Včeraj pri nas potrdili skupno 1957 okužb. Raziskava kaže: Polovica Slovencev se je pripravljena cepiti takoj, ko bo mogoče

A.L., STA
29.12.2020 10:31
V Sloveniji so v ponedeljek opravili 10.750 PCR in hitrih testov ter potrdili 1957 okužb z novim koronavirusom, kažejo vladni podatki. Hospitaliziranih je bilo 1170 bolnikov s covidom-19 oz. 51 manj kot dan prej. Intenzivno zdravljenje je potrebovalo 198 oseb (devet manj kot v nedeljo). V domačo oskrbo so odpustili 157 oseb, umrlo pa jih je 36.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Nejc Strojnik

V ponedeljek so po podatkih Sledilnika za covid-19 opravili 5677 PCR testov in z njimi potrdili 1549 okužb. Delež pozitivnih PCR testov je tako znašal 27,3 odstotka. Opravili so tudi 5073 hitrih antigenskih testov, med katerimi jih je bilo pozitivnih 408 oziroma osem odstotkov.

V ponedeljek je umrlo šest covidnih bolnikov več kot v nedeljo, iz bolnišnic pa so odpustili 120 oseb več. Po oceni sledilnika je v državi 18.965 aktivnih okužb z novim koronavirusom.

Polovica Slovencev se je pripravljena cepiti proti covidu-19 takoj, ko bo mogoče, pa je pokazala raziskava študentov Univerze v Mariboru, Sledilnika za covid-19 in Valicona. 55 odstotkov jih meni, da bi moralo biti cepljenje obvezno za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših občanov. 10 odstotkov sodelujočih v anketi je že bilo okuženih.

V anketi je 20 odstotkov vprašanih odgovorilo, da se namerava zagotovo cepiti. Da se bo verjetno cepilo, jih je odgovorilo 29,5 odstotka. 31 odstotkov se jih verjetno ne namerava cepiti, 19 odstotkov pa sploh ne.

55 odstotkov vprašanih meni, da bi moralo biti cepljenje proti covidu-19 obvezno za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših občanov (z izjemo tistih, ki ne smejo biti cepljeni iz zdravstvenih razlogov). Proti temu je 31 odstotkov vprašanih, 14 odstotkov pa jih je izbralo odgovor ne vem.

Pri podajanju informacij o cepljenju največ vprašanih zaupa mnenju strokovnjakov

Skoraj 10 odstotkov sodelujočih je že bilo okuženih z novim koronavirusom, 82 odstotkov jih tudi osebno pozna nekoga, ki je bil okužen. 36 odstotkov pozna osebo, ki je zaradi okužbe potrebovala zdravljenje v bolnišnici, 23 odstotkov pa tudi nekoga, ki je zaradi okužbe umrl.

Pri podajanju informacij o cepljenju jih največ vprašanih, 61 odstotkov, zaupa mnenju strokovnjakov, 54 odstotkov strokovnim člankom in rezultatom raziskav, 46 odstotkov Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje. Najmanj jih zaupa alternativnim razlagam na družabnih omrežjih (sedem odstotkov) in znancem, ki niso zaposleni v zdravstvu (10 odstotkov). Vladi pri tem zaupa ali popolnoma zaupa 21 odstotkov vprašanih, dnevnim časopisom 26 odstotkov, poročilom na radiu ali televiziji pa 33 odstotkov vprašanih.

Med ukrepi za zajezitev epidemije covida-19 so vprašani kot najbolj moteča ocenili omejitev gibanja na občino prebivališča (56 odstotkov) ter zaprtje vrtcev in šol (47 odstotkov), najmanj pa jih moti ukrep spoštovanja razdalje med ljudmi (osem odstotkov).

Spletno anketo so izvedli na nacionalno reprezentativnem vzorcu 516 članov spletnega panela JazVem. Zbiranje podatkov je potekalo 21. in 22. decembra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta