Vlada je na današnji redni seji vendarle potrdila dogovor o odpravi varčevalnih ukrepov, prestavitvi izplačilnega dne in regresu za dopust v višini 1050 evrov. Dogovor je rezultat pogajanj med vlado in sindikati javnega sektorja, ki jih bodo, po besedah ministra za javno upravo Boštjana Koritnika, že jutri povabili k podpisu sporazuma. Anekse h kolektivnim pogodbam pa naj bi sindikati podpisali prihodnji teden. Za zdaj so podporo dogovoru napovedali v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja (KSJS), ki ga vodi Branimir Štrukelj, medtem ko v drugi pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, večji del sindikatov zavrača podpis dogovora, vendar v tem primeru kvorum ni potreben.
In kaj dogovor prinaša za javne uslužbence? Poleg regresa za dopust v višini 1050 evrov, še višji regres za prehrano, in sicer 4,30 evra na dan, pri povrnitvi stroškov za prevoz na delo in iz dela bodo javni uslužbenci dobili povrnjeno ceno mesečno vozovnice le v primeru, če jo bodo predložili, v nasprotnem primeru pa bodo dobili izplačanih 30 evrov. Tisti, ki se v službo vozijo z lastnim avtomobilom, pa bodo upravičeni do povrnitve stroškov v višini 10 odstotkov cene neosvinčenega bencina na prevožen kilometer. Dobili pa bodo tudi dnevnico za službeno pot v državi, ki traja 6 do osem ur.
Bodo pa zaposleni v javnem sektorju od junija dobivali plačo kasneje, kot so jo doslej. V državni upravi, policiji in vojski jim bo namesto 5. v mesecu izplačana 10. delovni dan v mesecu, kar dejansko pomeni 14. oziroma 15. v mesecu, vsi drugi pa bodo plačo dobili 10. dan v mesecu.