Tokratna redna mesečna anketa o priljubljenosti strank, vlade in politikov ni prinesla presenečenj ali večjih premikov. Po tem, ko je oktobra podpora vladi opazneje padla, se je tokrat dvignila na stare ravni in se ustavila malo nad 56 odstotki. Tudi največja vladna stranka Gibanje Svoboda Roberta Goloba je malenkost popravila svoj izid. Pri ostalih strankah ni bistvenih sprememb - SDS Janeza Janše se je vrnila pod 24 odstotkov, pri NSi Mateja Tonina in Levici Luke Mesca se je trend naraščanja podpore ustavil, večanje podpore pa beležijo le še pri SD Tanje Fajon. Svoboda je tako ta mesec pridobila poslanca več, SDS je enega izgubila, tudi sicer pa bi vladajoča koalicija, če bi bile volitve to nedeljo, imela 51 poslancev (SDS in NSi skupaj 37), kar pomeni, da bi brez težav oblikovali večino in tudi vlado.
Merjenje priljubljenosti politikov je prineslo kar nekaj premikov na lestvici – osem jih je ocenjeno boljše in deset slabše kot minuli mesec. Borut Pahor, dober mesec pred zaključkom svoje politične kariere, ostaja na čelu razpredelnice z nižjo oceno kot oktobra. Tudi šef vlade Golob je ocenjen malenkost slabše, a je ohranil drugo pozicijo. Tretjeuvrščeni Anže Logar je ocenjen nekoliko boljše, Ljudmila Novak je prehitela Daniela Bešiča Loredana, ki je na petem mestu. Milan Brglez, denimo, je strmoglavil za sedem mest in je trinajsti.
Uporaba rezulatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim
soglasjem naročnikov ankete, družb Večer in Dnevnik. Po izteku dvanajstih ur
od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njunih naročnikov pridobitev
dovoljenja ni več potrebna.
Vox populi
Vox populi je javnomnenjski raziskovalni projekt časnikov Dnevnik in Večer, njegov izvajalec je agencija Ninamedia. Med 7. in 10. novembrom 2022 so opravili telefonsko javnomnenjsko raziskavo, po metodi CATI. Z računalniškega seznama so poklicali 5652 naključno izbranih telefonskih naročnikov, 2126 ni bilo dosegljivih, 1842 jih ni hotelo sodelovati v anketi, 984 pa jih ni ustrezalo vzorčnim določilom. Anketiranih je bilo 700 ljudi. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer so zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Standardna napaka vzorca je +/- 3,7 %. Rezultati so prikazani v odstotkih (%).