Digi info točke: Strah spreminjajo v radovednost

Damijan Toplak Damijan Toplak
30.11.2023 11:17

S projektom, ki ga izvajata ministrstvo za digitalno preobrazbo in OZS, skušajo digitalno opismenjevati

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na miklavški informacijski digitalni točki, ki je v občinski stavbi, svetuje Kristijan Zagoranski.
Damijan Toplak

V prostorih miklavške občinske uprave so predstavili projekt vzpostavljanja 222 digitalnih informacijskih točk (digi info točk), ki je vreden 6,5 milijona evrov, izvajajo ga na ministrstvu za digitalno preobrazbo in v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. V mesecu dni so vzpostavili v vsaki občini po eno točko, v Celju, Kopru in Kranju po dve, v Mariboru štiri in v Ljubljani pet, 45 točk je v poštah. Želijo, da bi čim več prebivalcev usvojilo osnovno digitalno pismenost ter se s pomočjo nove (elektronske) osebne izkaznice ali z digitalnim potrdilom prijavljali na različne storitve v sklopu javne uprave. Na točkah bo možno tudi ustanavljanje podjetij (SPOT-točke), izpolniti različne obrazce na področju kmetijstva, pokojninskega zavarovanja, zemljiških knjig, davkov, štipendij, elektronskih vinjet.

Miklavški župan Egon Repnik meni, da so takšni projekti več kot potrebni, saj bo digitalizacija v prihodnje nuja, brez nje si ne gre več predstavljati vsakodnevnega življenja. Tudi na njihovi digi info točki pričakuje velik obisk in upa, da bodo občani priložnost s pridom izkoristili. Miklavška digi info točka deluje v ponedeljek, sredo in petek od 8. do 12. ure ter v torek in v četrtek od 13. do 16. ure.

Od leve: Marko Gorjak, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor, Emilija Stojmenova Duh, ministrica za digitalno preobrazbo, in miklavški župan Egon Repnik so predstavili delovanje 222 digitalnih informacijskih točk v Sloveniji.
Damijan Toplak

Emilija Stojmenova Duh, ministrica za digitalno preobrazbo, je dejala, da gre "vzpostavitev teh točk z roko v roki z javno e-upravo, kjer prav vsako uro zabeležimo pet novih uporabnikov. Za naše ministrstvo je namreč zelo pomembno, da se digitalne javne storitve uporabljajo. Tudi na drugih ministrstvih že spoznavajo pomen teh točk, zato se posredno priključujejo k projektu. Želeli smo prodreti tudi v manj urbana območja, veseli nas, da smo prisotni v vsaki občini. S številnimi predstavitvami pa želimo doseči, da bo prav vsak prebivalec Slovenije vedel, da točke obstajajo," je povedala ministrica.

Digitalno opismenjevanje slovenskega prebivalstva bo potekalo na digi info točkah.
Shutterstock

"Hitro smo se morali uskladiti, najti ustrezne lokacije, partnerje, tudi kadre v zbornici in zunaj nje. Tudi za člane zbornice, ker je poslovanje podjetij vse bolj digitalno, so digi info točke še kako koristne," je pojasnil Marko Gorjak, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor. Da slednja obstaja 50 let, je dodala direktorica Leonida Polajnar, gonilna sila vzpostavitve 222 digi info točk širom Slovenije. Kristijan Zagoranski, ki je svetovalec na miklavški digi info točki, je dejal, da je vsako svetovanje unikatno. Ob prvem obisku stranke morajo svetovalci oceniti, kolikšno je njeno znanje stranke, izvedeti, česa se želi še naučiti. "Mnogi so tudi presenečeni, kaj vse lahko uredijo sami brez obiska občine, upravne enote ali kakšne druge ustanove. Prav tako jim pomagamo, da strah pred digitalno tehnologijo spremenijo v radovednost, obenem jim svetujemo na področju digitalne varnosti," pa praktično izkušnjo digi info točk opiše Zagoranski.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta