Lani ni bilo slovesnosti ne v Dražgošah ne na Osankarici.
"V teh dneh bo minilo 80 let od dražgoške bitke - ene večjih bitk med drugo svetovno vojno v Sloveniji, z zgodovinskim pomenom za celo Evropo. Zaradi razmer je bil spominski dogodek lani odpovedan, letos pa ga bomo ob strogem upoštevanju priporočil NIJZ izpeljali," so zapisali v Združenju borcev NOB Škofja Loka v povabilu na 65. slovesnost v Dražgošah. Medtem pa so z Zavoda za kulturo Slovenska Bistrica sporočili, da slovesnost na Osankarici odpade: "Obveščamo vas, da zaradi močno poslabšane epidemiološke slike in preprečevanja širjenja virusa covida-19 odpovedujemo napovedano spominsko slovesnost ob 79. obletnici poslednjega boja Pohorskega bataljona pri Treh žebljih na Osankarici." Mnogi se tako sprašujejo, zakaj prireditev v Dražgošah bo, na Osankarici pa ne.
Da dobivajo res veliko klicev s tem vprašanjem, je potrdila tudi direktorica slovenskobistriškega zavoda za kulturo Herta Žagar: "Klicev je ogromno." Zavod je operativen organizator prireditve, medtem ko so odločitev o tem, da prireditve zaradi epidemioloških razmer ne bo, sprejeli predstavniki vseh občin, ki so običajno vključene v slovesnosti na Osankarici, med drugim so se posvetovali z inšpekcijskimi službami pa tudi organizatorji slovesnosti v Dražgošah, pojasnjuje sogovornica.
Zagotoviti bi morali sedišča
In v čem se Dražgoše in Pohorje razlikujejo, da nekje prireditev bo, drugje pa ne? Na Pohorju je več operativnih težav. Zelo težko je zagotoviti preverjanje pogoja PCT v aplikaciji, ker ni signala, ob tem bi morali zagotoviti vsaj 50 sedišč, kar je sredi gozda težko, na prireditev so lahko prijavili največ 750 obiskovalcev, a po izkušnjah vedo, da jih pride med tisoč in dva tisoč, razloži Herta Žagar. Doda, da se je letos obetal še veliko večji obisk, saj so imeli več prijav kot prejšnja leta. Obenem pa so bili seznanjeni s tem, da bi se dogodka udeležilo več inšpektorjev, ki bi preverjali, ali delujejo v skladu z ukrepi.
Na Pohorje pride tudi Pahor
Kljub temu da organiziranega dogodka na Pohorju na začudenje mnogih, ko pa vendarle poteka v naravi, ne bo, bodo člani borčevskih organizacij in sorodniki padlih na Osankarici obiskali prizorišče pri Treh žebljih, individualno, v lastni režiji. Lani, ko je bil dogodek prav tako odpovedan in so bili pogoji zbiranja še bolj oteženi, se jih je naključno zbralo okoli 50, je dejal predsednik združenja borcev za vrednote NOB Ruše Jože Gašparič. Podobno kot lani bo venec žrtvam na Osankarici položil tudi predsednik Slovenije Borut Pahor, so še pojasnili na Zavodu za kulturo Slovenska Bistrica.
V Dražgošah bodo zaradi drugačnega terena lahko zadostili zahtevanim pogojem kljub epidemiološkim razmeram. So pa v četrtek odpovedali sprva napovedani pohod v spomin Valentina Klemenčiča. Nanj se lahko obiskovalci slovesnosti podajo individualno.
Dosledni varnostni ukrepi
"Prireditveni prostor v okolici spomenika bo ograjen. Organizator bo zagotovil do 750 sedišč. Vstop na prireditveni prostor bo mogoč le skozi vhod s predložitvijo dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT. Takoj ob vstopu na prireditveni prostor bodo nujni razkuževanje rok, namestitev zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2 ter nenehno vzdrževanje medsebojne razdalje 1,5 metra. Odpadke naj obiskovalci odlagajo le v za to določene koše za smeti. V Dražgošah skladno z navodili NIJZ ne bomo prodajali hrane in pijače," so o jutrišnjem dogodku v Dražgošah zapisali organizatorji. Še posebej pa vse obiskovalce prireditve prosijo, naj se dosledno držijo vseh varnostnih ukrepov za zajezitev širjenja okužb s koronavirusom in naj se prireditve udeležijo le zdravi, brez znakov okužbe dihal. Marjana Jugovec nam je pojasnila, da so imeli organizatorji kar veliko dela, da so zadostili vsem epidemiološkim kriterijem, in dodala, da so imeli na Štajerskem najbrž več težav zaradi gozda, saj je tam težje omejiti in nadzorovati prostor ter postaviti sedišča.