Dogajanje pri Črnem križu še buri duhove: Predano ljubezen med Friderikom in Agato popisal in dopolnil Ivan Sivec

Aleksandra Papež Aleksandra Papež
03.11.2024 02:20

V okviru praznovanja občinskega praznika so v Lenartu pripravili predstavitev nove knjige Zbogom, ljubezen moja Ivana Sivca in pesmi, posvečeno temu mestu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nastopajoči ob predstavitvi knjige in pesmi v Lenartu.
Askari

Minuli petek, 25. oktobra, je Občina Lenart v Domu kulture v okviru praznovanja občinskega praznika in Agatinih dnevov pripravila predstavitev knjige pisatelje Ivana Sivca. To je osmi roman v njegovi knjižni zbirki Slovenske grajske zgodbe. Naslov Zbogom, ljubezen moja: Pretresljiva ljubezenska zgodba med čarovnico Agato in grofom Friderikom iz Lenarta v Slovenskih goricah pa oriše ljubezensko zgodbo za platnicami, pripoved o Frideriku in Agati, lokalno legendo, ki se je v Slovenskih goricah zgodila na prelomu 16. in 17. stoletja.

"Izid vsake knjige je posebnega pomena za slovenstvo, za Občino Lenart pa je danes praznik," je v uvodnem pozdravu povzel Stane Kocutar, ki je predstavitev knjige povezoval. Knjigo je izdala založba Ico iz Mengša. Spremno besedo Čarovniški procesi na Štajerskem je prispeval Sašo Radovanovič, zgodovinar in publicist. Knjigi in njeni zgodbi na pot je spremno besedo zapisal tudi lenarški župan Janez Kramberger.

Ivan Sivec in Stane Kocutar
Askari

Ivan Sivec je na predstavitvi povedal, da je za zgodbo Črni križ pri Hrastovcu izvedel v pogovoru z lenarškim županom. Sklenil jo je raziskati še sam, obenem pa ji je dodal okvir takrat delujočih sekt, navad dogajalnega časa, razširil življenje Herbersteinov in poudaril, da so kot rodbina ta del svoje preteklosti skušali pozabiti, celo izbrisati. "Gre za globoko, predano ljubezen, ki jo danes težko razumemo, saj ljubimo površinsko, na hitro," je dejal Sivec, ki je poleg ljubezni do svoje družine predan tudi pisanju: "Vstajam ob 4. uri in pišem."

Pomen lokalne legende, ki se jo v Slovenskih goricah trudijo izkoristiti tudi v turistične namene, je orisal še župan Občine Lenart Kramberger, ki je s ponosom napovedal predstavitev nove pesmi, posvečene Lenartu, za katero je besedilo napisal prav Sivec, uglasbil pa jo je dolgoletni dirigent Slovenskogoriškega pihalnega orkestra KD MOL Lenart Srečko Kovačič. Premierno so jo v Lenartu izvedli člani znane slovenske zasedbe Il Divji. Pesem nosi naslov Hvalnica Lenartu. Ob koncu dogodka so k petju pozvali vse prisotne v dvorani, ki so prejeli tudi besedilo.

Naslovnica knjige Zbogom, ljubezen moja 
Askari

"To je naš Lenart, biser Slovenskih goric, naša ljubezen, sreča nasmejanih lic, to je naš Lenart, biser sredʼ vinogradov, vabi kot mati nas vedno domov," se glasi refren Hvalnice Lenartu, ki jo bomo zagotovo v Lenartu odslej pogosto slišali. V Sivčevem romanu pa je mogoče prebrati besedilo v celoti in dodan je celo notni zapis. Avtor je poudaril še dobro sodelovanje z Občino Lenart pri nastajanju knjige in besedila pesmi, po dogodku pa ni skrival navdušenja.

Člani KD Delavec so odigrali tudi dva prizora iz zgodbe Črni križ pri Hrastovcu – snidenje Agate in Friderika ter Agatino obsodbo. Tako so nazorno prikazali občutja te nesrečne ljubezenske zgodbe. Da bi zbrani bolje začutili zgodbo v nekoliko drugačni preobleki, pa je Sivec izbral tudi dva odlomka iz romana Zbogom, ljubezen moja, ki ju je interpretirala Aleksandra Papež, pripovedovalka iz Knjižnice Lenart.

Za tiste, ki bi o usodi Agate in Friderika želeli izvedeti več, pa je Sivec v romanu dodal še seznam uporabljene literature in izbor fotografij.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta