Ob tem so v četrtek opravili tudi 24.646 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR testi.
Število aktivnih primerov se je v primerjavi z dnevom poprej zmanjšalo za 20, sedemdnevno povprečje se je zmanjšalo za ena, 14-dnevno pa za dva.
Pred natanko tednom dni so opravili 1684 PCR testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 64 okužb
Danes imamo v Sloveniji še vedno 850.000 potencialnih bolnikov
Četrti val epidemije covida-19 bi lahko ob 60-odstotni precepljenosti "zvozili" z relativno malo samozaščitnimi ukrepi, je pojasnil Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. Danes pa imamo v Sloveniji še vedno 850.000 potencialnih bolnikov, kar pomeni, da nam lahko epidemija jeseni znova uide izpod nadzora, je še opozoril.
Cizelj je na včerajšnji vladni novinarski konferenci ponovil, da smo na začetku četrtega vala epidemije. Med novimi okužbami je relativno veliko uvoženih, se pa že deloma širijo tudi pri nas. Po njegovih besedah v sedanjih okoliščinah ni razloga, da bi se četrti val do konca poletja začel ustavljati, razen če ne bomo začeli bistveno bolj samozaščitno ravnati ali se bolje precepili.
Zaposleni v gostinstvu in turizmu kritični do ukinitve brezplačnih testiranj
Napoved vlade, da hitri antigenski testi na novi koronavirus od 23. avgusta ne bodo več brezplačni za vse, je razburila zaposlene v gostinstvu in turizmu. Če je testiranje obvezno in delavca nanj napoti delodajalec, potem si testov ne bodo plačevali sami, pravijo.
V skladu z vladno uredbo iz tega ponedeljka bodo hitri antigenski testi na novi koronavirus od 23. avgusta brezplačni le še za določene skupine, za večino pa ne več. Iz proračuna se bodo zagotavljala sredstva za hitre teste le še za osebe, ki se iz medicinskih razlogov ne smejo cepiti, ali pa lahko "povzročijo širjenje covida-19 s svojim delom ali ravnanjem v okolju, kjer obstaja neposredna nevarnost za širjenje".
Ukinitev brezplačnega testiranja je že prejšnji teden napovedal premier Janez Janša. V Sloveniji se sicer ne nagibamo k temu, da bi uzakonili obvezno cepljenje, a kot je dejal, smo zagotovo dolžni ravnati tako, da ne bo tisti, ki se obnaša odgovorno, plačeval za tistega, ki se ne. Za testiranja smo do sedaj porabili 60 milijonov evrov, je dodal.
V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije ob tem opozarjajo, da se lahko za cepljenje odloči vsak sam, kar pa naj bi bilo brez prisile, groženj in pritiskov s strani oblasti in temu posledično delodajalcev. Vse odločevalce v državi pozivajo, naj spoštujejo različnost in odločitev svojih državljanov.
Delodajalce pa opominjajo, da morajo spoštovati tudi zakon o varnosti in zdravju pri delu, v katerem piše, da zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu delavcu ne sme povzročiti finančnih obveznosti. Za delavce, ki jih delodajalec napoti na testiranje, mora torej strošek testiranja v celoti kriti delodajalec, so opozorili.
Spomnil je, da je bilo maja lani, ko smo imeli opravka z osnovno različico novega koronavirusa, reprodukcijsko število približno tri. Če torej ne bi ukrepali, bi vsak okuženi okužil še tri naslednje, je pojasnil. Danes, ko smo "že skoraj kompletno v različici delta", pa reprodukcijsko število znaša že od pet do osem, torej je vsaj dvakrat večje kot maja lani.