Prekmurski policisti so sinoči sporočili, da so nekaj prekrškarjev s prekinjene tekme Mure in Maribora že identificirali. Kdo je v 58. minuti tekme proti igrišču odvrgel pirotehnično sredstvo, ki je poškodovalo člane črno-belih, pa še ni znano. "Do sredine drugega polčasa je vse potekalo v skladu s športnim navijanjem, potem pa je iz območja organizirane navijaške skupine viole zaenkrat še neznani storilec v skupino domačih igralcev, ki so bili na območju za ogrevanje, odvrgel prepovedano močnejše pirotehnično sredstvo," je v večerni izjavi za medije dejal Borut Kocet iz PU Murska Sobota. Zaradi poškodb igralcev in kondicijskega trenerja gre za sume storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, je še povedal Kocet. Policisti so včeraj opravili ogled dejanja, zbrali prva obvestila in zaslišali očividce, danes pa nadaljujejo z aktivnostmi ter pregledovanji video materiala, ki so ga pridobili na terenu.
V današnji dopolnitvi obvestila pa so na PU Murska Sobota zapisali, da je zaradi lažje poškodbe zdravniško pomoč iskal tudi otrok, ki je bil na tekmi Mura - Maribor pobiralec žog. Policisti obravnavajo tudi dve kaznivi dejanji poškodovanja tuje stvari zaradi poškodovanja opreme na stadionu in osebnega avtomobila. "Obravnavali smo še dve kršitvi zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami in tri kršitve zakona o javnih zbiranjih (dvakrat zasežena pirotehnična sredstva in enkrat kršitve organizatorja). Po tekmi smo policisti obravnavali eno kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru," poročajo s PU Murska Sobota in dodajajo, da policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil in ugotavljanjem kršitev.
Sporočilo navijaške skupine Viole na družbenem omrežju Facebook:
"Po slabi uri odlične navijaške kulise in odlične igre naše ekipe se je med nedeljsko tekmo v Murski Soboti zgodil zelo neljub dogodek.
Viole smo strogo proti 'topovskim udarom' in ostalim podobnim pirotehničnim sredstvom z učinki poka!
Zaradi dogodka na derbiju leta 2010, ko je eden izmed navijačev ostal brez prstov, smo pričeli naše člane opozarjati, naj ne uporabljajo omenjene pirotehnike. Nova poškodba, ki se je zgodila leta 2016, je našo teorijo le še potrdila, dokončno pa smo zavzeli stališče, da jih kot navijaška skupina tudi uradno ne uporabljamo, od leta 2017, ko je zaradi eksplozije delček stola zadel našega člana v oko.
Od takrat naprej je takšne vrste pirotehnika med nami nezaželena in interno prepovedana.
Posameznikovo dejanje obžalujemo in strogo obsojamo, saj do 57. minute ni bilo uporabljeno nobeno pirotehnično telo podobnega učinka.
Izjemno nepošteno je obsojati celotno navijaško skupino ali klub za incident, ki se je zgodil v nedeljo in ga je nedvomno storil le eden, neodgovoren posameznik.
Ko smo prepoznali nastalo situacijo, smo takoj prostovoljno, brez zapletov in dodatne napetosti zapustili stadion, kot smo bili pozvani s strani organizatorja.
V primeru, da se izkaže, da je bil predmet vržen iz našega sektorja, in v primeru identifikacije posameznika bomo tudi primerno postopali, skladno z odločitvijo znotraj skupine. Kot smo omenili, smo absolutno proti eksplozivnim telesom na športnih prireditvah.
Če se bo izkazalo, da je šlo za početje posameznika iz naše skupine, bi se radi opravičili vsem poškodovanim, kot tudi ostalim prisotnim na tej tekmi in verjamemo, da se kaj podobnega ne bo nikoli več ponovilo."
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dan po incidentni tekmi zahteval poročilo policije glede varovanja tekme v Murski Soboti. Ministrstvo najostreje obsoja kakršnokoli obliko nasilja, naj bo to v športu, kot je bilo v tem primeru, ali kjerkoli drugje, so zapisali v izjavi.
Po navedbah ministrstva bosta Poklukar in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han sklicala sestanek s pristojnimi inštitucijami, s katerimi bodo razpravljali, kako bi lahko tovrstna dejanja v prihodnje preprečili.
Zaenkrat še ni znano, s kakšnim rezultatom bo Nogometna zveza Slovenije registrirala tekmo in kakšne sankcije čakajo oba kluba. Tekma je bila prekinjena v 58. minuti ob vodstvu vijoličastih z 2:0. Poraja se vprašanje, če bo tekma za zeleno mizo registrirana z rezultatom 3:0 v korist Mure. Mariborski odvetnik Ingmar Bloudek, sicer nekdanji nogometaš Maribora, Olimpije in tudi Mure, je za portal Nogomania dejal: "Kar vem, kar sem prebral v pravilih, potem ni mogoče, da bi bila ta tekma registrirana z rezultatom 3:0. Razen seveda, če se ne bo dokazalo, da je NK Maribor naročil navijačem ali jim dal sredstva za ta incident. Pravilnik o registraciji tekem z rezultatom 3:0 govori za primere, ko ekipa vpliva na kaj in prepreči igranje tekme in podobno. Tukaj po mojem prepričanju ekipa Maribora ni vplivala na incident, zakaj bi bila potem rezultatsko kaznovana?"
Oglasila sta se Golob in Han
Premier Robert Golob je danes izrazil ogorčenje in obsodil dogajanje na nedeljski nogometni tekmi. "Huliganstvo in nasilje nimata kaj iskati v športu," je dejal premier in izrazil svojo skrb in željo po čim prejšnjem okrevanju vseh poškodovanih.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han tudi ostro obsoja nedeljski incident na nogometni tekmi: "Včeraj bi moral biti praznik nogometa in veselja. Namesto tega smo bili priča izbruhu huliganstva. Ostro obsojam vsakršno nasilje in nesprejemljivo obnašanje kogarkoli in kjerkoli v športu, kar vnaša nestrpnost in sovraštvo med ljudi."
Minister želi poškodovanim čimprejšnje okrevanje: "Včerajšnji dogodek bi se lahko končal tudi bolj tragično. Na tekmi so bili tudi otroci in starejši. Ob takšnem ravnanju nihče ne more ostati ravnodušen. Zato pozivam vse pristojne institucije, da raziščejo nesprejemljivo dogajanje, ugotovijo napake pri zagotavljanju varnosti udeležencev na tokratni prireditvi ter odločno ukrepajo proti povzročiteljem. Navijaške skupine, športne klube, krovne športne ter druge organizacije, ki sodelujejo pri izvedbi in varovanju tekem v Sloveniji, pa pozivam, da v okviru svojih pristojnosti in aktivnosti zagotovijo ustrezno varnost, predvsem pa naredijo več za ozaveščanje in dvig kulture navijanja in športnega obnašanja."
Han je o vsem tem danes govoril z vodstvom Nogometne zveze Slovenije in Olimpijskega komiteja Slovenije. Inšpektorat RS za šport pa ga je obvestil, da je pričel z inšpekcijskim postopkom, v katerem bo preveril, ali je bila športna prireditev organizirana v skladu z zakonodajo. Inšpektorat v tem postopku sodeluje tudi s policijo.
Na ministrstvu poudarjajo, da morajo biti športne prireditve varne za vse udeležence, zato mora veljati popolna ničelna toleranca do vseh negativnih pojavnih oblik v športu (sovražni govor, diskriminacija, izločevanje, verbalno ali telesno nasilje). (va)
Martin Koželj, generalni sekretar NZS, je v izjavi za javnost povedal, da gre za kompleksen primer, v katerem morajo sodelovati država, Nogometna zveza Slovenije, nogometni klubi in navijači. "Disciplinski sodnik je že prejel zapisnik delegata, sodnika in ostalih, v okviru tega bo uveden disciplinski postopek. Kluba bosta pozvana, da se izjasnita v zvezi z okoliščinami. Verjamem, da bo o zadevi odločeno čim prej, saj gre za prioritetno zadevo," je med drugim dejal Koželj.
Mura je zjutraj objavila vest o stanju poškodovane šesterice. "Po predčasnem koncu včerajšnje tekme z Mariborom je zaradi različnih simptomov, ki so bili posledica odvrženega eksplozivnega telesa, pomoč v murskosoboški bolnišnici poiskalo pet nogometašev (Niko Kasalo, Tilen Ščernjavič, Žiga Laci, Robert Čakš in Luka Turudija) ter kondicijski trener Gal Ribič. Po pregledu v murskosoboški bolnišnici so bili napoteni na oddelek otorinolaringologije v UKC Maribor. Niko Kasalo je zaradi poškodb sluha moral ostati na opazovanju, da bi izključili morebitne trajne posledice sluha, ki so bile posledice močnega poka. Ostalih pet je bilo po pregledu odpuščenih iz UKC Maribor, danes pa so morali v Splošno bolnišnico Murska Sobota na dodatne preiskave," so zapisali pri črno-belih.
V večernih urah pa so s Fazanerije sporočili, da je NZS sprejela odločitev, da se tekma 22. kroga med Muro in Koprom, ki bi morala biti v sredo, prestavi na kasnejši termin. "Odločitev je bila sprejeta potem, ko smo v klubu zaprosili za prestavitev tekme zaradi odosotnosti petih nogometašev in kondicijskega trenerja, ki so bili poškodovani na tekmi z Mariborom."
Strokovnjak za varnostna vprašanja: Klubi se morajo odpovedati navijačem, ki to niso
Strokovnjak za varnostna vprašanja Denis Čaleta je po navijaških izgredih na nedeljski nogometni tekmi opozoril, da imajo klubi poglavitno odgovornost za delo s svojimi navijači. Ko organizirani navijači prestopijo mejo športnega navijanja, se jim morajo klubi po njegovem odreči.
Čaleta je opozoril, da bi lahko bile pri tako neodgovorni uporabi zelo močnih pirotehničnih sredstev posledice še hujše, kot so bile. Po njegovem je najučinkovitejši pristop za preprečevanje tovrstnega navijaškega nasilja jasna obsodba in ukrepanje vseh z vsemi njihovimi pooblastili.
"Če se zavedamo problema in če želimo resno in odkritosrčno naša športna tekmovališča narediti varna, zato da bodo tja lahko hodili otroci, družine in seveda ostali športni navdušenci, potem moramo na eni strani obsoditi vsak tak primer in vse inštitucije morajo res narediti vse, kar je v njihovi pristojnosti, predvsem s pozitivnim pogledom na zakonodajo, ne pa s tem, kaj se ne da in kaj se ne more in kje niso pristojnosti," je dejal Čaleta.
Posebno vlogo imajo pri tem klubi. "To tudi pomeni, da navijači, kadar niso navijači v pravem pomenu besede, enostavno ne smejo imeti več podpore klubov," je dejal. (STA)