Vlada je krizni štab za obvladovanje koronavirusa ustanovila na ustanovni seji, vodil ga je premier Janez Janša. Uradni govorec kriznega štaba je bil Jelko Kacin.
Kot kaže današnja odločitev, je vlada ocenila, da ni več razlogov za delovanje kriznega štaba, saj so uspeli vzpostaviti operativno delovanje vse ministrstev. "Vse operativne funkcije, ki so bile v obliki dodatnih interventnih in koordinacijskih zmogljivosti priključene kriznemu štabu v razširjeni sestavi, se odslej opravljajo v okviru matičnih resorjev ministrstev in njihovih organov v sestavi," so na vladi zapisali v sporočilu za javnost.
Medresorsko delovno skupino za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme, ki jo je vlada ustanovila danes, bo vodil državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damijan Jaklin. Poleg predstavnikov uprave za zaščito in reševanje ter zavoda za blagovne rezerve bodo člani še predstavniki ministrstev za gospodarski razvoj in tehnologijo, zdravje, zunanje in notranje zadeve.
Državnega sekretarja na ministrstvu za okolje imenovala Rožaca
Vlada je na današnji seji za državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor s sredo imenovala Roberta Rožaca, ki je trenutno kot izvršni direktor zaposlen v projektni družbi Resa invest. Delovne izkušnje je pridobil tudi kot republiški gradbeni in urbanistični inšpektor, ki je med drugim sodeloval pri popotresni obnovi Posočja.
Odlok o začasnih ukrepih pri izvajanju obveznega zdravstvenega zavarovanja
Vlada je zaradi zagotavljanja nemotenega izvajanja ukrepov za obvladovanje posledic epidemije novega koronavirusa sprejela odlok o začasnih ukrepih pri izvajanju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Odlok med drugim določa, da upravičenost zadržanosti z dela tudi po 30 dneh ugotavlja osebni zdravnik in ne posebna komisija ZZZS.
Odlok predlaga tudi ukrep na področju podaljšanja zdraviliškega zdravljenja. To lahko določi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ali pooblasti zdravilišče, da zdravnik zdravilišča podaljša zdraviliško zdravljenje na skupno največ 21 dni.
Od polnoči ustavljen železniški potniški promet med Avstrijo in Slovenijo
Vlada je izdala odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo iz Avstrije zaradi zajezitve in obvladovanja novega koronavirusa. Odlok med drugim predvideva, da se od polnoči dalje prekine železniški potniški promet med Avstrijo in Slovenijo. Tujec bo v našo državo lahko vstopil le ob predložitvi dokazila o negativnem testiranju na okužbo.
Slovenija bo na meji z Avstrijo ob polnoči vzpostavila 13 kontrolnih točk na cestnih povezavah med Slovenijo in Avstrijo, in sicer na nekdanjih mejnih prehodih. Ves čas bodo odprte kontrolne točke na nekdanjih mejnih prehodih Gornja Radgona/Bad Radkersburg, Kuzma/Bonisdorf, Holmec/Grablach, Karavanke/Karawankentunnel, Ljubelj/Loibltunnel, Trate/Mureck, Radlje/Radlpass, Gederovci/Sicheldorf, Šentilj (avtocesta)/Spielfeld (Autobahn).
Le med dnevom pa bodo odprte tri kontrolne točke na meji z Avstrijo: Holmec/Grablach med 5. in 21. uro, Jurij/Langegg in Šentilj (magistrala)/Spielfeld (Bundesstrasse) med 6. in 21. uro ter Vič/Lavamund in Korensko sedlo/Wurzenpass med 5. in 23. uro.
Glede na odlok bo tudi na meji z Avstrijo vstop v Slovenijo dovoljen tujcu, če bo predložil dokazilo v slovenskem, angleškem ali nemškem jeziku, ki ni starejše od treh dni, o opravljenem molekularnem laboratorijskem testu na prisotnost covida-19, s katerim bo lahko izkazal negativen izvid.
Če tujec tega dokazila ne bo predložil, se mu bo vstop v Slovenijo kljub temu dovolil v primeru, da je njegova telesna temperatura nižja od 37,5 stopinje Celzija in ne kaže jasnih znakov okužbe zgornjih dihal (kašelj, kihanje, oteženo dihanje).
Vstop v Slovenijo se bo dovolil državljanu Slovenije in osebam s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji. Če bo imela ta oseba temperaturo, višjo od 37,5 stopinje Celzija, ali bo kazala jasne znake okužbe zgornjih dihal (kašelj, kihanje, oteženo dihanje), pa ga bodo seznanili z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.