Včeraj potrdili več kot 4000 okužb, zdravstvena stroka za odpravo pogoja PCT v bankah, poštah, upravnih enotah in trgovinah

STA, A.L.
16.02.2022 09:47

V torek so ob 2368 PCR-testih in 79.503 hitrih antigenskih testih potrdili 4716 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi trenutno 116.437 primerov aktivnih okužb. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 419 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 110, je objavila vlada.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Na navadnih oddelkih je tako zaradi covida-19 hospitaliziranih osem bolnikov manj kot dan prej, na intenzivnih oddelkih pa zaradi covida-19 zdravijo štiri bolnike manj kot prejšnji dan.

Skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo je 911 oz. 32 manj kot dan prej. Od teh jih je na navadnih oddelkih 367 s covidom-19, na intenzivnih oddelkih pa 15 bolnikov s covidom-19. Po podatkih vlade je v torek umrlo 15 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo.

V torek so zabeležili 2406 okužb z novim koronavirusom manj kot dan prej.

Število aktivnih primerov okužb se je v torek v primerjavi z dnem prej znižalo za 19.428.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 6658, kar je 57 manj kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa znaša 5517 oziroma 923 manj kot dan prej.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.263.061 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.216.384, kar je 58 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 68 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov.

Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 618.260 ljudi.

Zdravstvena stroka za odpravo pogoja PCT v bankah, poštah, upravnih enotah in trgovinah

Zdravstvena stroka je na včerajšnjem posvetu o aktualnih epidemioloških razmerah začrtala smer postopnega sproščanja ukrepov za zajezitev širjenje novega koronavirusa. Predlagala je odpravo pogoja PCT v bankah, poštah, upravnih enotah in trgovinah, je sporočila vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar. O tem mora sicer še odločati vlada.

Kot je na novinarski konferenci po koncu posveta sporočil minister za zdravje Janez Poklukar, so včeraj govorili o postopnem sproščanju pogoja preboleli, cepljeni testirani (PCT), postopnem ukinjanju testiranja ter spremenjenih protokolih na smučiščih, javnem prevozu in v gostinskih lokalih.

Logarjeva je povedala, da bo strokovna skupina za covid-19 vladi predlagala odpravo pogoja PCT za dejavnosti, v katerih je zaradi kratkotrajnih stikov tveganje za prenos okužbe razmeroma majhno - v dejavnosti trgovine, na upravnih enotah, bankah, poštah, bencinskih servisih.

Strokovna skupina bo predlagala tudi nekatere spremembe pri delovanju drugih dejavnosti

Predlagajo pa ohranitev pogoja maksimalnega števila ljudi, ki so lahko istočasno v določenem prostoru, še vedno je tudi pomembno, da se ohranjajo splošni higienski ukrepi, kot so nošenje mask v zaprtih prostorih, vzdrževanje razdalje, razkuževanje rok, higiena kašlja, prezračevanje ter delo od doma. Na posvetu so po njenih besedah tudi poudarili, da je še vedno pomembno spoštovati osnovno načelo, da če smo bolni, ostanemo doma in s tem preprečimo širjenje okužbe.

Tadej Regent

Strokovna skupina bo predlagala tudi nekatere spremembe pri delovanju drugih dejavnosti, kot so kongresna in sejemska, je napovedala. V gostinstvu bodo predlagali ukinitev pogojev PCT na zunanjih površinah gostinskih lokalov, ob ohranitvi omejitve števila gostov na terasah oz. vrtovih. Ukinjanja pogoja PCT v notranjosti lokalov za zdaj ne bodo predlagali.

"Vsa ta priporočila bom prenesel do vlade in verjamem, da lahko v naslednjih dneh s spreminjam odlokov številna relativno hitro udejanjimo," je napovedal minister in ob tem poudaril, da v središču ostajata zaščita najranljivejših in zdravstvenega sistema, predvsem v luči zasedenosti bolniški postelj s covidnimi bolniki.

Epidemiolog Mario Fafangel z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pa je ocenil, da karantene, ki so odrejene osebam ob tveganih stikih z okuženimi s koronavirusom, glede na trenutno epidemiološko sliko v Sloveniji po njegovih besedah niso več primeren ukrep, zato epidemiologi predlagajo njihovo ukinitev. Poklukar je napovedal, da bi se lahko odrejanje karanten predvidoma končalo v petek.

Med predlogi epidemiologov je po besedah Fafangla tudi zaustavitev epidemiološkega iskanja in obveščanja tveganih stikov s koronavirusom okuženih oseb, saj to "enostavno ne daje več rezultatov". Odgovornost za obveščanje stikov bo tako odslej v rokah okuženega posameznika.

Osebam, ki so bile v tveganem stiku z drugimi ljudmi iz skupnega gospodinjstva, epidemiologi sicer predlagajo, naj se sedem dni od datuma stika samotestirajo.

Ob postopnem ukinjanju pogoja PCT se bo postopno ukinjalo tudi brezplačno hitro testiranje

Skladno z zmanjševanjem števila okuženih v bolnišnicah predstavniki zdravstva sicer predvidevajo, da bi se k normalnemu izvajanju programov, ki so danes od 60- do 80-odstotno realizirani, po trenutnih projekcijah lahko vrnili po 10. marcu. Takrat naj bi bilo hospitaliziranih okoli 300 covidnih bolnikov, 80 od teh na oddelkih intenzivne terapije, je še povedal Poklukar.

Minister za zdravje Janez Poklukar
Bobo

Prav tako se po njegovih besedah predvidoma konec meseca končuje presejalno testiranje zaposlenih s hitrimi antigenskimi testi, ki ga nekateri zaposleni trenutno izvajajo za izpolnjevanje obveznega pogoja PCT. Iz navedenega je torej razumeti, da predvidoma do konca meseca izpolnjevanje pogoja PCT za zaposlene ne bo več obvezno.

Ob postopnem ukinjanju pogoja PCT se bo postopno ukinjalo tudi brezplačno hitro testiranje, je napovedal. Logarjeva je ob tem poudarila, da bo ob upadanju števila dnevno potrjenih okužb v prihodnosti za potrditev okužbe pri osebah s simptomi koronavirusa zopet treba opraviti PCR-testiranje.

Po njeni oceni je v Sloveniji trenutno še vedno sorazmerno veliko okuženih; medtem ko se krivulja števila potrjenih okužb med prebivalstvom spušča, je zasedenost bolniških postelj na platoju.

O sproščanju ukrepov pa se lahko glede na nov karakter virusa, za katerega lahko sedaj že trdijo, da povzroča drugačno, blažjo obliko bolezni kot prejšnje različice, nekoliko drugače odločajo, kot bi se, če bi bila še vedno prevladujoča različica delta, je povedala Logarjeva.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ infektologinja Bojana Beović pa je napovedala, da v prihodnosti ni pričakovati novih različic koronavirusa, ki bi bile bolj kužne od različice omikron, ni pa še jasno, kaj se bo zgodilo s koronavirusovo sposobnostjo povzročanja bolezni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta