Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je vlado pozval, naj se pri cepljenju proti covidu-19 zagotovi spoštovanje pravice do enake obravnave ne glede na kraj bivanja. Glede odloka, ki omejuje pravico do izstopa iz države, pa je opozoril na potencialno slabšo obravnavo tistih, ki nimajo dostopa do cepiva ali niso preboleli koronavirusa, oziroma potomcev priseljencev ali tujih državljanov.
Okrog nacionalne strategije cepljenja je zagovornik vladi priporočil, naj zagotovi dosledno in čimprejšnje cepljenje najranljivejših skupin, še posebej starejših in oseb s kroničnimi boleznimi.
Med cepljenimi so pretežno osebe določene starosti, s kroničnimi boleznimi ali z določenim položajem, ki izhaja iz njihovih funkcij, zaposlitev in družbenih vlog. Odlok pa prebivalcem onemogoča izstop in vstop v državo na podlagi njihovih osebnih okoliščin starosti, zdravstvenega stanja in družbenega položaja. Prav tako odlok omejuje vstop in izstop tistim, ki še niso preboleli koronavirusa. To prav tako pomeni, da so nekateri v potencialno slabšem položaju samo zaradi svoje osebne okoliščine zdravstvenega stanja, je opozoril zagovornik.
Prepoved izstopa iz države pa bi lahko po oceni zagovornika v slabši položaj postavljala tudi osebe zaradi njihovega etničnega porekla, narodnosti in državljanstva. Potomci priseljencev ali tuji državljani, ki so trenutno v Sloveniji, bi v času velikonočnih praznikov bolj verjetno uresničevali pravico do izstopa iz države, a jim je to onemogočeno. S tem odlok potencialno posega tudi v njihovo temeljno pravico do zasebnega in družinskega življenja, opozarja Lobnik.
Vladi je zato priporočil, naj spremeni pogoje vstopa in izstopa iz države tako, da bodo skladni z načelom enakega obravnavanja ne glede na dostopnost cepiva, ne glede na dejstvo, ali je oseba prebolela covid-19, in ne glede na narodnost oziroma državljanstvo.