V Novi Gorici so deaktivirali v ponedeljek najdeno letalsko bombo ob železniški postaji. Akcija je potekala usklajeno tudi na italijanski strani državne meje, saj je neeksplodirana letalska bomba angleške izdelave iz druge svetovne vojne ležala tik ob meji med državama.
30-sekundna sirena je naznanila preklic nevarnosti. "Javni del intervencije onesposobitve letalske bombe je končan," so manj kot uro po začetku interventne akcije sporočili z novogoriške občine. Pirotehnikoma Aljažu Lebanu in Benjaminu Kreševcu je bombo z odvitjem dveh mehanskih vžigalnikov uspelo onesposobiti že v dobrih 50 minutah. V nasprotnem primeru bi onesposobitev bombe nadaljevali z odpiranjem bombe na daljavo, pri tem bi lahko bomba zagorela ali celo eksplodirala. Zato so jo položili v štiri metre globoko skopano jamo, ki so jo ogradili še z balami sena v višini štirih metrov, da bi tako preprečili večjo škodo ob morebitni eksploziji.
Vse je potekalo gladko
"Zdaj smo si nekoliko oddahnili, saj je v takih trenutkih vedno nekoliko napetosti," je v izjavi po zaključku interventne akcije dejal novogoriški župan Samo Turel. "Iskrene čestitke fantoma enote za odstranjevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), ki sta nekako po načrtu uspela odstraniti oba vžigalnika iz te letalske bombe. Tako da nevarnost je mimo, krajani se lahko vrnejo na svoje domove," je pomiril župan.
Skupno je v akciji sodelovalo nekaj več kot 150 ljudi iz različnih služb, ki so poskrbeli za zapore cest in območja ter tudi pregledali območje. "Vse je potekalo gladko in tudi ta akcija je sedaj zaključena," je še dejal Turel v prvem odzivu. Nenevarno letalsko bombo so z železniške postaje že prepeljali v začasno skladišče, kjer bo počakala na uničenje
V zbirnem centru okoli deset prebivalcev
Pred začetkom onesposobitve bombe, ki jo je označil zavijajoči enominutni zvok sirene, so izvedli popolno evakuacijo prebivalcev znotraj 400-metrskega varnostnega pasu. V nadaljnjih 200 metrih je bilo gibanje na prostem v času onesposobitve prepovedano. Na italijanski strani so evakuacijski pas določili pri 600 metrih.
Evakuacija je potekala od 7. ure dalje, prebivalci pa so bili obveščeni s posebnimi letaki, ki so jih prejeli v nabiralnike. Za vse, ki se med evakuacijo niso imeli kam umakniti, so v veliki dvorani mestne hiše pripravili prostor, kjer so poskrbeli zanje prostovoljci območne enote Rdečega križa Nova Gorica. Slednji so poskrbeli tudi za starejše in nemobilne osebe, ki so jih prepeljali do skupnih prostorov. V zbirnem centru, ki so ga organizirali v občinski stavbi v centru Nove Gorice, se je sicer zbralo okrog deset prebivalcev, ki so se zaradi bližine najdišča morali umakniti.
Poveljnik Javne gasilske službe v Novi Gorici Simon Vendramin je na četrtkovi novinarski konferenci občanom, ki so morali zapustiti svoje domove, svetoval, naj pred odhodom zaprejo vsa okna in vrata, izključijo naprave ter poskrbijo za domače živali. Vozila naj parkirajo v garaži ali pa izven 600-metrskega varnostnega pasu. Zaradi onesposobitve bombe so bile v okolici zaprte tudi nekatere mestne ulice in ceste. Tako začetek kot konec aktivnosti je oznanila sirena za nevarnost. Območje so pristojni nadzorovali z brezpilotnimi letalniki.
Za organizacijo deaktivacije bombe in predvsem evakuacije so bile zadolžene vse službe, ki se ob tovrstnih dogodkih aktivirajo. Na območju evakuacije v 400-metrskem pasu živi na slovenski strani okrog 1100 ljudi. Na italijanski strani državne meje so vzpostavili 600-metrski pas za evakuacijo, ta je zajemal okrog 2200 prebivalcev.
Bombo so našli v ponedeljek ob izvajanju gradbenih del za ureditev kanalizacije na tem območju. Ob kopanju je bager zadel ob bombo in jo ob tem nekoliko poškodoval. Zato je velika sreča že to, da ob tem ni prišlo do katastrofe. Najdena 250-kilogramska bomba je angleške izdelave in izvira iz časa druge svetovne vojne. Ker je bilo območje železniške postaje in železniške proge večkrat bombardirano tik pred koncem druge svetovne vojne, se lahko zgodi, da bodo tam našli še kakšno neeksplodirano bombo.