Mariborski rokomet: "Reset" in nov začetek

Nejc Strojnik Nejc Strojnik
01.09.2023 06:15

Črni scenarij se k sreči ni uresničil, rokometaši Maribora po silovitih finančnih rezih začenjajo v tretjem, najnižjem kakovostnem rangu tekmovanj v Sloveniji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Iz minule sezone sta ostala dva igralca, preostali so prišli iz okoliških klubov.
RK Maribor

Po lanski sezoni, ko je postalo jasno, da rokometašem Maribora ne bo uspel obstanek v 1. A-ligi, je bilo vprašanj več kot odgovorov. Prihodnost članske ekipe je bila precej negotova, govorilo se je celo o najbolj črnem scenariju, po katerem bi jo celo ukinili. A ta se na srečo ni uresničil, RK Maribor Branik bo konec septembra v novo sezono krenil v 2. slovenski ligi, ki predstavlja tretji (in hkrati najnižji) kakovostni razred članskih rokometnih tekmovanj pri nas.

"Res je bilo vprašanje, ali bomo sploh še igrali članski rokomet. A je na koncu z različnih strani prišla pozitivna energija, volja, da smo sestavili ekipo," pravi direktor kluba Mihael Pisanec. "Škoda bi bilo, da bi vse zamrlo, dogovorili smo se z nekaterimi igralci, ki so igrali v okoliških klubih in izrazili željo, da nam pomagajo. Dva igralca, Jure Hedl in Simon Razgor, sta ostala iz lanske ekipe. Za oba sem zelo vesel, s svojo pripadnostjo sta nam dala dodatno voljo in zagon. Pogovarjali smo se o tem, ali bi igrali v 1. B-ligi ali začeli znova, pa so igralci rekli, da bi bilo bolje začeti v drugi ligi in si 1. B kasneje zaslužiti. Tako je vsekakor bolje, bolj naravno. V nasprotnem bi lahko po porazih padla volja, tako pa smo naredili popolni reset, postopoma pa bomo lahko v člansko ekipo vključili tudi naše kadete, mladince."

Sredstva na minimumu

Novi trener članske ekipe je po Luki Žvižeju, ki si je novega delodajalca poiskal v sosednji Avstriji, postal Kristijan Ladič, dolgoletni član kluba, ki je pred slabimi 20 leti zanj tudi igral, takrat se je klub imenoval MDR Klima Petek. "Imel je veliko željo in tudi za nas je bil povsem logična izbira, da prevzame to funkcijo," je jasen direktor. Za Mariborčane se nova sezona, v nasprotju s 1. A- in 1. B-ligo, začne konec septembra. Ekipa pa je kljub daljšemu poletju pred skoraj dvema tednoma začela treninge. "Nič manj resno ni kot v prvi ligi, le spremljevalna ekipa je nekoliko bolj okrnjena, ne moremo si denimo privoščiti fizioterapevta in podobno, sicer pa smo povsem profesionalni. Naša želja je, glede na to, da imamo sredstva na minimumu, da s pomočjo zvestih navijačev in dobrih rezultatov pridobimo čim več manjših sponzorjev in po nekaj letih postanemo stabilen klub v 1. B-ligi. Če pa se nam nasmehne sreča in bo ekonomska situacija boljša, pa bomo seveda napadli tudi 1. A-ligo."

Klub, ki je v preteklih sezonah operiral z okoli 400 tisoč evri proračuna, bo v sezono krenil z več kot štirikrat manj sredstvi. "Naši večji sponzorji so bili zaradi ekonomske situacije bolj previdni, kar se odraža v bistveno manjši podpori. Upamo, da se trend obrne, bomo pa simpatije iskali pri lokalnih podjetjih, ki bi nam omogočila večjo stabilnost. Če odpove kdo od manjših sponzorjev, ni taka težava, kot če odpovedo dva ali trije veliki. Delamo v tej smeri in skušamo iz situacije, v kateri smo se znašli, izvleči čim več," pove Pisanec.

Velik udarec je letos zadal tudi rez Mestne občine Maribor. Ta je vsem športnim društvom občutno zmanjšala sredstva, rokometaši so denimo namesto 50 tisočakov prejeli 23 tisoč evrov. "Ogromna luknja je tudi zaradi tega. Mislim, da bo kar nekaj društev zaradi tega imelo velike težave. Nam je bilo mogoče celo nekoliko lažje, nekaj malega sredstev smo imeli še od prve ekipe, bili smo racionalni, previdni. A se bojim, kaj bo januarja, februarja," pravi Pisanec.

Širitev rokometne šole

Občinska sredstva so sicer bolj kot članski ekipi namenjena mladinskemu pogonu. "Posledično vpliva potem tudi na člane, klub je eden in kako bomo igrali članski rokomet, če ne bomo imeli mladih … Mi smo člansko ekipo sestavili zaradi mladih, da imajo pri nas prihodnost. Rokometna šola pa se seveda ne krči, ampak širi. Želimo namreč pridobiti čim več igralcev, kljub temu da smo v veliki negotovosti, kar se tiče letnega programa športa v letu 2024. V letošnjem letu bomo z mini rokometom sodelovali z veliko šolami v Mariboru in si naredili še večjo bazo kot lani, hkrati pa bomo skušali narediti strukturo tudi pri vseh drugih selekcijah. Da bomo dosegali cilje in bomo vedno boljši. In to nam, kar zadeva rokometno šolo, kar uspeva," je vesel sogovornik.

O konkretnih ciljih s člansko ekipo, nadaljuje direktor, je še prehitro govoriti. "Glede na to, da smo igralce poklicali z vseh možnih vetrov in da nismo odigrali še niti ene tekme, težko rečem, česa smo sposobni. Želimo si preboja v 1. B-ligo, ali je želja realna, bomo videli tekom sezone. Če ne letos, pa drugo leto. Zagotovo ne bomo šli prek svojih finančnih zmožnosti, tega ne bom dopustil. A ne glede na vse bodo treningi potekali na najvišji možni ravni, štirikrat oziroma petkrat na teden."

Prvi test sicer Mariborčane čaka 30. septembra, ko bodo gostovali v Gornji Radgoni. Domačim navijačem se bodo predstavili teden dni kasneje proti Cerkljam. Uvrstitev v 1. B-ligo, v drugi kakovostni rang, si bosta po 18 krogih zagotovili prvo- in drugouvrščena ekipa. Iz lige ne izpade nihče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta