Nagrade za najboljše
Tudi na Lisici je običaj, da najboljše tekmovalke nagradijo. Od nekaj več kot milijonskega proračuna so letos prireditelji za nagrade odšteti 264.000 evrov, 132.000 za vsako tekmo. Zmagovalka Valerie Grenier je že v soboto zaslužila 50.000 evrov, druga Marta Bassino 22.000 evrov, tretja Petra Vlhova 11.000 evrov. In tako regresivno dol po lestvici. Osma Ana Bucik je bogatejša za 2600 evrov. Na srečo tekmuje pod okriljem slovenske reprezentance. Če bi imela svojo ekipo, bi kljub zelo solidnim uvrstitvam, tja do petega mesta sežejo, z nagradami težko pokrila tekoče stroške.
Huda poškodba fisovca
Na 59. Zlati lisici smo videli nekaj neprijetnih padcev. V soboto je v snegu končala Američanka Nina O'Brien, a je v nedeljo lahko smučala in končala na 19. mestu. Včeraj jo je v prvem teku s številko 57 grdo skupila Francozinja Clarisse Breche, ki je z glavo udarila ob snežno površino, okrvavljeno pa so jo morali po nastopu odpeljati na šivanje ličnice. Bolečino na desni roki si je s snegom lajšala še ena nesrečna Francozinja, Coralie Frasse Sombet, ki je na prvi progi izgubila palico in utrpela lažjo poškodbo. V bolečinah pa Kranjsko Goro zapušča Novozelandka Alice Robinson, ki je na ciljni strmini grdo padla, kmalu po tem, ko je sama prismučala v dolino, pa so jo odpeljali v bolnišnico. Najhujšo poškodbo je minuli konec tedna utrpel eden od zaposlenih na Mednarodni smučarski zvezi (FIS). Na progi so v soboto vanj treščili speti koli, ob močnem udarcu je skozi smučarski čevelj staknil zlom gležnja. Prepeljali so ga na Jesenice, kjer so ga še isti dan operirali.
Krst za delavce, penina z Mayrjem
Kot veleva tradicija med pripravljavci proge za zlato lisico, so tudi na 59. tisti izkušenejši za novince v svojih vrstah pripravili krst. Na Mariborskem Pohorju ta običaj izvajajo na startu, v Kranjski Gori so si debitante privoščili v ciljni areni. Po navodilih vodje priprave proge Andreja Rečnika in drugih delavcev so morali štirje novinci na kolenih gladiti površino, ob tem ko so jim ostali delo oteževali z metanjem snega in škropljenjem vode. Za konec sobotnega krsta je sledil požirek penine, ki sta ga prejela tudi vodja tekmovanja Mitja Dragšič in predstavnik FIS Markus Mayr, ki je kmalu po koncu programa Štajercev končal z ogledom proge. "Hvala," je Pohorcem v slovenščini sporočil Avstrijec in nazdravil, česar od njega sicer Mariborčani niso vajeni.
Ni dopinga
Mednarodna protidopinška organizacija očitno zelo zaupa smučarkam v svetovnem pokalu. Kot se to zgodi pogosto, tudi letos na Zlati lisici ni bilo treba nobeni med njimi na dopinški test. Dušan Tomašič, ki je na prireditvi zadolžen za protokol, povezan z odvzemom vzorcev, je tako ostal v stalni pripravljenosti. "Lani, ko je bila korona, je bilo sicer drugače; takrat so zahtevali testiranje najboljših treh tekmovalk po zaostrenem protokolu, ki je že tako strog."