V Tušu pravijo, da čas veselega decembra oziroma božično-novoletnih praznikov predstavlja enega izmed prodajnih vrhuncev leta. Takrat se, pravijo, poveča predvsem prodaja v posameznih segmentih, mednje sodijo pijača, sladkarije, delikatesa, meso in darila. "V tem času kupci svojo potrošnjo v povprečju povečajo glede na ostalo letno povprečje. Poleg izdelkov za vsakodnevno uporabo nakupujejo darila in praznične dobrote, temu pa je prilagojena tudi praznična ponudba v naših trgovinah, ki je v tem času še posebej raznolika."
Največji porast obiska opažajo tik pred prazniki, saj so na praznike zdaj trgovine zaprte. So košare in vozički kaj bolj prazni v primerjavi s preteklimi leti? "Kupci letošnji december opravljajo v primerjavi z lani manj nakupov, vendar pa so v povprečju večji. Več je nakupa živil in prehranskih izdelkov, saj so ljudje več doma in več kuhajo," pojasnjujejo. Skladno s povečanim povpraševanjem spletnega nakupovanja pa to nedeljo, 3. januarja, za naročila v spletnem supermarketu hitrinakup.com omogočajo dostavo svežih živil na dom, dodajajo.
Delovni čas trgovin 31.12. 2020
Hofer: od 7.30 do 17.00
Lidl: 7.00 do 18.00
Aleja: 7.00-17.00
Citycenter Celje: 7.00-17-00
Europark Maribor: 7.00-17.00
Hipermarket Ljubljana Šiška: 7.00-18.00
Hipermarket E.Leclerc Ljubljana: 8.00-18.00
Hipermarket E.Leclerc Maribor: 8.00-18.30
Tuš: 7.00-19.00
Nekoliko več nakupov za peko in pripravo hrane doma
V Spar Slovenija pravijo, da generalno gledano v letošnjem letu delajo v skladu z začrtanimi plani in beležijo znatno povečanje prodaje v spletni trgovini SPAR Online. "S prodajo v decembru smo zadovoljni, na dodatno povpraševanje, ki ga navadno beležimo v tem obdobju, smo se dobro pripravili." V primerjavi z enakim obdobjem lani letos opažajo povečano povpraševanje po osnovnih dobrinah in izdelkih z daljšim rokom uporabe, hkrati pa je zaznati tudi večjo povprečno košarico.
Kako je v Mercatorju? Kot so nam sporočili, se tudi decembra pozna sprememba nakupovalnih navad zaradi epidemije. "Kupci pridejo v trgovino manjkrat in takrat kupijo nekoliko več. Prilagodili so se torej na razmere, nakupe načrtujejo in se pravočasno oskrbijo s potrebnim tudi za praznike. Po vsebini so nakupi decembra precej podobni preteklim letom, torej izdelki za praznovanje v krogu družine in izdelki za obdarovanje. Nekoliko več je nakupov za peko in pripravo hrane doma, zato smo oblikovali posebne sklope ponudbe." Več nakupov je tudi v Mercatorjevi spletni trgovini.
Trgovci razočarani, ker v nedeljo trgovine ne bodo odprte
Odločitev poslancev, da to nedeljo trgovine izjemoma ne bodo odprte, kot je predlagala vlada, je trgovce razočarala. Odprtje bi pripomoglo izključno k zmanjšanju gneče v prodajalnah na prve dni leta 2021 in s tem k preprečitvi širjenja okužb z novim koronavirusom, so sporočili.
Vlada je odprtje trgovin na dve nedelji ob prehodu leta, 27. decembra in 3. januarja, predlagala v sedmem protikoronskem zakonu z utemeljitvijo, da bi v nasprotnem primeru bile trgovine zaprte tri dni skupaj, kar pa pomeni večji obisk in s tem večjo možnost za okužbe v obdobju pred in po tem.
Na Trgovinski zbornici Slovenije nad to odločitvijo razočarani
Vendar so minulo nedeljo trgovine ostale zaprte, saj je DZ zakon potrjeval šele na torkovi seji. Ob tem so poslanci soglašali, naj ostanejo zaprte tudi na prvo januarsko nedeljo. Tako so predlagali v poslanskih skupinah LMŠ, SAB, SD in Levica, za pa so glasovali tudi skoraj vsi poslanci SDS, en poslanec Desusa ter poslanca narodnosti. Poslanec Levice Primož Siter je komentiral, da so bile trgovine zaprte tri dni zapored tudi minuli konec tedna, pa smo vsi preživeli.
Na Trgovinski zbornici Slovenije so nad to odločitvijo razočarani. Z odprtjem trgovin to nedeljo bi preprečili gnečo v prodajalnah, ki povečuje tveganje za širjenje virusa, so zapisali.
Obžalujejo tudi, da se ukrep subvencioniranja začasnega čakanja na delo, ki velja do konca januarja 2021, ne bo podaljšal. Storitvene dejavnosti so namreč zaprte že več kot štiri mesece in pol, v januarju pa pristojni napovedujejo nov, še hujši val epidemije. Ob tem pa podjetja, ki na podlagi vladnih odlokov deloma ali v celoti ne morejo opravljati svoje dejavnosti, drugih ukrepov, denimo subvencioniranja skrajšanega delovnega časa, praktično ne morejo koristiti.
Poziv pristojnim
Trgovinski zbornici se zdi pomembno, da se podjetjem pravočasno zagotovi podporo, da bodo lahko obdržala delovna mesta. V nasprotnem primeru jim ne bo preostalo drugega, kot da v začetku leta začnejo z odpuščanjem delavcev, saj brez ustvarjenih prihodkov ni mogoče izplačevati plač in pokrivati ostalih fiksnih stroškov, so opozorili.
Pristojne zato pozivajo, naj takoj po novem letu sprostijo vse omejitve poslovanja neživilskih prodajaln in ostalih storitvenih dejavnosti. Začeli pa bi lahko v statističnih regijah, kjer je epidemiološko stanje najbolj ugodno. (STA)
V Hoferju tudi opažajo predvsem več načrtovanih nakupov, kar pomeni, da ljudje pogosto nakupujejo bolj pripravljeni, torej si pripravljajo nakupovalne sezname, preverjajo tudi zaloge v trgovini. "Opažamo tudi, da so se nakupovalni vzorci nasploh v letošnjem letu spremenili. Kupci so se prilagodili tako, da trgovine obiščejo redkeje, kupujejo bolj strukturirano in v večji količini kot pred začetkom koronavirusa."