Fotografija je simbolična.
Spomnimo, pred natanko tednom dni so opravili 10.156 PCR-testov in potrdili 4511 okužb. Pozitivnih je bilo 44,4 odstotka izvidov.
Najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno zdravljenje, je star 23 let, prav toliko je star najmlajši bolnik na navadnem oddelku, je vlada objavila na Facebooku.
Po oceni NIJZ je v državi 39.949 aktivnih primerov okužb. Sedemdnevno povprečje števila potrjenih primerov znaša 3188, kar je 134 manj kot dan prej. Štirinajstdnevno povprečje števila potrjenih okužb na 100.000 prebivalcev pa je 1894, kar je 45 več kot dan prej.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je cepljenih 1.201.600 ljudi oz. 57 odstotkov vseh prebivalcev. Med starejšimi od 18 let je z enim odmerkom cepljenih 67 odstotkov prebivalcev, med starejšimi od 50 let pa 78 odstotkov.
Z vsemi odmerki je cepljenih 1.127.773 oz. 54 odstotkov prebivalcev, med starejšimi od 18 let jih je cepljenih 63 odstotkov, med starejšimi od 50 let pa 74 odstotkov.
Z dodatnim oz. poživitvenim odmerkom cepiva je po podatkih NIJZ cepljenjih 125.771 oseb.
Na zemljevidu ECDC večji del Evrope rdeč in temno rdeč
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je danes objavil posodobljen epidemiološki zemljevid, na katerem večji del Evrope ostaja rdeč in temno rdeč, tudi Slovenija.
S temno rdečo barvo so na zemljevidu ECDC označena območja, kjer 14-dnevna incidenca okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev presega 500, pri izračunih pa sicer upoštevajo tudi delež pozitivnih testov.
Oranžnih in zelenih območij, kjer je epidemiološka slika boljša, je še naprej vse manj. V celoti oranžna je le Portugalska, Španija je večinsko oranžna, delno pa zelena in rdeča. Razmere so v primerjavi z drugimi deli Evrope boljše tudi v Franciji in Italiji.
Druge države so namreč večinoma rdeče oz. temno rdeče.
Temno rdeča območja so medtem poleg Slovenije med drugim še v baltskih državah, Romuniji, Bolgariji, Avstriji ter na Irskem, Slovaškem in Hrvaškem. Skoraj v celoti rdeče oz. temno rdeče so še Nemčija, Poljska, Grčija in Madžarska. Skandinavske države so večinoma rdeče, nekateri deli so še oranžni oz. temno rdeči. V večini državah so se razmere sicer rahlo poslabšale.
Pritisk na bolnišnice se stopnjuje
Epidemiološke razmere v državi so iz dneva v dan bolj zaostrene, zdravstvenega kadra že danes primanjkuje in skrajni čas je, da se vsi tega zavemo, pa je včeraj opozoril vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb. Vse je pozval k samozaščitnemu obnašanju, k cepljenju pa tiste, ki tega še niso storili.
Kot je dejal na vladni novinarski konferenci o razmerah glede covida-19, število okuženih z novim koronavirusom skokovito narašča, pritisk na bolnišnice se stopnjuje, vse več je bolnikov, ki zaradi dihalne odpovedi potrebujejo obravnavo v bolnišnicah.
Fotografija je simbolična.
Glede morebitnega pošiljanja bolnikov v tujino pa Jereb pravi, da imajo tudi v sosednjih državah težave in tudi če se uspejo dogovoriti za premestitev desetih, morda 20 bolnikov, to "vsekakor ne bo rešitev našega problema". So pa protokoli za to izdelani, koordinira pa jih ministrstvo za zdravje.
Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s številkami, s katerimi se
Med covidnimi bolniki, ki jih zdravijo, še vedno prevladujejo bolniki, ki niso cepljeni proti covidu-19. Na navadnih oddelkih ni cepljenih 60 odstotkov bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa skoraj 80 odstotkov bolnikov. Pri tem je pojasnil, da gre pri covidnih bolnikih, ki potrebujejo intenzivno bolnišnično oskrbo, pa so bili cepljeni, za posameznike, ki so se večinoma cepili pred več kot šestimi meseci. Prevladujejo starejši in osebe s sočasnimi kroničnimi boleznimi, tretjina jih je hudo imuno kompromitirana.
"Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s številkami, s katerimi se," je poudaril Jereb, ki je prepričan, da bi bilo število tistih, ki bi potrebovali bolnišnično zdravljenje, obvladljivo.
"Dejstvo je, da je celotna država na nek način talec posameznikov, ki se iz različnih razlogov - praviloma pa strokovno neutemeljenih - niso cepili, se niso držali ukrepov oziroma priporočil," je ugotavljal. Zato je znova pozval vse, ki se še niso cepili, da to storijo. Je sicer pozno, pa vendarle ne prepozno, je dodal.