Včeraj so v Sloveniji opravili 1587 PCR testov, potrdili pa 139 okužb z novim koronavirusom, poroča Covid-19 sledilnik. Opravljenih je bilo tudi 18.736 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate morajo še potrditis PCR testi.
NIJZ na svoji spletni strani piše, da je število okužb še vedno visoko. Delež pozitivnih testov znaša sicer 8,8 odstotka in je nekoliko nižji kot dan prej, ko je znašal 10,2 odstotka.
Število hospitaliziranih ostaja enako, trideset, pri čemer so trije pacienti bolnišnico zapustili, sprejeli pa so tri nove bolnike s covidom-19. Intenzivno terapijo potrebuje osem ljudi, eden manj, kot včeraj. Trenutno je v državi po ocenah NIJZ aktivnih 1224 primerov okužb.
V zadnjih 24 urah niso zabeležili smrti, ki bi bila povezana z okužbo z novim koronavirusom. Od začetka epidemije je boj z boleznijo izgubilo 4.429 oseb.
V torek so po podatkih vlade potrdili 64 odstotkov več okužb kot pretekli torek.
V bolnišnicah večinoma starejši in necepljeni
Bolniki s covidom-19, ki so trenutno nameščeni v slovenskih bolnišnicah, so različnih starosti, večinoma pa gre za starejše ljudi. Najmlajši je star 29 let in najstarejši 87 let.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so imeli doslej po besedah Mateje Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja hospitalizirane skupno tri osebe, ki so kljub cepljenju proti covidu-19 zbolele za to boleznijo. V vseh teh primerih je šlo za blažji potek bolezni in osebe s pridruženimi boleznimi, ki vplivajo na imunski sistem. "Trenutno je hospitalizirana ena oseba, ki je polno cepljena proti covidu-19, vendar so njene temeljne bolezni takšne, ki vplivajo na imunski sistem in s tem tudi na odgovor na cepljenje," je povedala Logarjeva.
Pojasnila je, da je bila omenjena oseba cepljena proti covidu-19 aprila. Tudi pri ostalih dveh primerih je šlo za osebi z imunskimi pomanjkljivostmi. "Pri obeh je potekala bolezen bistveno blažje kot pri ostalih bolnikih s podobno diagnozo, ki niso bili cepljeni," je povedala.
Povprečno trajanje hospitalizacije bolnikov s covidom-19 je odvisno od tega, ali gre za zdravljenje na navadnem oddelku ali v enotah za intenzivno terapijo. "Večinoma hospitalizacija na navadnih oddelkih traja od sedem do devet dni, seveda je pa bistveno daljša, če gre za zdravljenje v enoti za intenzivno terapijo," je pojasnila Logarjeva.
Bolniki s covidom-19 so v UKC Ljubljana nameščeni v prostorih Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter diagnostično-terapevtskega servisa. Trenutno jih je po najnovejših podatkih 21, od tega trije potrebujejo intenzivno terapijo. Stari so od 29 do 87 let. "Na začetku so bili bolniki pretežno res samo starejši od 50 let, v zadnjega pol leta pa videvamo tudi mlajše od 40 let. Imeli smo tudi že 17-letno osebo, a ti primeri so redki," je dejala Logarjeva.
V UKC Maribor imajo v zadnjem mesecu hospitaliziranih manj kot deset covidnih bolnikov na dan, trenutno osem, od tega pet v intenzivni negi. Nameščeni so v prostorih klinike za kirurgijo, na oddelku za nevrokirurgijo. Njihova povprečna starost je med 60 in 65 let - najmlajši bolnik je star 44 in najstarejši 78 let. Stanje bolnikov je stabilno. "Posebnih razlik v poteku bolezni sedaj, v primerjavi z bolniki v tretjem valu, ne ugotavljamo," so povedali.
Nihče izmed hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v UKC Maribor ni bil predhodno cepljen proti tej bolezni in prav tako nihče ni predhodno že prebolel covida-19. (STA)
Z enim odmerkom so po podatkih vlade doslej cepili 911.773 starejših od 18 let (oziroma 53 odstotkov) in 580.855 starejših od 50 let (oziroma 66 odstotkov). Z drugim odmerkom je cepljenih 806.920 starejših od 18 let (oziroma 47 odstotkov) in 527.235 starejših od 50 let (oziroma 60 odstotkov). V torek so sicer skupaj cepili 5370 ljudi, s prvim odmerkom cepili 3118, z drugim odmerkom pa 2252, je poročal STA.
AstraZeneca za destinacijo Zelenortski otoki
Vlada je na dopisni seji sklenila, da Slovenija Republiki Zelenortski otoki brezplačno nameni 150.000 odmerkov cepiva proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca.
V interesu Slovenije je, da se čim več ljudi cepi in se s tem zagotovi večja kolektivna zaščita tudi zunaj nacionalnih meja, vključno z destinacijami, ki so za številne slovenske državljane turistično ali poslovno zanimive. Med slednje sodi tudi Republika Zelenortski otoki, so pojasnili v vladnem uradu za informiranje (Ukom).
Na Hrvaškem največ novih okužb v Dalmaciji
Na Hrvaškem v zadnjih 24 urah novih 271 okužb, največ, 61, v splitsko-dalmatinski županiji. Vseh "aktivnih" okužb je pri sosedih po zadnjih podatkih 1147, 153 obolelih se zdravi v bolnišnici.