V soboto, 17. avgusta, je Društvo vinogradnikov Ritoznoj, ki letos praznuje 30 let delovanja, v Gori pod lipo v Tinjski Gori pripravilo tradicionalno postavljanje klopotca. To je eden simbolov vinogradništva in v vinorodnih krajih po Sloveniji ga v času zorenja grozdja postavljajo že stoletja. Tudi na Bistriškem, kjer so griči bogato zasajeni z vinsko trto. Društvo vinogradnikov Ritoznoj tradicijo postavljanja klopotca neguje vrsto let.
"Postavljanje klopotca pomeni konec dela v vinogradu in začetek dela v kleti, torej pripravo kleti na trgatev in drugo, simbolno se s tem dejanjem leto preveša v jesen. Letošnja letina je bila zaznamovana s pozebo, dvakrat so bili vinogradi izpostavljeni tudi toči, eni precej, drugi malo manj. Vina zato pričakujemo malo manj," je povedal predsednik društva Branko Brezovšek in se zahvalil gostiteljema prikaza postavljanja klopotca Primožu in Leni Gregorič. "Z Leno vodiva domačijo Gora pod lipo že dobrih 12 let, tako da nas ljudje dobro poznajo in vedo, da pripravljamo malo drugačne jedi. Tradicionalne pohorske smo preoblekli v moderno obliko. Vse bolj se nam odpira tudi vinogradniška zgodba, tako da z letošnjim letom širimo vinograde in letos bomo kletarili že v novi vinski kleti, kjer bo prostora za okoli 120 tisoč litrov vina in s povsem novo tehnološko opremo. S tem se nama bo z Leno uresničila dolgoletna želja, ki nama bo tudi zelo olajšala delo," je povedal Primož Gregorič. Ob tem je dodal: "Z Društvom vinogradnikov Ritoznoj sodelujemo tudi vinogradniki, ki živimo od tega, povezani smo v konzorcij, in če bomo tako delovali še naprej, se za prihodnost vinogradništva ni bati."
"Na take prireditve radi prihajamo, saj so tu dobra kapljica, dobra družba in zbrani, ki v srcu dobro mislijo. S postavitvijo klopotca prehajamo v čas, ko bodo vinogradniki prostor pod soncem zamenjali s prostorom v kleti, kjer bodo tisto, kar je narava dala, spremenili v vino. Na občini nas veseli, da bo Društvo vinogradnikov Ritoznoj ritoznojčana preneslo v zaščito tudi na evropski ravni, kar si vino s tako tradicijo zasluži," je poudaril slovenskobistriški podžupan Modest Motaln. Ob tej priložnosti so pripravili bogat spremljevalni program. Med drugim je nastopila Frajhajmska godba na pihala, ki je bila pred enim mesecem vpisana v register nesnovne kulturne dediščine in bo čez tri leta praznovala 200 let, kar jo uvršča med najstarejše godbe na Slovenskem. Etnološka skupina Ložniške ufarce, ki ohranja ljudske običaje in kmečka dela in vse to čim bolj avtentično prikazuje v naravi in na odru, je tokrat predstavila običaje dela v vinogradu in nastop, kot vedno, popestrila z narečno govorico. Zgodovino vinogradništva na Bistriškem in Slovenskem pa je predstavil umetnostni zgodovinar dr. Ferdinand Šerbelj.
"Za naše kraje še kako velja pregovor Tam, kjer je vino, tam smo mi. Kjer ga ni, smo že bili. V Sloveniji je ob Krasu Štajerska območje z najstarejšo vinsko kulturno dediščino, ki zajema tudi šege in običaje. Med njimi je postavljanje klopotca, ki velja za inženirsko delo. Sestavljen je iz osmih ali devetih vrst lesa. Vsak kos pripada eni funkciji. Krila so iz smrekovine ali, še bolje, iz topolovega ali gabrovega lesa. Najbolj obremenjene dele klopotca pa so tesarji za dve leti zavijali v koprive, da se je les počasi staral in ni pokal," je zbranim razložil Šerbelj in dodal, da je klopotec pravzaprav glasbilo, ki v ljudski glasbi ob harmoniki pesmi daje ritem.
"Tam, kjer je vino, tam smo mi. Kjer ga ni, smo že bili."
Po postavitvi klopotca, ki ga je blagoslovil župnik Dejan Frangež s Šmartnega na Pohorju, je sledila podelitev diplom društvenega ocenjevanja vin lanskega letnika. Prehodni pokal je prejel gostitelj Primož Gregorič, ki je med drugim osvojil še šest zlatih priznanj za sorte ritoznojčan PTP, gemaj, muškat otonel, sivi pinot, za muškatno penino in penino Devina, za jagodni izbor renskega rizlinga pa oceno 19,33 in s tem veliko zlato priznanje. Organizatorji so pripravili bogat srečelov, posebnost tokratne prireditve postavljanja klopotca je bil "Tončkov špricer", ki so ga obiskovalci kupili za točilnim pultom, z vsakim nakupom pa sodelovali v žrebanju za osebno podpisan dres odličnega bistriškega odbojkarja Tončka Šterna. Ta je špricerje obiskovalcem nekaj časa sam točil. Žreb je podpisani dres namenil pevki ansambla Juhu glasbeni mix, ki je zbrane zabaval v pozne nočne ure.