Dela na vrtu in okoli hiše nikoli ne zmanjka in ob lepem vremenu se mnogi tudi radi odpravimo na sprehod v naravo, ki nas trenutno razvaja s sezono mladih kopriv, regrata, čemaža in smrekovih vršičkov. A nismo aktivni le ljudje, pač pa tudi klopi, ki nam lahko povzročijo hude težave, saj prenašajo bolezni, kot sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis. Tudi letos so nekaj posameznih primerov že imeli, pove infektolog Franc Strle s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Kjer so trenutno vsi napori sicer usmerjeni v obvladovanje epidemije covida-19, zato natančnih podatkov o številu obolelih zaradi bolezni, ki jih prenašajo klopi, ta hip nimajo.
Mila zima, več težav
Klopi prezimijo v listju, v skorji drevesnih debel, površinskih zemeljskih plasteh. Brž ko se temperatura tal poviša, postanejo aktivni. Tako so klimatska nihanja eden pomembnejših faktorjev, ki vplivajo na njihovo pojavnost in hitrost razvojnih stopenj, povedo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Kadar je temperatura tal nižja od 5 do 7 stopinj Celzija, klopi mirujejo, ko se dvigne, pa na izpostavljenih mestih, kot so vrhovi travnih bilk ali poganjkov v podrasti, prežijo na toplokrvne gostitelje. Ker živijo pri tleh, so to najpogosteje mali gozdni sesalci in ptiči, a tudi večje živali in številčnost njihovih populacij ne gre vedno vzporedno s tem, ali je bila prejšnja zima mila ali ne.
Zaščititi pse in mačke
Tako kot ljudi lahko klopi okužijo hišne ljubljenčke. Med najbolj pogostimi boleznimi je anaplazmoza, ki pri živalih lahko povzroči celo vrsto zdravstvenih težav, od šepanja, povišane telesne temperature, bruhanja, driske, utrujenosti do celo anemije. Psi lahko zbolijo tudi za borelijo, ki pa zanje ni tako nevarna kot za ljudi. Zanimivo je, da se pri živalih ne razvije klopni meningoencefalitis.
Vsekakor moramo predvsem pse in mačke, ki veliko časa preživijo na prostem, zato primerno zaščititi. Veterinarji svetujejo uporabo tablet, ovratnic ali ampul, ki pomagajo, da klop čim prej odpade, če vsebujejo tudi repelent, pa se zmanjša njihovo število. Ob tem so dodali, da so na pohodu tudi komarji, ki povzročajo srčno glisto, pred katerimi je pse v toplejših mesecih prav tako treba zaščiti.
Poskrbimo za zaščito
Čeprav nevarnost okužbe s klopi traja včasih že od februarja pa vse do novembra in jih je vse do nadmorske višine 600 metrov veliko, je gibanje v naravi vsekakor priporočljivo, vendar je pri tem treba biti pozoren na varnost. Kaj lahko naredimo? Klopi pri prehodu na človeka, kot rečeno, poiščejo najnežnejše predele, da lažje ugriznejo. "V gozd gremo primerno oblečeni, po možnosti v majici z dolgimi rokavi in hlačami z dolgimi hlačnicami, zatlačenimi v zaprto obuvalo. Odkrito kožo in najbolj izpostavljene dele oblačil tudi zaščitimo z repelenti oziroma sredstvi, ki odganjajo klope. Druga stvar je, da so oblačila svetle barve. Na njih klope lažje opazimo in jih potem bolj verjetno odstranimo. Tretja pa, da se ob prihodu iz gozda ali z izleta pregledamo, oprhamo, si umijemo lase in morebitne prisesane klope odstranimo," svetuje Strle. "Če jih odkrijemo in pravilno odstranimo dovolj zgodaj, namreč zelo zmanjšamo možnost za okužbo, predvsem pri lymski boreliozi, za katero je potrebno praviloma več kot dvanajst ur," pravi infektolog.
Kako klopa pravilno odstranimo
Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži oziroma mestu vboda, ga rahlo obrnemo v nasprotno smer urinega kazalca in izvlečemo z enakomernim gibom. Nikakor se ne smemo posluževati starih tehnik in ga skušati zadušiti z oljem.
Mesto vboda nato razkužimo in ga opazujemo še vsaj mesec dni. Če na koži opazimo anomalije, poiščemo pomoč.
Cepljenje že poteka
Najučinkovitejša zaščita pred okužbo s klopnim meningoencefalitisom, ki je virusna bolezen osrednjega živčevja, je sicer cepljenje. To se v skladu z odredbo o prekinitvi izvajanja preventivnih storitev vse od začetka marca ni izvajalo, a se ta teden na NIJZ in pri izbranih zdravnikih, kjer lahko zagotovijo varno izvajanje, ponovno nadaljuje. Za zagotavljanje najvišje stopnje varnosti in zaščite pred širjenjem okužb s covidom-19 je zato delo v ambulantah NIJZ organizirano nekoliko drugače kot doslej. Na cepljenje se je namreč treba predhodno naročiti po telefonu ali elektronski pošti, saj je vstop v čakalnico zaradi individualne obravnave omogočen le naročenim in v dogovorjenem terminu. Osebno naročanje v ambulanti ni mogoče, obveščajo iz NIJZ.
Prenos z nepasteriziranim mlekom
Z virusom klopnega meningoencefalitisa se lahko okužijo tudi domače živali, na primer koze, ovce in krave. Te živali sicer niso naravni gostitelji virusa, lahko pa okužena žival izloča virus v svojem mleku. Tako se lahko z zaužitjem nepasteriziranega mleka in mlečnih izdelkov okužijo tudi ljudje. Leta 2012 je bil v Sloveniji dokazan prvi primer izbruha klopnega meningoencefalitisa po zaužitju surovega kozjega mleka.
Simptomi in sumi na okužbo
Po vbodu klopa moramo biti na morebiten pojav okužbe pozorni še vsaj mesec dni. Pri lymski boreliozi, ki je bakterijska okužba, je namreč inkubacijska doba od tri do 32 dni. Običajno se začne z nebolečo rdečino, ki se po navadi pojavi na mestu vboda in se počasi širi, na sredini pa bledi in tako dobi obliko kolobarja. To je prvi znak okužbe, pozneje (lahko tudi več mesecev ali let po okužbi) pa se lahko pokažejo znaki prizadetosti številnih organov ali organskih sistemov - kože, živčevja, sklepov, mišic, tudi oči in srca.
V Mariboru cepilna akcija
Ta mesec v Mariboru pod okriljem Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca poteka tradicionalna akcija zaščite pred klopnim meningoencefalitisom Zdravo v naravo. Odrasli se lahko v soboto, 16. maja, med 8. in 20. uro po znižani ceni 20 evrov cepijo na promenadi Mestnega parka, otroci in družine pa dan prej, 15. maja, popoldan med 15. in 20. uro ter v soboto dopoldan od 8. do 15. ure v Vošnjakovi 2, I. nadstropje.
Naročila sprejemajo vsak dan od 11. do 15. maja med 7. in 20. uro po telefonu 02/22 86 200, nato pritisnete št. 1 (ambulanta družinske medicine). S seboj imejte cepilno knjižico, izdaja nove je pet evrov. Vse stroške lahko poravnate samo s plačilno kartico.
Cepijo se lahko samo zdravi občani, brez suma na covid-19, odsvetujejo pa ga tudi osebam z akutno vročinsko boleznijo in alergičnim na jajčne beljakovine ali sestavine cepiva. Ob prihodu obvezno upoštevate navodila NIJZ o preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2.