Udeležba do 16. ure je bila 34,78-odstotna, je sporočila državna volilna komisija. Glasovalo je 589.261 volilnih upravičencev. Najvišja volilna udeležba je bila do 16. ure v volilni enoti Kranj, kjer je glasovalo 36,70 odstotka volivcev, najnižja pa je bila v volilni enoti Maribor, kjer je volilo 32,28 odstotka upravičencev.
Po volilnih okrajih je bila do 16. ure na prvem mestu okraj Škofja Loka 2, kjer je glasovalo 44,28 odstotka volivcev, najnižja je bila v okraju Ljubljana center, kjer je svoj glas oddalo vsega 23,51 odstotka upravičencev.
Volivci so lahko svoj glas oddali med 7. in 19. uro. Svoj glas v prid enemu izmed sedmih kandidatov je lahko oddalo 1.694.429 volilnih upravičencev v Sloveniji in tujini. Volivci v tujini so lahko glas oddali na enem izmed 30 volišč na diplomatsko-konzularnih predstavništvih.
En ali dva žiga na glasovnicah?
Na Državni volilni komisiji (DVK) v izogib napačnim informacijam, ki se pojavljajo v nekaterih medijih, poudarjajo, da so glasovnice na rednih voliščih opremljene le z enim žigom DVK spodaj na sredini.
Glasovnice na t. i. voliščih omnia pa imajo dva žiga - faksimile žiga DVK spodaj na sredini in žig okrajne volilne komisije levo zgoraj. Dva žiga so imele tudi glasovnice na predčasnem glasovanju, ki je potekalo od torka do četrtka.
Glasovnice za glasovanje na diplomatsko-konzularnih predstavništvih imajo faksimile žiga DVK zgoraj na sredini.
Volivci so na dom prejeli obvestila o volišču in dnevu glasovanja, ki ga na volišču ne potrebujejo, morajo pa imeti s seboj osebni dokument za identifikacijo. Tisti, ki bo pomotoma izpuščen iz volilnega imenika, pa ima možnost, da glasuje s potrdilom.
Kandidati so lahko izbirali med naslednjimi kandidati: Milan Brglez, Anže Logar, Janez Cigler Kralj, Miha Kordiš, Nataša Pirc Musar, Vladimir Prebilič in Sabina Senčar.
Pri ugotavljanju, ali je glasovnica veljavna, imajo prednost oznake, kot so določene v navodilu, sicer pa bo veljavna vsaka glasovnica, na kateri bo volja volivca jasno razvidna.
43 prijav kršitev volilnega molka
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je v času volilnega molka do 19. ure prejela skupaj 43 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Od tega je v soboto prejela pet obvestil in danes 38.
Pri 34 zadevah kršitev niso ugotovili. Za te prijave je bilo že ugotovljeno, da ne gre za kršitev volilnega molka. Pri ostalih devetih prijavah pa obstaja sum kršitve volilnega molka in jih inšpektorat za notranje zadeve obravnava. Šest zadev se nanaša na objave na družabnih omrežjih, tri zadeve pa na sporne objave na televizijah.
Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 800 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 250 do 500 evrov za pravno osebo ali samostojnega podjetnika ter od 150 do 250 evrov za posameznika.
Prvi delni izidi okoli 20. ure
Prvi delni izidi glasovanja bodo predvidoma znani okrog 20. ure, odločitev volivcev pa bi bila lahko znana okrog 22. ure. A to še ne bodo končni izidi glasovanja, saj bodo v ponedeljek prišteli še rezultate glasovanja po pošti iz Slovenije, 2. novembra pa še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine.
Ko bodo prešteti vsi glasovi, bodo tudi znani končni izidi glasovanja in bo jasno, ali bo za izvolitev predsednika republike potreben še drugi krog volitev, če nihče izmed kandidatov ne bo dobil vsaj 50-odstotne podpore. V tem primeru se bosta v njem pomerila kandidata, ki bosta v današnjem prvem krogu prejela največ glasov. Morebitni drugi krog glasovanja je predviden za 13. november.
Ne glede na to, ali bo predsednik republike izvoljen v prvem ali drugem krogu, bo mandat nastopil 23. decembra.