V sredo so opravili tudi 19.934 hitrih antigenskih testov, pozitivne bodo potrjevali še s PCR testi.
V bolnišnicah se zdravita dva covidna bolnika manj kot dan prej, medtem ko število bolnikov na intenzivni negi ostaja enako.
Delež pozitivnih testov je v primerjavi z dnevom prej nižji. V torek je namreč znašal 4,7 odstotka.
Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh znaša 32, po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa je v državi 677 aktivnih primerov okužbe.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih vlade, objavljenih na Twitterju, doslej cepljenih 844.948 oseb oz. 49 odstotkov prebivalcev, starejših od 18 let. Z vsemi odmerki cepiva pa je cepljenih 746.630 oseb oz. 43 odstotkov polnoletnih prebivalcev.
V torek so skupaj cepili 5582 prebivalcev, večino z drugim odmerkom cepiva.
V Slovenijo le še s potrdili PCT
V Sloveniji v skladu z novim odlokom o prehajanju meje od danes ne velja več seznam držav glede na epidemiološko sliko. Vsi potniki morajo pri vstopu v državo predložiti dokazilo o prebolelosti, cepljenju ali testiranju (PCT), sicer morajo v karanteno. Izjema so otroci, mlajši od 15 let, dvolastniki in tranzitni promet, ne pa tudi dnevni migranti.
V Slovenijo lahko po novem vstopijo vsi, ki predložijo dokazilo o negativnem PCR ali hitrem testu na novi koronavirus, pri čemer PCR ne sme biti starejši od 72 ur, hitri test pa ne starejši od 48 ur. Veljajo tudi potrdila o prebolelosti, ki niso starejša od šest mesecev, potrdila o cepljenju proti covidu-19 in potrdila o cepljenju za prebolevnike. Potniki lahko kot dokazilo predložijo tudi evropsko digitalno covidno potrdilo ter tovrstna potrdila tretjih držav, ki pa morajo imeti enake podatke kot evropsko potrdilo in biti izdana v angleščini.
Med delavci migranti in obmejnim prebivalstvom razočaranje nad novimi pogoji za vstop v državo
Delavci, ki se dnevno vozijo na delo v sosednje države, morajo od danes, tako kot večina ostalih potnikov, pri vstopu v Slovenijo predložiti dokazilo o PCT. Ob tem opozarjajo, da je testiranje na 48 oz. 72 ur zanje logistična težava in napovedujejo možnost protesta pred slovensko-avstrijsko mejo. Razočarani so tudi na novogoriški občini.
"Žalostno je, da so med izjeme uvrstili tujce, ki prehajajo Slovenijo in gredo na morje, domačih delavcev, ki prihajajo z dela, pa ne. Njim so to kar precej otežili in se verjetno tega niti ne zavedajo," je za STA danes dejal predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije Mario Fekonja.
Ni toliko problem v tem, da se delavci ne želijo testirati, večji problem je, da se mnogi ne bodo mogli testirati, je poudaril. Centri za testiranje so namreč še zaprti, ko gredo v službo, in že zaprti, ko se iz nje vračajo. Ukrep je zelo nečloveški, menijo v sindikatu.
Veliko delavcev iz Slovenije testiranja opravlja v Avstriji
Za delavce migrante bi bilo sprejemljivo, če bi Slovenija izenačila pogoje z Avstrijo, tako da bi delavci lahko koristili tudi tisti negativni test, ki ga uporabijo za vstop v Avstrijo, je pojasnil Fekonja. Za vstop v Avstrijo morajo namreč predložiti negativen test, ki ni starejši od sedmih dni.
Veliko delavcev iz Slovenije testiranja opravlja v Avstriji, kjer po besedah Fekonje ni potrebno plačati potrdila, in boji se, da bo v Sloveniji sprejeta odločitev predstavljala tudi logistično težavo v Avstriji, saj se bo število testiranj delavcev iz Slovenije tam povečalo.
Sicer pa zaenkrat podatkov o morebitnih težavah oz. poostrenih kontrolah na slovensko-avstrijski meji pri vstopu v Slovenijo zaradi novega režima ni. Če se bodo razmere zaostrile, pa v sindikatu razmišljajo o možnosti protesta pred mejnimi prehodi na slovensko-avstrijski meji.
Tisti, ki dokazil ne bodo predložili, bodo morali v desetdnevno karanteno. Ta se lahko prekine peti dan z negativnim PCR testom. Tujcem brez prebivališča v Sloveniji se vstop v državo dovoli, a se jih napoti v karanteno, če dokažejo, da imajo zagotovljen prostor, kjer bodo prestajali karanteno; če tega nimajo, se jim vstop v Slovenijo ne dovoli.
Vlada je zelo okrnila seznam izjem, za katere je možno prehajanje meje brez dokazil. Po novem bo to dovoljeno mlajšim od 15 let, ki potujejo v spremstvu odraslih, ter dvolastnikom ali najemnikom zemljišč v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje. V sredo je vlada med izjeme dodala še tranzitne potnike in mednarodni promet, med izjemami pa ni več dnevnih migrantov.