo, k čemur smo uporabnike pozvali večkrat (tudi prek SMS), ker stari aplikaciji za iOS in Android več ne delujeta. Posameznike, ki bi morda imeli težave z dostopom, prosimo, da se obrnejo na klicni center. Hkrati se tem komitentom opravičujemo in zahvaljujemo za razumevanje," sporočajo iz NKBM.
Kjer priznavajo, da imajo "trenutno nekateri težave pri prikazu nekaterih funkcionalnosti": spletna banka trenutno še ne omogoča odobritve potrošniškega kredita, lahko se odda le povpraševanje, prav tako se ne vidijo trajniki pri pooblaščenih osebah. Prejšnji teden ni bil možen preklic periodičnega plačila, a je to že urejeno, zagotavljajo pri NKBM: "Ob tem lahko izpostavimo, da ima nova spletna banka tudi prednosti/dodatne funkcionalnosti, nekaterih prikazov in storitev pa več ne bo omogočala, kar pa ni napaka, temveč spremenjena funkcionalnost."
Banka Slovenije pa nič
Za nadzor nad pravilnim delovanjem bančnega sistema je pri nas zadolžena Banka Slovenije, kjer pa so pri odgovorih zelo zadržani. Pravzaprav so odgovorili le, da so z dogajanjem pri NKBM "sicer seznanjeni", vendar konkretnih dogodkov v bankah in hranilnicah ter nadzorniških postopkov, v skladu z zakonom o bančništvu, ne smejo komentirati in pojasnjevati. Po odgovore so nas napotili kar v NKBM.