Roka Klavoro smo poklicali opoldan, ko je bila za njim že dnevna doza treninga. Po prvi tekmi svetovnega pokala po izbruhu koronakrize, ki jo je opravil z odliko, je imel na programu en trening. Novica tedna je bila, da je evropska gimnastična zveza našla organizatorja evropskega prvenstva. Tekmovanje bodo organizirali decembra v turškem Mersinu. Motivacije kljub težkim časom, ko je bila zaradi virusa v celi sezoni organizirana vsega ena tekma v Sombotelu, ne manjka. "Definitivno. Že ob podelitvi mi je nivo motivacije tako dvignilo, da sedaj spet z veseljem odhajam na treninge," je v uvodu pogovora povedal 32-letni telovadec.
No, Klavora ni več prepričan, da bo evropsko prvenstvo v Turčiji v resnici izpeljano. "Zopet se soočamo z velikim številom okužb. Tako nam grozi še eno zaprtje dvorane. Če se to zgodi, lahko Slovenci nastope na evropskem prvenstvu kar odpovemo. Če se ne morem pripravljati v dvorani, če ne morem normalno trenirati, nima smisla tekmovati."
Marca se je vse ustavilo
Za njim je že ena težka tovrstna preizkušnja. Marca se je življenje ustavilo in športniki so ostali pred zaprtimi vrati telovadnic in stadionov. Klavora nastopa na parterju, kar mu je treninge dodatno otežilo. "Tisto obdobje je bilo polno frustracij. Saj sem poskušal trenirati doma, a to ni nič. Prvi teden sem še potrpel, saj sem računal, da se bodo stvari umirile, vrnile v stare tirnice. Po mesecu dni sem že ugotovil, da veliko zamujam. Potrdilo tega sem dobil, ko sem se končno lahko vrnil v dvorano. Čisto sem padel iz ritma. Še najmanj težav sem imel s fizično pripravo. A izgubil sem občutke za izvedbo vaj, ker za to preprosto ni bilo potrebnega drila. Srčno upam, da se situacija iz marca ne bo ponovila," razmišlja Klavora.
"Imel sem ponudbe iz Francije, a nismo prišli do dogovora"
Na prvi pogled je telovadcem na parterju še najlažje ohranjati primerno pripravljenost tudi brez telovadnice, saj posebnega orodja nimajo. A to je le videz, zatrjuje Klavora: "Prvin na parterju brez primerne podlage ne moreš trenirati. Lahko poizkušaš s poskoki, s čimer ohranjaš pripravljenost nog, a skoke lahko izvajamo le na primerni podlagi v dvorani. Tam dobimo občutke na tekmovalnem orodju. Najslabše je nam, ki tekmujemo na parterju. Podlage ni mogoče odpeljati domov, kot je to mogoče storiti s krogi, konjem. Nekateri tekmovalci, predvsem iz tujine, so si med koronakrizo orodje res odpeljali domov in so trenirali. Parterja si ni doma uredil nihče."
Negotovost do zadnjega
Je bila zmaga v Sombotelu pred tednom dni zato morda presenečenje? "Ja, res sem se prijetno presenetil. Najprej je bilo treba premagati nedorečenosti - še zadnji hip ni bilo jasno, ali tekma sploh bo izpeljana. Pripravljali smo se v veliki negotovosti. Na tekmo sem odpotoval dobro pripravljen. Vedel sem, da lahko naredim zelo lepo vajo, a smo bili zbrani sami zelo dobri tekmovalci in sem v kvalifikacijah na koncu vaje naredil večjo napako. 13,2 je bila ocena, ki me je v tistem trenutku uvrščala samo na peto mesto, in za menoj so nastopali še telovadci v dveh skupinah. V mislih sem bil takrat že na poti domov - jezen, žalosten. Fantje so zatem začeli grešiti in kvalifikacije sem končal na sedmem mestu. Pred finalom se nisem najbolje počutil, težko telo sem imel in prisotna je bila trema. Zato sem izbral lažjo vajo, enako kot v kvalifikacijah. Na koncu se je lepo izšlo."
Pred tekmo so se morali nastopajoči kar dvakrat testirati na koronavirus. Iz tira Klavore to ni spravilo. "Ne, testiranja zame niso moteča. Palčko v nos so mi porinili v ponedeljek in sredo. Z rezultati testiranja smo se v četrtek odpravili na Madžarsko, kjer smo upoštevali priporočila - v zaprtih prostorih smo nosili maske, v dvorani smo jih lahko sneli in preverjali so nam temperaturo. To je bilo v resnici vse, nekih drastičnih ukrepov ni bilo," pravi Klavora.
Predčasno upokojeni
Potem ko je spomladi moral kar po kvalifikacijah zapustiti Baku, saj so tekmo svetovnega pokala zaradi širitve virusa odpovedali še pred finalnimi boji, je Rok Klavora samo še treniral. Z gimnastiko se ukvarja profesionalno, daje mu kruh. Je njegova služba zaradi virusa že ogrožena? "Če ne bi bil zaposlen v policiji, če ne bi imel dveh osebnih sponzorjev, ne bi mogel preživeti. Imam zaledje, ki mi pomaga tudi v času pandemije. Tako še zmeraj ohranjam primerno finančno podporo, še sem lahko osredotočen samo na gimnastiko in na tem področju sestavljam nove načrte. Brez te podpore bi moral razmisliti tudi o zaključku kariere. Imam dva otroka, treba je plačati položnice ..."
Kako dolgo bo še mogoče živeti na ta način, kdaj bi kriza lahko uničila telovadca Roka Klavoro? "Vsi na svetu si želimo, da se tega virusa čim prej znebimo. To ne sme več dolgo trajati, saj velika tekmovanja v vseh športih kar odpadajo. Nam so evropsko prvenstvo že prestavili iz Azerbajdžana v Turčijo. Do tekmovanja sta še dva meseca in nihče ne ve, kaj nam bo prinesla jesen. Evropsko tekmovanje smo sicer v Bakuju že začeli, pa smo se morali nemudoma evakuirati, saj je obstajala nevarnost, da bi v Bakuju ostali za dlje časa. Odpovedi tekem zelo ogrožajo svetovno gimnastiko - tekmovalci se zgubljajo in nekateri so se že odločili za predčasen zaključek kariere. Veliko je negativnih posledic, pozitivne so redke."
Evropske lige izhod v sili
Morda bi kazalo posnemati Saša Bertonclja, ki si je službo našel v nemškem klubu, za katerega nastopa. No, to se je odrazilo tudi v nenastopanju za slovensko reprezentanco v svetovnem pokalu na Madžarskem. V istem času je imel Sašo klubske obveznosti. Ali Klavora razmišlja o tem, da bi družinski proračun obogatil s prejemki kakega bogatega gimnastičnega kluba? "V takih klubih iščejo predvsem mnogobojce, tudi konjaše. Gimnastičarjev, ki obvladamo parter, je povsod dovolj. Na konju je težje usposobiti dobrega tekmovalca, zato si jih sposojajo. Imel sem ponudbe iz Francije, a nismo prišli do dogovora. V evropskih klubskih ligah niti ne vidim prihodnosti, saj to ni dovolj dobro plačan posel. Morda, če bi v Sloveniji izgubil prihodke, če bi bil prisiljen na ta način vzdrževati družino," razmišlja Klavora.
Tisti telovadci, ki pristanejo v takem klubu, so predvsem najeta delovna sila. "Klubi take tekmovalce angažirajo samo za tekmovanja. Dan pred tekmo je treba biti v mestu, naslednja dva dneva tekmuješ in zatem greš domov. No, Sašo ima sedaj tri vikende zapored tekme in se je odločil, da bo te tedne preživel v Nemčiji. Tako lahko tam v miru trenira in se mu ni treba voziti sem in tja."