Ponedeljek in torek bosta pri nas večinoma sončna s temperaturami nad 30 stopinj Celzija, pravijo vremenoslovci iz Agencije za okolje (Arso).
Do 33 se bo ogrelo danes. Malo manj vroče, do 25, bo le na severozahodu. Popoldne bodo predvsem v zahodni Sloveniji začele nastajati nevihte, krajevno tudi neurja z močnimi sunki vetra in s točo, ter se zvečer in v prvi polovici noči lahko širile proti vzhodu. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter, ob morju jugo.
Prebivalci naj svojo lastnino umaknejo na varno, da je možna toča ne bo poškodovala, opozarjajo na Arso. Tudi avtomobile naj zapeljejo pod streho.
V torek bo na vzhodu delno jasno, drugod spremenljivo oblačno. Zlasti v zahodni in osrednji Sloveniji se bodo pojavljale plohe in nevihte. Ponekod bo pihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na Primorskem do 22, najvišje dnevne od 27 do 32, na severozahodu okoli 24 stopinj Celzija.
V sredo in četrtek bo nato sončno in spet bolj vroče ter suho in spet blizu temperaturnim rekordom, kot smo jih imeli junija.
Vročina bo vztrajala do konca tedna. Od četrtka do sobote bo sončno in vroče s temperaturami večinoma med 30 in 35 °C, nato pa naj bi sledilo malo ohladitve. Od sobote naprej se bo povečala verjetnost krajevnih padavin.
Vremenoslovci še občutnejši vročinski val napovedujejo za bližnjo soseščino. Na osrednjem in južnem Balkanu bodo temperature ta teden med 35 in 40 stopinj Celzija.
Grčija se pripravlja na hud vročinski val
Od torka dalje se bodo temperature v Grčiji čez dan dvignile do 44 stopinj Celzija, ponoči pa predvidoma ne bodo padle pod 30 stopinj, zato meteorologi in civilna zaščita že svarijo pred posledicami vročine, ki bo predvidoma vztrajala do 8. avgusta.
Grške oblasti svarijo pred vročino, saj je za telo zelo naporno, če se ozračje ne ohladi niti ponoči. Dlje kot vztraja ekstremna vročina, bolj nevarno je to za zdravje. Ker poleg vročine in suše napovedujejo tudi močan veter, obstaja nevarnost požarov.
Grčija je v preteklosti doživela več hujših vročinskih valov. V podobnem vročinskem valu leta 1987 je po ocenah umrlo 4000 ljudi, saj takrat klimatske naprave še niso bile tako razširjene in so bila razgreta stanovanja v mestih nevarna predvsem za starejše. Med vročinskim valom leta 2007, ki ga je spremljal še močan veter, so požari uničili velik del polotoka Peloponez in terjali več deset življenj. (STA)