Z današnjim 7. zelenjadarskim posvetom so se v organizaciji Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor na mariborski kmetijski fakulteti v Hočah začeli tradicionalni Lombergarjevi dnevi. Tema letošnjega posveta so bile smernice za varstvo vrtnin v prihodnosti, v naslednjih dveh dneh pa bodo na vrsto prišli še vinogradniki in sadjarji.
Lombergarjevi dnevi so eden od osrednjih dogodkov Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, ki vsako leto v treh dneh združi znanstvenike, strokovne delavce in kmetovalce iz vinogradniške, poljedelske in sadjarske pridelave in proizvodnje.
Udeležence je v uvodnem delu tridnevnega dogajanja nagovoril državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ervin Kosi, ki je med drugim poudaril pomen strokovnih posvetov za pogovor o izzivih, s katerimi se spoprijema sektor zelenjadarstva. Sodobni izzivi varstva vrtnin so po njegovem tesno povezani z evropskim zelenim dogovorom in cilji trajnostne rabe fitofarmacevtskih sredstev ter posledičnim zmanjševanjem števila aktivnih snovi, ki se uporabljajo pri varstvu rastlin.
"Hkrati nas pred izzive postavljajo podnebne spremembe, ki smo jim priča. Vplivajo tako na gojene rastline kot na škodljive in koristne organizme ter imajo pomemben vpliv na delovanje fitofarmacevtskih sredstev pri njihovi uporabi. Pred nove izzive nas postavljajo tudi vnosi novih škodljivcev in bolezni s trgovino in turističnimi potovanji, pri čemer tudi Slovenija ni izjema," je poudaril Kosi.
Ob tem se je dotaknil tudi namakanja, ki je lahko po njegovih besedah zelo koristno v boju proti podnebnim spremembam. Kot je dejal, je oskrba vrtnin z vodo zagotovo pomemben izziv panoge, a je v luči številnih škodljivih organizmov, ki se lahko prenašajo in širijo z vodo, pomembno, da je voda ustrezne kakovosti. "Nekateri pridelovalci ste se že srečali s tem izzivom, saj smo tudi v Sloveniji že imeli nekaj primerov okužb z virusom rjave grbančavosti paradižnika in bakterijo, povzročiteljico krompirjeve rjave gnilobe," je spomnil državni sekretar.
Letošnji zelenjadarski posvet je bil sicer namenjen novim smernicam za varstvo rastlin. Te so namenjene zmanjšanju odvisnosti pridelave od kemičnih fitofarmacevtskih sredstev ter zmanjšanju vplivov in negativnih učinkov uporabe fitofarmacevtskih sredstev na zdravje ljudi in okolje. Na strokovnih predavanjih so udeleženci prisluhnili temu, kako se soočati z aktualnimi izzivi in slediti novim smernicam za varstvo rastlin. Predstavili so tudi slovenske projekte evropskega partnerstva za inovacije.
Lombergarjevi dnevi se v sredo nadaljujejo s 16. vinogradniškim posvetom, na katerem bosta glavna tema precizno vinogradništvo in prilagajanje na podnebne spremembe. Dogodek bodo v četrtek zaključili z 19. sadjarskim posvetom, namenjenim zimskemu rezu ter sistemom sajenja in uravnavanja pridelka jabolk s poudarkom na prilagajanju podnebnim spremembam.