V vzorcih, ki so jih analizirali v zadnjem testnem obdobju, sta Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) ter Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) na novo potrdila tudi 16 primerov različice alfa (angleška).
Različica alfa tako ni več prevladujoča. Sedaj prevladuje različica delta, saj je ta potrjena pri 78 odstotkih vseh primerov okužbe, alfa pa v 17 odstotkih.
Potrdili so tudi en primer različice gama (brazilska). Različic beta (južnoafriška), eta (nigerijska), jota in kapa v obdobju 5. julija do 11. julija niso potrdili.
Skupaj so tako doslej potrdili 10.743 primerov različice alfa, 48 primerov različice eta, 29 primerov različice beta ter devet primerov različice gama.
Od 24. februarja do 11. julija so v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje sekvenirali 250 genomov okužbe s covidom-19 po cepljenju. Od tega je bilo 121 oseb cepljenih s cepivom Comirnaty (Pfizer), tri osebe s cepivom Moderna, 123 oseb s cepivom Vaxzevria (AstraZeneca) in tri osebe s cepivom Janssen.
WHO priporoča državam, ki sproščajo ukrepe, naj povečajo dostop do brezplačnega testiranja
Bolj nalezljiva različica novega koronavirusa delta že prevladuje v večjem delu Evrope, sta sporočila Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Podatki za obdobje med 28. junijem in 11. julijem kažejo, da različica delta prevladuje v 19 od 28 evropskih držav.
Povprečen delež različice delta v omenjenih 19 državah je trenutno 68,3 odstotka. Delež pred tem prevladujoča različice alfa je 22,3 odstotka. Okužbe z novim koronavirusom so se povečale v vseh starostnih skupinah, najhitreje pa v starostni skupini od 15 do 24 let, kjer so v zadnjem mesecu zaznali petkratno povečanje, v sporočilu za javnost opozarjata ECDC in evropski urad WHO.
ECDC in WHO ob tem pozivata k okrepitvi prizadevanj za preprečitev okužb. Kot opozarjata, se je število potrjenih okužb v Evropi povečevalo v vseh zadnjih štirih tednih, še posebej med mladimi. Po napovedih se bo različica delta še naprej širila ter izpodrinila druge različica, dokler se ne bo pojavil nov virus.
"Kar zadeva konec pandemije, še nismo na zeleni veji," je opozoril regionalni direktor WHO Hans Kluge. Dodal je, da trenutno žal beležijo strm porast novih okužb, dobra novica pa je, da imajo precepljeni proti covidu-19 zelo majhno možnost, da bi zboleli za hudo obliko covida-19 ali zaradi te bolezni umrli. Prav zaradi tega je Kluge znova pozval k cepljenju.
Direktorica ECDC Andrea Ammon je prav tako pozvala k polnemu cepljenju, takoj ko je to mogoče. Po njenih besedah je potrebno še naprej ohranjati ustrezno medsebojno razdaljo, si umivati roke in se izogibati gneči ter nositi zaščitno masko, ko je to potrebno. "To so ukrepi, za katere vemo, da zaščitijo nas same in druge. Lahko jih vidimo kot ukrepe proti zaprtju, saj lahko pripomorejo k preprečevanju širjenju bolezni, ne da bi zapirali večje dele družbe," je poudarila.
WHO je poleg tega državam, ki sproščajo protikoronske ukrepe, priporočil, da povečajo dostop do brezplačnega testiranja, razširijo sekvenciranje, uvedejo karanteno za stike in izolacijo za potrjene primere, okrepijo sledenje stikom, da bi tako prekinili verige prenosa, in zagotovijo cepljenje najbolj ogroženih skupin prebivalstva.