Župan Ilirske Bistrice Emil Rojc (SD) je izgubil tožbo, ki jo je vložil proti Jaši Montaniju zaradi njegovega zapisa na Facebooku. Rojc je zahteval opravičilo ter preklic izjave, v kateri je član pihalnega orkestra opozoril, da je župan želel, da orkester igra na shodu, ki je bil uperjen proti postavitvi sprejemno-registracijskega centra v Jelšanah.
"Lepo je videti, da imamo v tej karikaturi od države vsaj še nekaj vladavine prava," pravi Montani v odzivu na sodbo. Okrajno sodišče v Ilirski Bistrici je tožbo, v kateri je župan trdil, da je bil zaradi sicer javnega zapisa užaloščen, prizadet in osramočen, zavrnilo in Rojcu naložilo, da Montaniju povrne pravdne stroške v višini dobrih 1394 evrov. Te je že poravnal, pravi Montani.
Ali se bo na sodbo pritožil, nam Rojc, ki je župan Ilirske Bistrice že 10 let, ni odgovoril. Na občinski elektronski naslov smo mu poslali nekaj vprašanj, pa nam je v dveh povedih odgovoril, da kot župan v zadnjem času ni vložil nobene tožbe. "Menim, da imate napačne informacije," se je glasila druga poved v odgovoru. Pozneje smo ga za odziv prosili še kot državljana, pri tem pa je zavrnil odgovore na naša vprašanja in tako še enkrat več pokazal svoj odnos do novinarjev, o čemer smo že poročali. Kot je znano, podmladek SD prav zaradi županovega odnosa do novinarjev od nadzornega odbora stranke zahteva Rojčevo izključitev iz stranke.
Montani sicer ne bo presenečen, če se bo Rojc pritožil. "Glede na njegovo infantilno obnašanje in užaljenost pričakujem, da bo poskusil. In to navkljub priporočilom, naj tega ne naredi, saj je sodba spisana zelo trdno in ne pušča ravno prostora za pritoževanje," je pojasnil.
Shod proti centru za migrante v Jelšanah je lani 27. aprila, torej na državni praznik dan boja proti okupatorju, organizirala civilna iniciativa, podprl pa ga je tudi župan. Rojca je zmotil Montanijev zapis na Facebooku, v katerem je pisal, da župan "izsiljuje" pihalni orkester, da "igra na tej prireditvi, saj je od njega odvisno financiranje orkestra".
Kdo je podprl shod?
Protestni shod ob državnem prazniku je imel precej veliko podporo med volivci desnih strank. Na Twitterju ga je pohvalil tudi sedanji premier, takrat pa še predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša. Med protestniki so bili tudi nekateri vidni predstavniki političnih strank. Poleg poslanca SDS Branka Grimsa še članica stranke in ustanoviteljica Civilne iniciative Bela Krajina Maja Kocjan, predsednik Domovinske lige in nosilec liste za evropske volitve Bernard Brščič, pa tudi predstavniki skrajnega gibanja Generacija identitete.
Rojcu na zadnjih volitvah podpora narasla
Rojca je v sodni zadevi zastopala Odvetniška pisarna Mužina, Žvipelj in parnerji iz Ljubljane, ki sicer zastopa tudi občino Ilirska Bistrica. Ta je od jeseni 2010, ko je župan Ilirske Bistrice postal Rojc, do danes od občine prejela več kot 136.000 evrov za opravljene storitve. Rojc je sicer že lani trdil, da gre za njegovo osebno življenje, ki ga financira z lastnimi sredstvi.
Rojc, ki je znan po svoji protimigrantski drži, ima v občini še vedno podporo. Na zadnjih lokalnih volitvah leta 2018 je zmagal v prvem krogu. Dobil je 58,67 odstotka glasov, najuspešnejši protikandidat Aleš Zidar pa jih ni zbral niti četrtino. Precej tesneje je bilo leta 2014, ko se je moral v drugem krogu pomeriti s Kristino Valenčič. V drugem krogu Rojc ni dobil niti 51 odstotkov glasov, a je bilo vseeno dovolj za zmago. Oktobra 2010 pa je prav tako zmagal v drugem krogu, v katerem je dobil dobrih 53 odstotkov glasov in premagal Antona Šenkinca.