Demografske izzive bo treba v prihodnje, pravi direktor urada, obravnavati celovito.
Dober mesec in pol je že, odkar je začel delati urad za demografijo. Ne v Mariboru, kot je bilo obljubljeno, ampak v Ljubljani. Za zdaj v Gregorčičevi ulici 20, kjer ima sedež tudi slovenska vlada. Kot pojasnjuje Danilo Lončarič, ki urad vodi kot vršilec dolžnosti direktorja, le začasno na tem naslovu. "Dokler ne najdemo ustrezne lokacije. Nove prostore zaenkrat iščemo v okviru nepremičnin, s katerim razpolaga Republika Slovenija, med drugim tudi v Mariboru," je pojasnil Lončarič.
Torej ne izključno v Mariboru. Spomnimo, da je premier Janez Janša, ki je med svojimi prioritetnimi nalogami ves čas izpostavljal ustanovitev urada za demografijo, tudi poudarjal, da bo ta urad imel prostore v Mariboru. To naj bi bil tudi simboličen začetek decentralizacije državne uprave. Lani se je že špekuliralo, kje v Mariboru naj bi urad dobil prostore. Takrat še govornik koalicijskega Desusa, ki naj bi mu ta urad pripadel, Janez Ujčič je kot eno od možnih lokacij omenjal prostore nekdanje Probanke, a so to informacijo zanikali tako na mariborski občini kot v DUTB, ki je lastnica nepremičnine. Za zdaj torej ostaja v zraku, ali bo urad v Mariboru, v Ljubljani ali kje drugje.
Danilo Lončarič pojasnjuje, da prostore za urad še iščejo, a ne izključno v Mariboru.
Je pa njegov sedanji v. d. direktorja rojen Mariborčan. Osnovno šolo je sicer obiskoval v Makolah, kjer je tudi občinski svetnik SDS. V Mariboru je nadaljeval šolanje na Prvi gimnaziji, študij pa v Ljubljani, na Fakulteti za upravo. Magistrski študij je opravil na Fakulteti za državne in evropske študije. Svojo poklicno pot je začel kot prokurist v manjšem družinskem podjetju, po koncu študija se je zaposlil na Občini Slovenska Bistrica, nato je delal tudi v centru za socialno delo v Slovenski Bistrici in v Mariboru.
Na uradu je trenutno edini zaposlen. "Ostale zaposlitve bodo postopne, glede na obseg in vsebino nalog urada ter v skladu s kadrovskim načrtom, ki za urad trenutno predvideva 19 javnih uslužbencev kot dovoljeno število zaposlenih v letu 2022," je pojasnil. Na vprašanje, koga vse bodo na uradu zaposlili, pa odgovoril: "V skladu s sprejeto organizacijo in sistemizacijo delovnih mest se bodo za delovanje urada izpeljali postopki zaposlitev uradnikov na podlagi javnega natečaja in postopki objav prostih delovnih mest za strokovno tehnična delovna mesta."
Kaj bo delal urad
Kot je pojasnil Danilo Lončarič, so glavne naloge urada opredeljene v odloku o njegovi ustanovitvi. Ključna bodo tri področja dela, in sicer demografija v luči staranja prebivalstva, medgeneracijsko sodelovanje in regionalni razvoj ter projektno delo in splošne zadeve. "Težnja urada bo zasledovati osrednji cilj v Sloveniji po zagotovitvi kakovostnega življenja za vse generacije. Sama vizija urada v nastajanju pa bo izhajala iz besedne zveze 'demografija ni samo ekonomija, je mnogo več'," pravi.
Lončariča je za v. d. direktorja urada za demografijo imenovala vlada, in to za šest mesecev, torej do 14. aprila 2022. Takrat bo objavljen tudi razpis za direktorja urada. Lončarič pravi, da zdaj še ne razmišlja o prijavi na razpis. Vprašali smo ga tudi, zakaj se je odločil sprejeti službo na uradu in kakšen karierni izziv mu pomeni. "Pri odločitvi za delovno mesto je bil v ospredju predvsem izziv, povezan s samim delovnim področjem urada. Kot že rečeno, demografske izzive bo treba v prihodnje obravnavati celovito, nujno je treba močno okrepiti prepletenost in usklajenost med sektorskimi politikami in nosilci razvoja na različnih ravneh, spodbujati vključujoč dialog. Demografske spremembe je treba v Sloveniji gledati v soodvisnosti oziroma sposobnosti njenega odzivanja in prilagajanja tudi na trende v globalnem okolju. Poleg tega sem videl izziv še za karierno in osebno rast, zato sem se tudi odločil, da sprejmem delovno mesto," je povedal Lončarič.