Slovenija - Avstralija 91:80 (49:40)
Okinawa Arena, gledalcev 6300, sodniki: Kallio (Kanada), Vazquez (Portoriko), Burns (ZDA).
SLOVENIJA: Samar 3, Nikolić 9, K. Prepelič 10 (2:2), Tobey 18 (1:2), Hrovat 10, Dimec 2, Dragić 7, B. Prepelič 3, Čebašek 9 (1:2), Dončić 20 (10:11).
AVSTRALIJA: Daniels 3, Thybulle 6, Giddey 25 (3:5), Mills 17 (4:4), Green 8 (6:7), Cooks 2, Exum 13 (4:5), Kay 3 (1:2), Reath 3.
Po D-dnevu je jasno; izkrcanje na Okinavi se je končalo uspešno. Osnovni cilj je izpolnjen, potem ko je slovenska košarkarska reprezentanca preskočila še kenguruje in se uvrstila v četrtfinale. Vsaka dodatna zmaga bo odslej le še presežek. A Luka Dončić in soigralci so zdaj naslednjim tekmecem dokončno nagnali strah v kosti. Če Gruzijcem za zmago nista bla dovolj dva NBA-jevca, jih Avstralcem ni zadostovalo devet!
Že od začetka je bila njihova namera jasna - s podvajanjem v obrambi izolirati Luko Dončića in ga obremeniti z osebnimi napakami. Do neke mere je taktika "boomerjem" uspevala, od 22. minute je prvi zvezdnik tekmovanja igral s štirimi osebnimi napakami, a pozabili so na bistveno: Slovenija vendarle ni le Luka Dončić. Čeprav je ta na koncu z 19 točkami vendarle končal kot prvi strelec svoje reprezentance, so odgovornost še bolj kot po navadi prevzemali drugi in polnili avstralski koš. Čeprav Avstraliji ne primanjkuje moči in višine, Mike Tobey pod koši ni imel enakovrednega tekmeca, trojke pa so ob njem in Dončiću kar zapovrstjo zadevali malodane vsi Slovenci - Žiga Samar, Aleksej Nikolič, oba Prepeliča, Klemen in Bine, Jakob Čebašek ...
Prav s trojkami so si omenjeni fantje tri minute in pol pred koncem priigrali odločilno prednost 81:66, ki je za Avstralce bila nedosegljiva. Do tistega trenutka so se, čeprav so zaostajali skoraj vseh 40 minut tekme in niti enkrat ne povedli, še nekako trdoživo oklepali nizkega zaostanka. Potem pa je bilo vsega konec - še nekaj grobosti sta si za piko na i izmenjala bodoča soigralca pri Dallasu Luka Dončić in Dante Exum, a kljub fizični borbi na robu nešportnih osebnih napak do kakšnega incidenta ni prišlo. Avstralci so položili orožje in športno priznali premoč, saj so bili v malodane vseh elementih košarke slabši tekmec. Ne le v točkah, Slovenija je bila boljša v skokih (39:31), podajah (22:15), nižjem številu izgubljenih žog (12:13), ukradenih žogah (7:6), pa tudi natančnosti meta iz igre (47,1%:43,5%). In tako je maščevanje za Japonsko 2021 - ciljamo seveda na tekmo za bronasto olimpijsko medaljo - dve leti kasneje, prav tako v Deželi vzhajajočega sonca, popolnoma uspelo.
"Ko smo se pripravljali pred tekmo in sem gledal postavo Avstralije, je bilo kar malce srhljivo. Imajo neverjetno močno ekipo, visoko, atletsko in nadarjeno. A vsa čast mojim fantom, kako so nadzorovali srečanje od prve do zadnje minute. Užitek jih je bilo gledati," je takoj po tekmi dejal slovenski selektor Aleksander Sekulič. Luka Dončić je dodal: "Vedeli smo, da je za Avstralijo to tekma za biti ali ne biti, enako pa smo se je lotili tudi mi. Ponosen sem na celotno reprezentanco, saj smo igrali skupaj, bili ves čas povezani in čeprav nam sodniške odločitve niso šle v prid, smo verjeli vase. Zagotavljam vam, da bo ta ekipa vedno dala vse od sebe. Zdaj smo v četrtfinalu, pred nami pa je še veliko zahtevnih tekem. Najprej Nemčija v nedeljo, ki jo želimo premagati in ohraniti stoodstotni izkupiček." Ja, Slovenija je ob ZDA, Litvi in Nemčiji ena od štirih neporaženih reprezentanc na prvenstvu.
Srbi, Španci in Kanadčani prvič poraženi
Skupina I: Italija - Srbija 78:76, Portoriko - Dominikanska republika 102:97; vrstni red: Srbija, Italija, Dominikanska republika in Portoriko po 7 točk; skupina J: ZDA - Črna gora 85:73, Litva - Grčija 92:67; vrstni red: ZDA in Litva po 8 točk, Grčija in Črna gora po 6; skupina K: Nemčija - Gruzija 100:73, Slovenija - Avstralija 91:80; vrstni red: Slovenija in Nemčija po 8 točk, Avstralija in Gruzija po 6; skupina L: Latvija - Španija 74:69, Brazilija - Kanada 69:65; vrstni red: Kanada, Španija, Latvija, Brazilija po 7.