Vnovičen poskus prodaje nekaj manj kot 13 odstotkov delnic Cinkarne Celje

Rozmari Petek Rozmari Petek
06.04.2022 06:00

Ni še jasno, ali bo slabi banki uspelo prodati delež v Cinkarni Celje, ki je lani znova beležila enega od rekordnih dobičkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Cinkarna Celje običajno večino dobička razdeli delničarjem.
Andrej Petelinšek

Danes opoldne se izteče rok, do katerega Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) čaka potencialne kupce nekaj manj kot 13-odstotnega deleža Cinkarne Celje. Slednji morajo do roka plačati pol milijona evrov varščine, pri DUTB pa bo v naslednjih štirih tednih izbrali najboljšega ponudnika - če bo teh sploh več. Prodaja deleža Cinkarne DUTB namreč kar ne steče. Nazadnje je svoj delež poskušala prodati konec leta 2020; ponudbo je oddal le en vlagatelj, pa še tega so potem zavrnili. So pa v DUTB celjsko družbo prisiljeni prodati, saj so zato, ker v šestih letih, kolikor jim nalaga Zakon o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank, niso prodali delnic, izgubili glasovalne pravice v Cinkarni Celje. Do delnic Cinkarne je DUTB prišla leta 2016 po stečaju Zvona Ena Holdinga.

Načrtovana prodaja delnic Cinkarne je, kot vedno, dvignila kar nekaj prahu. Uprava Cinkarne zadnjega poskusa prodaje sicer ne želi komentirati. "O prodaji deleža DUTB smo bili obveščeni iz medijev in dodatnih informacij o tem postopku nimamo," pravijo v upravi Cinkarne Celje, ki jo vodi Aleš Skok. Cinkarno, v kateri ima največji lastniški delež posredno država, so v minulih letih že večkrat poskušali prodati, a nikoli uspešno. Leta 2014 je bilo najbolj napeto, ko je nekaj manj kot 73 odstotkov delnic poskušal prodati konzorcij lastnikov, ki ga je vodila državna Modra zavarovalnica. Skorajda sočasno so na plan prišli izsledki okoljske družbe CDM Smith, ki so Cinkarno prikazali kot okoljsko obremenjeno družbo, ker dobesedno stoji na starih bremenih in ima težave z deponijo sadre. O kupcih ni bilo več ne duha ne sluha; konzorcij je prodajo ustavil z obrazložitvijo, da ponudbe niso izpolnile njihovih pričakovanj. Podobno je propadel tudi poskus prodaje iz leta 2018, ko je podjetje Anatol objavilo namero za prevzem vseh delnic cinkarne. Takrat so precej ostro proti prodaji nastopili zaposleni in sindikat, zaskrbljen je bil tudi tedanji predsednik uprave Tomaž Benčina.

Cinkarna Celje je sicer lani (po nerevidiranih podatkih) poslovala še boljše kot leto poprej. Ustvarila je 192,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, od tega ji je ostalo 33,2 milijona evrov čistega dobička. Običajno Cinkarna večino dobička razdeli delničarjem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta