Na Zdravniški zbornici Slovenije poudarjajo, da bodo strokovni nadzor izvedli takoj, ko bodo zanj prejeli zaprosilo.
Inšpektorat nadzor uvaja po zamenjavi identitete dveh bolnikov, ki je v četrtek pretresla Slovenijo. Prejšnjo sredo se je v Trubarjevem domu upokojencev Loka pri Zidanem mostu pojavila potreba za prevoz dveh varovancev v bolnišnico. Ob prihodu v bolnišnico naj bi prišlo do zamenjave identitete. Eden od bolnikov je dva dni kasneje umrl, zaradi zamenjave identitete pa je bil pokopan pod identifikacijo drugega. Da je prišlo do zamenjave identitete, so ugotovili ob vrnitvi drugega bolnika v dom.
Zaradi napačne identifikacije dveh bolnikov bodo na ministrstvu za zdravje uvedli tudi izredni strokovni nadzor, je v četrtek napovedal minister Danijel Bešič Loredan.
Z ministrstva za zdravje so danes za STA sporočili, da bo glede na sum nepravilnosti sistemski nadzor odredil urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. V nadzoru bodo ugotavljali izvajanje predpisov s področja opravljanja zdravstvene dejavnosti in zdravstvenega zavarovanja ter področja materialnega poslovanja. Ugotavljali bodo tudi strokovnost, kakovost in varnost dela v SB Celje in Zdravstvenem domu (ZD) Sevnica.
Dogajanje preiskuje tudi policija
Urad bo tako še danes pozval pristojni poklicni zbornici, da za izvedbo strokovnega nadzora s svetovanjem imenujeta svoje člane v komisijo za izvedbo sistemskega nadzora, ki jo bo nato imenoval urad. O ugotovitvah sistemskega nadzora bodo javnost obvestili po končanem postopku, so dodali.
Prav tako bo urad k sočasni izvedbi nadzora nad izpolnjevanje pogodb z obema zavodoma pozval tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, pa tudi posamezne inšpekcijske organe, naj izvedejo inšpekcijske postopke v skladu s svojimi pristojnostmi.
Direktor Trubarjevega doma upokojencev: V domu ni prišlo do zamenjave identifikacije bolnikov
Po primeru zamenjave identifikacij bolnikov se je odzval direktor Trubarjevega doma upokojencev Loka pri Zidanem mostu Robert Potočnik, od koder sta bila bolnika poslana v celjsko bolnišnico. Do zamenjave bolnikov v domu upokojencev ni prišlo niti ni moglo priti, je poudaril za STA. Ob tem je dodal, da jih je tudi v domu dogodek pretresel.
"Do zamenjave stanovalcev v domu ni prišlo, niti ni moglo priti. Zavedati se morate, da naši zaposleni za razliko od reševalcev in zaposlenih v bolnišnici stanovalce zelo dobro poznajo. Gospoda sta bila pri nas dolga leta in tudi sam osebno oba dobro poznam," navaja direktor doma Potočnik.
Bolnik, ki se je vrnil iz celjske bolnišnice v dom, je imel na roki zapestnico z napačnim imenom
Tudi reševalca Zdravstvenega doma (ZD) Sevnica, ki sta bolnika prepeljala v Splošno bolnišnico (SB) Celje, sta vedela, kdo od stanovalcev je kdo, je dodal in se pri tem skliceval na poročilo ZD Sevnica o izrednem dogodku. Zagotovil je, da sta imela stanovalca ob odhodu iz doma v bolnišnico pri sebi vsak svojo zdravstveno dokumentacijo z vsemi identifikacijskimi podatki.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v četrtek pojasnil, da je imel bolnik, ki se je vrnil iz celjske bolnišnice v dom, na roki zapestnico z napačnim imenom. Potočnik je danes pojasnil, da nameščanje zapestnic v domovih starejših ni predpisano in ni običajna praksa, prav tako jih ne namešča izvajalec reševalnih prevozov, pač pa jih bolniki dobijo v bolnišnici.
V domu so po njegovih besedah nemudoma preučili vse dogajanje ob predaji obeh stanovalcev reševalnemu prevozu, nepravilnosti pa niso ugotovili. Poudaril je, da sodelujejo s kriminalisti, SB Celje, zdravstvenim ministrstvom in ostalimi. "Naj dodam, da je dogodek tudi nas v domu močno pretresel, saj tudi svojce, ki so pri tem utrpeli največjo škodo, dobro poznamo," je še sporočil.
Bešič Loredan je sicer v četrtek prav tako napovedal, da bodo na ministrstvu Zdravniško zbornico Slovenije pozvali, naj tudi sama izvede strokovni nadzor. Iz zdravniške zbornice so STA dopoldne sporočili, da zaprosila za uvedbo nadzora še niso prejeli. Ko ga bodo, bodo nadzor uvedli.
Dogajanje preiskuje tudi policija. Na Policijski upravi Celje so pojasnili, da glede omenjene zadeve preverjajo vse okoliščine in zbirajo obvestila v smeri suma storitve kaznivega dejanja nevestno delo v službi.
Kriminalistična preiskava je dopoldne potekala v ZD Sevnica. Policisti so zaslišali zaposlena, ki sta opravila prevoz bolnikov iz doma starejših v celjsko bolnišnico, je za STA pojasnila direktorica ZD Sevnica Vladimira Tomšič. Interni nadzor je sicer pokazal, da zaposlena pri svojem delu nista naredila napake, je poudarila.
STA je na SB Celje naslovila vprašanje, če kriminalistične preiskave potekajo tudi pri njih. Pojasnili so, da so izredni dogodek takoj prijavili policiji in da v zvezi s to prijavo poteka policijska preiskava.