V, po številnih kriterijih zgodovinskem dvoboju za naslov svetovnega prvaka, je mladi, komaj 18-letni izzivalec Domaradžu Gukeš iz Chennaija v Indiji zlomil branilca naslova, Kitajca Ding Lirena, in se v šahovsko zgodovino vpisal kot osemnajsti svetovni šahovski prvak. Resnici na ljubo smo jih imeli po različicah FIDE še nekaj, a ljubitelji šaha vselej štejejo za svetovnega prvaka tistega, ki v dvoboju premaga prejšnjega. In tako že od leta 1886 naprej …
Po čem je bil dvoboj v Singapurju zgodovinski? Prvič sta se v takšnem dvoboju pomerila dva azijska šahista in Gukeš je postal daleč najmlajši prvak med vsemi. Ne le najmlajši, mejo je konkretno, za kar nekaj let potisnil navzdol. Doslej smo opevali Magnusa Carlsena, Garija Kasparova ali Mihaila Talja, mladeniče, ki jim je uspelo v zgodnjih dvajsetih letih. Gukeš je poleti komaj prestopil med polnoletne …
Drugi svetovni prvak iz Chennaia
Z Domaradžujem Gukešem se je v šahovsko zgodovino vpisalo tudi indijsko mesto Chennai, ki se, po Visvanatanu Anandu, zdaj ponaša že z drugim svetovnim prvakom. Tudi pri Gukeševem naslovu je imel Anand prste vmes – nekdanji prvak je namreč v domačem mestu pred nekaj leti odprl akademijo in prav Gukeš je tam najvidnejši učenec. Neposredno pa Anand, ki je trenutno na položaju podpredsednika svetovne šahovske zveze FIDE, Gukešu seveda ni smel pomagati, čeprav mladi prvak v vsakem intervjuju poudarja, da brez Sir Ananda tudi njegovih uspehov ne bi bilo … Je pa Anand Gukešu zagotovo svetoval ob izbiri sekundantov: Poljaki, v prvi vrsti manj znani Gregorz Gajewski, so pomagali že njemu. Gajewskemu je Gukeš priključil kar celotno poljsko reprezentanco, jo okrepil še z mladim nemškim upom Vincentom Keymerjem in zmagovita ekipa je bila sestavljena!
Še besedica o dvoboju, ki se je razpletel šele v zadnji, 14. partiji v klasičnem šahu. Po burnem začetku, ko sta že v prvih treh partijah oba tekmeca po enkrat zmagala, je sledilo sedem remijev, pa znova medsebojna izmenjava udarcev. V zadnjih dveh partijah pa drama: v trinajsti je Gukeš Dinga že imel na kolenih, pa se je ta še enkrat čudežno izvil, v zadnji, štirinajsti, je vse kazalo na remi in podaljške (tam naj bi bil rahli favorit Ding), ko se je v preprosti končnici Kitajec zlomil, prezrl preprost manever, s katerim je Gukeš zavil v dobljeno končnico. Zmaga za Indijca, ki se je ni dalo več nadomestiti. Svet slavi novega, najmlajšega, 18. po vrsti svetovnega prvaka!
Fedosejev trga vse po vrsti
Vladimir Fedosejev, ki je pred časom tudi uradno postal Slovenec in Mariborčan, nadaljuje z neverjetnim nizom letošnjih uspehov. Najprej je na svetovnem prvenstvu v hitropoteznem šahu osvojil srebrno kolajno in zaostal le za Magnusom Carlsenom. Na evropskem prvenstvu v klasičnem šahu se je zanesljivo uvrstil v naslednji krog bojev za svetovno prvenstvo. Na šahovski olimpijadi v Budimpešti je blestel na prvi šahovnici in Slovenijo popeljal do fantastičnega devetega mesta, ob tem, da so še kolo pred koncem poplesavali na tretjem. V Budimpešti je najbolj odmevala njegova zmaga nad Carlsenom, ki ga je deklasiral s črnimi figurami, Sloveniji pa tlakoval pot do prestižne zmage nad Norvežani.
Sledila je še ena blesteča predstava, ko je v dresu ŽŠK Maribor Poligrama odločil veliki derbi z ljubljanskim Tajfunom, premagal evropskega prvaka Alekseja Sarano in mariborske železničarje popeljal do rekordnega, 21. naslova državnih prvakov. Za konec fantastičnega leta je Fedosejev pred dnevi v Skopju gladko zmagal še na evropskem prvenstvu v pospešenem šahu, dan pozneje pa dodal še naslov v tako imenovani različici 960 (ali Fischerjevem šahu, kot ga nekateri imenujejo).
Bodo našteti uspehi dovolj za kandidaturo za mariborskega športnika leta v letu 2024? Svetovni podprvak, dvakratni evropski prvak, fantastični nastopi na ekipnih tekmovanjih? In to v športu, ki ga igrajo po vsem svetu, svetovna zveza pa združuje preko 200 članic in s tem sodi med največje na svetu? Ali bo šah še enkrat več ostal pozabljen in na stranskem tiru?
Bralci na potezi!