Po podatkih Sledilnika za covid-10 so včeraj pri nas opravili 5512 PCR-testov, odkrili pa 1387 okužb. Ob tem so opravili še 8455 hitrih antigenskih testov, okužbo pa so odkrili pri 473 ljudeh. Skupno je bilo potrjenih 1860 okužb. Med opravljenimi 5512 PCR-testi je delež pozitivnih znašal 25,2 odstotka, med 8455 HAT-testih pa jih je bilo pozitivnih 5,6 odstotka.
Vladni govorec Jelko Kacin je sporočil, da glede na število okužb izstopajo občine Ljubljana, kjer so potrdili 135 okužb, Maribor 115, Celje 68, Kranj 53, Brežice 52, Tolmin 47 (DSO 34), Koper 44, Novo mesto 34, Velenje 29, Domžale 28, Litija 27, Šentjur 24, Murska Sobota 23, Ptuj 22, Vojnik in Slovenska Bistrica 21 in Cerknica 20 (DSO 16).
Včeraj je bilo po besedah Kacina veliko (39) okužb neznanega izvora, kar ni najbolj optimističen podatek. "Pogoji za sproščanje, kot so določeni z načrtom sproščanja ukrepov, še niso izpolnjeni. 7-dnevno povprečje števila okuženih znaša 1848, kar je dobrih 80 manj kot dan prej," je pojasnil Kacin. Dodaja, da je bilo včeraj iz bolnišnic odpuščenih 110 pacientov. Na novo jih je bilo sprejetih 131. Skupaj sta bolnišnično oskrbo včeraj potrebovala 1202 pacienta. Na intenzivni terapiji se zdravi 192 pacientov oziroma 4 manj kot v nedeljo. Umrlo je 31 oseb.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je na novinarski konferenci povedal, da se razmere v domovih starejših občanov umirjajo. "Glede na to, da bodo stanovalci kmalu, predvidoma 18. januarja, dobili že drugo dozo cepiva, to je 21 dni po prvi dozi, verjamemo, da se bo ta trend tudi nadaljeval in bodo razmere vsak dan boljše." Kot pravi, to ne pomeni, da lahko opustimo vsa preventivna ravnanja.
Cigler Kralj sporoča, da je bilo v domovih za starejše in ostalih socialno-varstvenih zavodih po njihovih podatkih cepljenih že skoraj 13 tisoč stanovalcev in zaposlenih. Cepljenja še potekajo. Po ministrovih besedah je pomembno, da domovi nadaljujejo z rednim testiranjem zaposlenih in uporabnikov, s čimer se lahko pomembno prispeva k pravočasnemu odkrivanju asimptomatskih zaposlenih in stanovalcev. "Do zdaj so v domovih za starejše opravili že preko 65.700 testov, od tega 37.182 PCR in 16.169 hitrih testov."
V preteklem letu umrlo 2891 oseb s potrjeno okužbo s koronavirusom
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v preteklem letu umrlo 2891 oseb, pri katerih so potrdili okužbo s koronavirusom. Večino smrti beležijo pri osebah, ki bivajo v domovih za starejše občane. Najvišjo smrtnost glede na število prebivalcev pa ima pomurska regija, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ Milan Krek.
Kot je pojasnil Krek, se podatki o umrljivosti med tistimi, pri katerih so pred smrtjo potrdili okužbo z novim koronavirusom, po državah zbirajo različno. Zaradi nestandardizirane metodologije pa so le delno primerljivi. "Ne priporoča se neposrednega primerjanja podatkov o umrljivosti, enotna klasifikacija se v svetu šele vzpostavlja," je povedal na današnji vladni novinarski konferenci.
Po podatkih NIJZ je v preteklem letu umrlo 2891 oseb
V Sloveniji se, tako Krek, zbiranje podatkov vodi po dveh poteh. Ministrstvo za zdravje vsako jutro zbere podatke o številu umrlih oseb, pri katerih je bila potrjena okužba, v bolnišnicah in domovih za starejše občane (DSO). NIJZ pa podatke zbira s križanjem baz pozitivnih na koronavirus in vseh umrlih prek mrliških listov in prek dokumenta o smrti zaradi nalezljivih bolezni. NIJZ zbira podatke o umrlih, pri katerih je bila okužba potrjena v 28 dneh pred smrtjo, piše na spletni strani inštituta.
"Ta postopek zahteva več časa, zato ne moremo poročati o umrlih za posamezen dan, ampak na daljše obdobje. Ob letu se baza umrlih ponovno pregleda in določi dokončno število umrlih, pri katerih so potrdili okužbo," je povedal Krek.
Po podatkih NIJZ je v preteklem letu umrlo 2891 oseb, pri katerih so potrdili okužbo. 1682 smrti so zabeležili med stanovalci DSO, kar predstavlja 58 odstotkov smrti. 1209 oseb oziroma 42 odstotkov smrti pa so zabeležili med ostalo populacijo, je navedel Krek. "Zaradi covida-19 je umrl vsak 10 oskrbovanec v DSO," je povzel Krek in dodal, da je umrlo 15 odstotkov oskrbovancev DSO, ki so se okužili.
Za primerjavo je sicer Krek navedel, da je bilo po ocenah v Italiji med vsemi umrlimi 35 odstotkov oskrbovancev DSO. Ocenil je, da če okužbe ne bi vdrle v DSO, bi imeli v Sloveniji okoli 1200 smrti manj.