Milano-Sanremo: Vsaj dva scenarija za Pogačarja, eden za Mohoriča

Uroš Gramc Uroš Gramc
16.03.2024 05:15

Svetovni asi na prvem spomeniku sezone v Italiji, bivši svetovni prvak pa v Sloveniji

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tako so neuspešno lovili Mohoriča.
Epa

Kar cela sobota bo v znamenju dirke Milano-Sanremo, prva iz elitne peterice klasik je z 288 kilometri najdaljša med vsemi. Po profilu je najlažja in najbolj nepredvidljiva, vsakič pa se odloči v zadnjih 30 kilometrih na vzponih Cipressa (5,6 km, 4,1 odstotka naklona) in Poggio (3,6 km, 3,7 odstotka). Ali ob vratolomnem spustu s slednjega proti cilju, kot se je predlani ob edini slovenski zmagi, ki si jo je Matej Mohorič privozil s pomočjo tehnološke domislice. 

"Ob vrnitvi so posebne emocije. Vsi smo vznemirjeni, bolj motiviran ne bi mogel biti. Za sabo imam odlično moštvo, da me pripelje do ključnih vzponov. Iskali bomo svoje priložnosti, jih zagrabili, če bodo prišle, in upali na dober rezultat," je dejal 29-letni Gorenjec, specialist za spuste, kar je letos dokazal že ob zmagi v drugi etapi dirke po Valencii. V dresu Bahraina mu bo delal družbo Matevž Govekar, preostala Slovenca pa prihajata iz UAE Emirates. 

Domen Novak bo pripravil teren za Tadeja Pogačarja, ki velja za favorita, čeprav trasa ni po njegovem okusu. Kaj je tokrat pripravil prvi kolesar sveta, je vprašanje, ki bo kmalu dobilo odgovor, a dejstvo je, da nič ni več nemogoče po več kot 80-kilometrskem solo pobegu na Strade Bianche. V zadnjih dveh letih je napadel na Poggio, pa se ni izšlo, ugibanja so, da bo tokrat najbrž prej, kar so v njegovi ekipi dobro preučili.

Lani najboljši trije (od leve): Filippo Ganna, Mathieu van der Poel in Wout van Aert, ki bo edini letos manjkal 
Epa

Deset različnih scenarijev je bilo v dosedanjih 114 letih, so analizirali pri portalu Cyclingnews, kot "Pogijeva" se omenjata tista iz let 1990 in 1996, ko je pomembno vlogo odigral veter na obali med ključnima klancema. Pri prvem se je Gianni Bugno sam izstrelil že na Cipressi in nato osvojil še Giro, šest let kasneje so na istem mestu napadli štirje, slavo pa je pobral Gabriele Colombo. A najbrž bo treba kaj vprašati še lanskega zmagovalca, Mathieu van der Poel bo danes šele startal v sezono na cesti, sicer pa bo na startu kar šest bivših zmagovalcev.  

Trikratni svetovni prvak pa naj bi prišel v Slovenijo. 
Epa

Prvič po dolgih letih bo manjkal slovaški zvezdnik Peter Sagan, dvakrat drugi in kar šestkrat četrti, ki pa se ni povsem upokojil. Pri 34 letih je trikratni svetovni prvak napovedal drugo kariero na gorskem kolesu, na priprave pa naj bi v dresu francoske kontinentalne ekipe Pierre Baguette prišel v Slovenijo, kjer ni bil že od mladinskih časov in etapne dirke po Štajerski. Ne bo na vseh štirih dirkah, ki se bodo zvrstile med 17. in 24. marcem, na nedeljski za VN slovenske Istre in v torek na VN Brda-Collio bo manjkal, na VN Goriške in Vipavske doline v četrtek in VN Adrie Mobil naslednjo nedeljo pa menda pride. Te so prvotno namenjene kaljenju naših bodočih asov. "Dve leti sem opozarjal, da imamo močno generacijo mladincev. Prvi so že prišli k članom," je na domačo sceno opozoril slovenski selektor Uroš Murn

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta